Metropolis Pt. 2: Scenes From A Memory

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory
Dream Theater stüdyo albümü
Yayımlanma 26 Ekim 1999
Kaydedilme

8 Şubat - Haziran 1999
BearTracks Stüdyoları

New York, ABD Amerika Birleşik Devletleri
Tarz Progressive metal
Süre 77:06
Şirket Elektra
Yapımcı John Petrucci and Mike Portnoy
Dream Theater kronolojisi
Falling into Infinity
(1997)
Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory
(1999)
Six Degrees of Inner Turbulence
(2002)

Metropolis Pt. 2: Scenes From A Memory, 1999 yılında, Dream Theater'ın 5. albümü olarak yayınlandı. Nicholas'ın kendi iç çekişmeleri ve onun geçmiş yaşamında Victoria Page olarak yaşadığı aşk, cinayet ve sadakatsizlik üzerine yoğunlaşmaktadır.

Adından da anlaşılacağı üzere Metropolis Pt. 2: Scenes From A Memory; grubun ikinci albümü ''Images and Words'''te yer alan bir şarkı olan "Metropolis Pt. 1: The Miracle And The Sleeper"ın devamı niteliğindedir. Bununla birlikte grup bu şarkıyı Metropolis Pt. 1 olarak isimlendirirken, bu şarkının devamının da olacağını bildirmek amacını gütmüyorlardı. Aslında bu şekilde isimlendirmelerindeki tek amaç bir şakadan ibaretti. Grubun fanlarının yoğun isteklerinin ardından grup "Part 2" üzerinde çalışmaya başladılar.

Önceleri, grup elemanları, Part 2 üzerinde bir albüm değil de bir şarkı olarak çalışmaya başlamışlardı. İlk olarak, grubun dördüncü albümü Falling Into Infinity çalışmaları sırasında, 1996/97 yıllarında Part 2'nin adı geçmeye başladı. Şarkı hiçbir zaman yayınlanmamıştı, ayrıca albümün kayıt şirketi de o zamanlarda bir çift diskli albüm çıkartma niyetinde değildi, bu sebeple şarkı bir kenara atıldı. Grup klavyede Derek Sherinian ile birlikte, daha sonraları tekrar üzerinde çalışılmak üzere 23 dakikalık bir demo kaydında bulundular. Mike Portnoy'un kaydın dağıtılmamasına dair tüm ısrarlarına rağmen, bu kaydın sadece 12 dakikalık bir versiyonu internet yolu ile dağıtıldı. Beşinci albümün kayıt aşamalarına gelindiği zaman, grup tekrar bu kayda geri döndü ve bu şarkıyı tam bir albüm haline getirdiler.

Albümün çıkmasının hemen ardından yapılan dünya turunda, albümün tamamı çalındı. 2000 yılında, dünya turunun Kuzey Amerika bölümünün son konseri, grup üyelerinin albüm hakkında görüşlerini ve albümün hikâyesini de içeren Metropolis 2000: Scenes from New York adıyla bir DVD'de satışa sunuldu. Bu albüm, ayrıca Jordan Rudess'in de yer aldığı ilk albüm olma özelliğini taşıyor.

Albümün son şarkısı ayrıca Dream Theater'da yeni bir müzikal deneyimin oluşmasına da olanak sağladı. Bu albümden itibaren albümlerin son şarkılarının son saniyeleri, bir sonraki albümün ilk parçasının ilk saniyelerinden oluşmaktaydı. Bu gelenek, Dream Theater'ın 2002 tarihli Six Degrees of Inner Turbulance ve 2004 tarihli Train of Thought ve 2006 tarihli Octavarium ve son olarak 2007 tarihli Systematic Chaos albümlerinde de devam etti.

Bu albüm, Guitar World dergisinin Ekim 2006 tarihli sayısında da tüm zamanların en başarılı 100 gitar albümü sıralamasında 95. sırada yer almıştır. [1]23 Ağustos 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Parça Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. "Scene One: Regression" – 2:06 (Söz ve Müzik: Petrucci)
 2. "Scene Two: I. Overture 1928" – 3:37 (Dream Theater, Enstrümantal)
 3. "Scene Two: II. Strange Deja Vu" – 5:12 (Dream Theater, Portnoy)
 4. "Scene Three: I. Through My Words" – 1:02 (Petrucci)
 5. "Scene Three: II. Fatal Tragedy" – 6:49 (Dream Theater, Myung)
 6. "Scene Four: Beyond This Life" – 11:22 (Dream Theater, Petrucci)
 7. "Scene Five: Through Her Eyes" – 5:29 (Dream Theater, Petrucci)
 8. "Scene Six: Home" – 12:53 (Dream Theater, Portnoy)
 9. "Scene Seven: I. The Dance of Eternity" – 6:13 (Dream Theater, Enstrümantal)
 10. "Scene Seven: II. One Last Time" – 3:46 (Dream Theater, LaBrie)
 11. "Scene Eight: The Spirit Carries On" – 6:38 (Dream Theater, Petrucci)
 12. "Scene Nine: Finally Free" – 11:59 (Dream Theater, Portnoy)

Grup elemanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Nicholas
 • Hipnoterapist
 • Yaşlı Adam

1928[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Victoria Page ("Metropolis")
 • Julian Baynes ("The Sleeper")
 • Sen. Edward Baynes ("The Miracle")