Melek (albüm)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Melek
Candan Erçetin stüdyo albümü
Yayımlanma 17 Haziran 2004 (2004-06-17)
Tarz Pop
Süre 61:09
Şirket Pasaj
Yapımcı Rıza Erekli
Candan Erçetin kronolojisi
Remix
(2003)
Melek
(2004)
Remix'5
(2005)

Melek, Türk şarkıcı Candan Erçetin'in beşinci stüdyo albümü. 17 Haziran 2004'te Pasaj Müzik etiketiyle yayımlandı ve Erçetin'in bu şirketten çıkan ilk çalışması oldu. Melek için hazırlıklar, şarkıcının dördüncü stüdyo albümü Neden'in Mayıs 2002'deki çıkışından hemen sonra başladı. Pop müzik tarzındaki çalışmada en çok adı geçen söz yazarı ve besteci, altı şarkıyı tek başına yazan Erçetin'dir. Albümün yapımcılığını ise Rıza Erekli üstlenmiştir.

Melek, daha önceden Zeki Müren'in seslendirdiği Türk sanat müziği parçalarından ikisini de barındırır. Toplam 14 şarkıdan oluşan albümdeki sekizinci şarkı "Şehir"de müzisyen Ceza düet şarkıcısı olarak yer alır. Albümün çıkış şarkısı "Melek", aynı zamanda ilk klip olarak gösterime girdi. İkinci klip ise "Meğer"e çekildi. İki klibi de, albümün sanat yönetmenliğini de üstlenen Bozkurt Bayer yönetti.

Candan Erçetin'in kendine özgü işler ürettiğine dikkat çeken ve şarkıların herkese seslendiğini belirten müzik eleştirmenleri, genel olarak albüm için olumlu eleştiriler sundu. Melek, Türkiye'de D&R tarafından hazırlanan çok satan albümler listesine bir numaradan giriş yaptı ve toplam beş hafta listenin zirvesinde kaldı. 2004 yılı içinde 406 bin kopya satarak Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP) tarafından altın sertifika ile ödüllendirildi. Albümdeki bazı şarkıların remiksleri, 2005'te çıkan Remix'5 albümünde yer buldu.

Arka plan ve içerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Candan Erçetin, ticari başarı yakalayarak yılın en çok satan albümü olan[1] 2000 çıkışlı Elbette albümünden sonra yayımladığı Neden (2002) albümünde, Mete Özgencil ile çalışmayı bırakmış ve birçok şarkı sözünü kendisi yazıp bestelemişti. 2003 yılında çıkardığı Chante Hier Pour Aujourd'hui albümünde ise Fransız chanson'larını yeniden seslendirmiş ve eleştirel beğeni toplamıştı.[2][3] Erçetin, bir sonraki stüdyo albümü hakkında fikirler üretmeye Neden albümünü çıkardığı Mayıs 2002'den hemen sonra başladı. Kayıtlar, Çapkın (1997)”, “Elbette” ve “Neden albümlerinin de kaydedildiği Erekli & Tunç stüdyosunda dört ayda tamamlandı. Sonuç olarak ortaya 14 şarkı çıktı.[4] 17 Haziran 2004'te, "birbirini seven, çalışmayı seven, müziği seven, heyecanlı, kocaman bir ekip tarafından" ortaya çıkarılan beşinci Candan Erçetin stüdyo albümü Melek, Pasaj Müzik etiketiyle piyasaya sürüldü.[4][5] Albüm, şarkıcının ilk albümde çalışmaya başladığı şirketi Topkapı Müzik'ten ayrıldıktan sonra anlaşma imzaladığı Pasaj Müzik'ten çıkan ilk çalışması oldu.[6]

