Metromedia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
MetroMedia Teknolojileri
Kuruluş 1956 ( Metropol Yayın Şirketi)
Genel merkezi
Hizmet verilen alan(lar) Flag of the United States.svg Amerika Birleşik Devletleri
Ürün televizyon, radyo, eğlence, reklamcılık
Web sitesi [1]
1994 Metromedia

MetroMedia Technologies (eski adıyla MetroMedia) 1956'dan 1986'ya kadar ABD'deki radyo istasyonu ve televizyon kanallarına sahip olan bir medya şirketidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket, dünyanın ilk ticari televizyon ağı olan Dumont Televizyon Ağı'nın küllerinden doğmuştur.[1] 1955'ten itibaren, Dumont CBS, NBC ve Amerikan Yayın Şirketi ABC ye karşı yarışamayacağını fark etti ve ağ operasyonlarını kapatmaya karar verdi. Bir süre sonra,1956'da Dumont ağ operasyonlarını resmi olarak kapattı,sahip olduğu ve yönettiği son kalan iki kanadı, New York'taki WABD ve Washington'daki WTTG'yi hissedarlarına Dumont Yayın Şirketi adıyla paylaştırdı. 1957'de Dumont Yayın, Dumont adıyla ilişkilendirilen başarısızlıktan sonra adını Metropolitan Yayın Şirketi olarak değiştirdi. Şirketin başkanları eski Dumont Tele-Merkezi (ki daha sonra Metromedya Telemerkezi olarak adlandırılmıştır) ve WABD ile birlikte konumlandırılmıştı.

1958'de Dumont'un ad sahibi, Dr. Allen B. DuMont Metropolitan Yayın'daki paylarını Washington yatırımcısı olan ve kendini yüzde 75 kontrol payıyla şirketin başkanlığına getiren John Kluge'a satmıştır.Daha sonra Kluge iki New York radyo istasyonunu, yeni radyo eşlerine uydurabilmek için WNEW WBRR-AM ve WWFS-FM'i de şirketin içine katmıştır. Kluge'un ilk kazanımları, 1958'de Cleveland'de WHK-AM-FM, Kaliforniya'da KOVR, Illinois'da WTVH-TV (yeni adıyla WHOI) ve Foster&Kleiser dışmekan reklamcılık firmasıdır,[2] (ki hepsi 1959'da olmuştur); ve Philadelphia'da WIP (AM)|WIP-AM- WMMR|FM, Illinois'da da WTVP televizyonu (şimdiki adı WAND) (her ikisi de 1960'tadır). 1961'de, Kluge şirketin adını Metromedia olarak değiştirmiştir. Ancak, Metropolitan Yayıncılık adı yayın bölünmesinden dolayı 1967'ye kadar kullanılmıştır.[3]

1961'de, Metromedia Kansas City, Missouri'de KMBC AM-TV ve KMBR-FM istasyonlarını da satın aldı. 1963'te şirket önce KTTV daha sonra da KLAC ve KLAC-FM (sonraki şekilleriyle KMET ve şimdi KTWV) kanallarını satın alarak şirket Los Angeles'a kadar büyüdü. Bununla beraber Metromedia canlı eğlence sahasına da girdi ve bunu 1963'te Ice Capades ile 1967'de Harlem Globerotters'ı satın alarak yaptı.[4][5] Sonraki on yıl içinde Metromedia Los Angeles'ta Metromedia Square olarak bilinen bir televizyon üretim merkezi açtı ve bu merkez birçok çeşitli ağ programlarına stüdyo imkânı sağladı.

Metromedia ayrıca 1968'de kurulan Metromedia Üreticiler Şirketi Metromedia Producers Corporation (MPC) adında bir TV üretim ve dağıtım şirketinin de sahibiydi. MPC birçok TV programı ve filmlere imza attı, bunların en önemlileri oyunlu şov Gerçek ve Sonuçları (Truth or Consequences) ile The Merv Griffin Showun 1972-86 versiyonudur. Metromedia, 1970'leri ve 1980'in ilk yarısını televizyon ve radyo istasyonu portfolyosunu yükseltmekle geçirmiştir ve sendikalaşmasını büyütmeye devam etmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Goldenson, Leonard H. (1991). Beating the Odds. New York: Macmillan. s. 105. 
  2. ^ Spielvogel, Carl. "Advertising: an acquisition set." The New York Times, Dec. 20, 1959.
  3. ^ "Metromedia Gets Its TV Team in Uniform; Restyles Its Look with New Graphics Discipline." 26 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (PDF) Broadcasting magazine, March 25, 1968, pp. 56-57.
  4. ^ "Ice Capades Acquired By Metromedia, Inc." The New York Times, May 14, 1963.
  5. ^ Gent, George. "Metromedia buys Globetrotters; TV chain will add team to Ice Capades operation." The New York Times, May 24, 1967.