Microsoft Anında İlet Bildirim Servisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Microsoft Anında İlet Bildirim Servisi
Microsoft Anında İlet Bildirim Servisi Microsoft Push Notification Service.jpg
Geliştirici(ler) Microsoft
Programlama dili C Sharp
İşletim sistemi Windows Phone 8.1
Tür Bildirim Servisi
Lisans Kapalı kaynak

Microsoft Anında İlet Bildirim Servisi (ingilizce:Microsoft Push Notification Service) Microsoft tarafından geliştirilen mobil bir hizmettir. Geliştiricilere sunuculardan Windows Phone uygulamalarına itme verileri göndermesine izin verir. MPNS, Windows Phone 8 İşletim Sistemini hedef alan uygulamalarda doğal olarak desteklenir.[1] Microsoft, 2011'de Windows 8 ve Windows Phone 8.1 için Windows Anında İlet Bildirim Servisi'ni tanıttı, MPNS'yi etkili bir şekilde bu hizmetle değiştirdiğini açıkladı. MPNS, kaynak kodu Windows Phone 8.1'i hedefleyecek şekilde değiştirilmişdir. Yükseltmeden önce MPNS kullanmak üzere zaten kayıtlı olan bir Microsoft Silverlight uygulamasına geçirilirse, Windows Phone 8.1 üzerine yüklenmiş uygulamalarda kullanılabilir.

Teknik detaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Uygulama[değiştir | kaynağı değiştir]

MPNS, yerel olarak, hizmeti uygulayan Windows Phone 8 uygulamaları ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Geliştiricilere, tost bildirimlerini göndermesinin yanı sıra, uygulamanın Windows Metro başlangıç menüsü karosu üzerinde döşeme görüntüsünü güncelleme ve bildirim metnini çevirme olanağı tanır.[2] Bu, MPNS sunucu ağına istek ve ilgili içerikle POST mesajları göndererek geliştiriciler tarafından gerçekleştirilir. Bir kullanıcı, genellikle, bir uygulama, bildirim verileri için MPNS'ye kaydolmadan önce veri veya bildirimlerin alınmasına izin vermelidir. Geliştirici bir üçüncü taraf sağlayıcıdan bir Transport Layer Security sertifikası satın alıp kendi özel anahtarı ve sertifika verilerini Microsoft Developer Portal hesabına yüklerlerse, MPNS şifrelenmiş bir kanal kullanarak bildirim verileri göndermek için uygulanabilir.[3] Aksi takdirde, şifrelenmemiş bir kanal kullanarak bildirim verileri göndermek için MPNS uygulanabilir. Şifrelenmemiş kanalları kullanan uygulamalar, tüm bildirim istekleri ve cihaza güncellenen veya görüntülenen içerikle birlikte oran ve boyut sınırlamaları vardır. Bu sınırlar, bir SSL sertifikası satın alarak ve MPNS şifrelemesini kullanmak üzere değiştirilebilir.

Microsoft Anında İlet Bildirim Servisi şeması

Mimari[değiştir | kaynağı değiştir]

MPNS, Kanal URI Tanımlayıcılarını ve aygıt bilgilerini koruyan ve saklayan, geliştirici sunuculardan alınan POST isteklerini doğrulayan ve mobil cihazlara sıkıştırılmış ve istenen verileri gönderen sunucular ve dahili arayüzlerden oluşur. Bir uygulama, veri ve bildirimler için kayıt yaptığında, MPNS ağından benzersiz bir Kanal URI Tanımlayıcıları alır. Bu tanımlayıcı, uygulama geliştiricisinin üçüncü taraf sunucusu tarafından, belirli veri dağıtım isteğinin gönderileceği aygıta referans vermek için kullanılır.[4] Mobil cihaz, Kanal URI Tanımlayıcı'yı aldıktan sonra, saklanması için geliştiricinin sunucusuna gönderilir. Bir sunucu, veri iletimi için MPNS ağına bir POST mesajı gönderdiğinde, Kanal URI Tanımlayıcısı, mesaj yükünde, teslim edilecek veriler ve belirtilen herhangi bir parametre seçeneği içerisine dahil edilir. MPNS ağı tanıtıcıyı doğrulayacak ve veriyi mobil cihaza teslimat için takas edecekdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]