Rıza Erekli yapımcılığındaki 11 yeni şarkı (albüm için yaklaşık 25 yeni şarkı sözü oluşturuldu, bunlardan 11 tanesi seçildi),[7] 2 cover şarkı (ilk kez Zeki Müren tarafından seslendirilen "Bir Yangının Külünü" ile "Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar" şarkıları)[8] ve 1 versiyondan oluşan Melek'te Candan Erçetin, sözlerini tek başına yazdığı altı şarkıyı tek başına besteledi. Şarkıcının önceki albümlerinde de yer alan Aylin Atalay, devam ettiği İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünün son sınıf finallerinin arasında yazdığı "Bahane" ve "Yaşıyorum" şarkılarıyla albüme katıldı.[4] Stüdyo deneyimi kazanmak amacıyla albüm ekibine katılan konservatuvar öğrencisi Cihan Güçlü, kazandığı deneyimin yanı sıra, İstanbul'u konu alan "Şehir" şarkısının bestelenmesine yardımcı oldu.[4] Erçetin'in yaşadığı şehir hakkında bir şeyler söylemek istemesi sonucunda oluşan hip hop tarzındaki[9] bu şarkıda, kendisinin "çağdaş ozan" olarak nitelediği Ceza düet şarkıcısı olarak yer aldı. Erçetin, şarkıyı hazırladıktan sonra Ceza'ya düet yapmak istediğini bildirdi.[7] Ceza, düetle ve düet fikrinin ortaya çıkışıyla ilgili şunları söyledi:

"Candan Erçetin'’den çıktı aslında bu fikir. Benim daha önce hayalimdi ama biz bağlantıya geçemedik. Kendisinin 1998 yılından bir parçası vardı '”Dünyada ölümden başkası yalan'” diye.… Annem o dönemlerde kanser olmuştu. Duygusal anlamda parça beni çok etkilemişti. O zamandan beri kendisini çok sevdim. Hem müziği olsun hem insanlara yansıttığı ruh ve kalitesi olsun, Türkiye'’de birlikte parça yapmak istediğim sayılı, farklı tarzda müzik yapan sanatçılardan biriydi. Beni aramasından bir gece önce, Candan Erçetin’'in parçaları hakkında düşünüyordum. Ertesi gün telefon geldi. Kalbimizden geçen resmen başıma geldi. [...] Hiç düşünmeden [teklifi] kabul ettim. [...] Evimde oturdum, defteri kalemi aldım, ilk bölümü yazdım. Sonra stüdyoya gittik. Candan Hanım, '“Bu biraz kısa daha uzun yazarsan sevinirim”' dedi. Son bölümü tekrar oturdum stüdyoda yazdım. En fazla yarım saat sürdü."[10]

Melek albümü, Türkiye'de D&R'ın çok satan albümler listesine 27 Haziran 2004 tarihinde bir numaradan giriş yaptı ve 4 Temmuz, 11 Temmuz, 18 Temmuz ve 25 Temmuz tarihli listelerde zirvede kalmaya devam etti.[11] 1 Ağustos 2004'te yayımlanan listede, Mustafa Sandal'ın İste (2004) ve Hande Yener'in Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor (2004) albümlerinin gerisine, üç numaraya düştü.[12] Yıl sonuna kadar, ilk on içinde kalmayı başardı, en son 19 Aralık 2011'de listenin on numarasında yer aldı ve böylece yaklaşık beş ay listede kalmış oldu.[13] Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP), albümün 2004 yılı içinde 406 bin kopya sattığını doğruladı ve bu nedenle albüme altın sertifika verdi.[14][15] 2005 yılında, albümdeki "Bu Sabah", "Bir Yangının Külünü", "Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar", "Melek", "Sonsuz" ve "Şehir" şarkılarının remikslerinden oluşan Remix'5 albümü Pasaj Müzik etiketiyle yayımlandı.[16]

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Melek, müzik eleştirmenlerinden olumlu geri dönüşler aldı. Nokta dergisi için yazan Cumhur Canbazoğlu, Erçetin'i Türk pop müziğinde "kendine özgü işler üretebilen nadir isimlerden biri" olarak değerlendirdi ve bu albümde de Erçetin'in 2000'lerin Türkçe pop müziğinin örnek işlerini üretmeye devam ettiğini yazdı. Ayrıca Melek'te şarkıcının, "hip hop'tan sanat musikisine, Balkan ezgilerinden modern altyapılarla bezenmiş Batılı baladlara kadar, gayet geniş yelpazede şekillenmiş zengin bir repertuvarla" dinleyicisine ve herkese seslendiğini belirtti.[17] Radyocu Michael Kuyucu, sunduğu olumlu eleştirisinde Melek albümünü şarkıcının önceki albümüne göre hit potansiyeli daha yüksek buldu. Erçetin'in albümde "üzgün, yer yer çaresiz bir kadını canlandırdığını, toplumun büyük bir bölümünün yaşadığı çaresizlik ve sonrasında gamsızlığa vurma eylemini yaşattığını" yazdı. Şarkılarda, kendi kendine konuşan insan formatının uygulandığını ve Melek'in Erçetin'in kitlesinin hayatını anlattığını ekledi.[18] Hürriyet gazetesinden Tolga Akyıldız, Candan Erçetin'in ilk albümünden bu yana duruşundaki tutarlılığı ve profesyonelliğini bozmadığını yazdıktan sonra albümde "modern ama sade düzenlemelerle tutarlı ve kendinden emin sound" yakalandığını yazdı. Ayrıca albümü "dumanı henüz tütmekte olan aşk acılarını, terk etmeleri, aldatılmaları ve tabii baş edişleri ilmek ilmek dokuyan ve her şeye rağmen yalnız olabilmenin kudretini fark etmiş bir kadın albümü" olarak nitelendirdi.[8]

Video klipler[değiştir | kaynağı değiştir]

Erçetin'in "hayata pembe gözlüklerle bakan, dertleri beslemeyen, yaşamdaki meleklerin farkına varan neşeli bir şarkı" olarak tanımladığı çıkış şarkısı "Melek", aynı zamanda albümün ilk video klibi oldu.[19] 30 Eylül 2004'te Bozkurt Bayer yönetmenliğinde çekilen klipte mekan olarak Nişantaşı, Şişli'deki Belveder Apartmanı kullanıldı. Erçetin, bebek İpek Işık'la ve kedisi Blanche'ın iki aylık erkek yavrusuyla beraber klipte oynadı. Klibin görüntü yönetmenliğini Soykut Turan yaptı.[20]

İkinci ve son klip için, müzik eleştirmenlerinin albümdeki en iyi şarkı olarak gösterdiği "Meğer" şarkısı seçildi.[18] Çekimler, 30 Aralık 2004'te Ata Stüdyoları'nda Bozkurt Bayer yönetmenliğinde gerçekleştirildi.[21] Görüntü yönetmeni olarak Tolga Kutlar, yönetmen yardımcısı olarak Nalan Merter çekimlerde görev aldı.[21] Klipte Erçetin, şarkıyı seslendirmedi, sadece mimiklerini kullandı.[22]

Şarkı listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

No. BaşlıkSöz yazar(ları)ıBesteci(ler) Süre
1. "Melek"  Candan ErçetinErçetin 3:49
2. "Ağlıyor musun?"  Barlas Erinç · ErçetinErinç 3:55
3. "Meğer"  ErçetinErçetin 4:37
4. "Canı Sağolsun"  ErçetinSaša Lošić 4:20
5. "Sitem"  ErçetinErçetin 4:41
6. "Bir Yangının Külünü" (v:1)Şemsi BelliMuzaffer İlkar 4:12
7. "Bahane"  Aylin AtalayErçetin 3:00
8. "Şehir" (Ceza ile düet)Erçetin · CezaErçetin · Cihan Güçlü 4:14
9. "Sensizlik"  ErçetinNuri Irmak 5:02
10. "Yaşıyorum"  AtalayGüçlü 4:11
11. "Bu Sabah"  ErçetinErçetin 4:29
12. "Sonsuz"  SinanErçetin 4:11
13. "Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar"  Hikmet Münir EbcioğluAli Teoman Alpay 2:17
14. "Bir Yangının Külünü"  Belliİlkar 4:00
Toplam süre:
61:09
Notlar

Yapım görevlileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım görevlileri, Melek albüm kitapçığından alınmıştır.[24]

Listeler ve sertifikalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayımlanma tarihleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Tarih Format Etiket
Türkiye 17 Haziran 2004[5] CD · kaset · dijital indirme Pasaj Müzik
Dünya geneli Dijital indirme

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Türkiye 2000'de 'Elbette' dedi". Milliyet. 30 Aralık 2000. s. 2. 28 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2014. 
 2. ^ Aköz, Emre (11 Mayıs 2003). "Bravo Candan Erçetin!". Sabah. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 
 3. ^ Pakkan, Şükran (15 Mayıs 2003). "Candan Fransızca söylerse..." İstanbul: Milliyet. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2013. 
 4. ^ a b c d "Melek'in Öyküsü". candanercetin.com.tr. 11 Temmuz 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2013. 
 5. ^ a b "Candan Erçetin". candanercetin.com.tr. 7 Temmuz 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 
 6. ^ "Melek'le geldi". candanercetin.com.tr. 4 Temmuz 2004. 20 Ağustos 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 
 7. ^ a b "Candan aşk acısını anlatıyor". candanercetin.com.tr. 26 Haziran 2004. 16 Ağustos 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 
 8. ^ a b Akyıldız, Tolga (17 Temmuz 2004). "Bir kadının aşk acıları". Hürriyet. 1 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2015. 
 9. ^ "Hip hop yapan 'Melek'". candanercetin.com.tr. 21 Haziran 2004. 20 Ağustos 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 
 10. ^ "Zıt kutuplar birbirini çekermiş". candanercetin.com.tr. 29 Temmuz 2004. 21 Ağustos 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 
 11. ^ a b Melek albümünün çok satanlarda bir numara olduğu haftalar:
 12. ^ "En çok satan albümler". Radikal. 1 Ağustos 2004. 19 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 
 13. ^ "En çok satan albümler". Radikal. 17 Aralık 2004. 19 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 
 14. ^ Açan, Necdet (26 Eylül 2004). "Pop ve rock yükseliyor şarkı türkü düşüyor arabesk poplaşıyor". Milliyet. 28 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 
 15. ^ "MÜYAP En Çok Satan 2004 Albümleri". 5 Şubat 2012 tarihinde kaynağından (xls) arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2012. 
 16. ^ "Remix' 5 by Candan Erçetin". iTunes Store. (Türkiye). 12 Temmuz 2005. 4 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 
 17. ^ "Herkesin şarkısı var". candanercetin.com.tr. 20 Ağustos 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 
 18. ^ a b Kuyucu, Michael. "CANDAN ERÇETİN - Melek (Pasaj - 2004)". michaelshow.com. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 
 19. ^ "Candan Erçetin 'Melek'". candanercetin.com.tr. 20 Haziran 2004. 20 Ağustos 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 
 20. ^ "Candan Erçetin". candanercetin.com.tr. 21 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 
 21. ^ a b "Candan Erçetin video klipleri". candanercetin.com.tr. 4 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 
 22. ^ Tarcan, Turgay Suat (22 Haziran 2007). "Türkiye'de öncü klipler". Milliyet. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 
 23. ^ a b c "Candan Erçetin - Melek (CD, Album)". Discogs. 25 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2013. 
 24. ^ Melek (albüm kitapçığı). Candan Erçetin. Pasaj Müzik. 2004. 8697406640132.
 25. ^ "Sektördeki kriz geri adım attırdı". Sabah. 22 Mart 2006. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]