Mehmet Sırrı Öztürk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mehmet Sırrı Öztürk
Doğum 1938
Kemikli Köyü , Görele , Giresun
Ölüm 26 Aralık 2016
İstanbul
Tarzlar Bicoğlu Ekolü
Çalgılar Kemençe
İlişkili hareketler Piçoğlu Osman Gökçe

Mehmet Sırrı Öztürk, ( 1938 , Giresun - 26 Aralık 2016 , İstanbul ) Giresun'un Görele ilçesi Kemikli Köyünde doğmuş olan karadeniz kemençesi üstadlarından biridir. Bicoğlu Osman Osman Gökçe'nin yetiştirdiği talebedir.

TRT İstanbul Radyosu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarında 26 yıl boyunca görev yapmış ve 2001 yılında emekliye ayrılmıştır. Bicoğlu ekolünü yaşatan tek kemençecidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1938 yılında Görele'nin Kemikli köyünde doğdu. 1944'de henüz 6 yaşında iken anne ve babasının teşviki ile kemençeyle tanıştı. İlk hocası halasının eşi Picoğlu Osman oldu. 18 yaşına kadar memlekette kalarak düğün ve yayla şenliklerinde sahne aldı. 1958'de askerliğini Hava Kuvvetleri Bando takımında yaptı. 1967'de TRT Ankara Radyosuna davet edilerek memleket havaları kayıtlarını yaptı. Daha sonra İstanbul Radyosunda benzeri çalışmaları gerçekleştirdi. 1976'da İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarından gelen davet ile 23 yıl öğretim görevlisi olarak görev yaptıktan sonra Şubat 2003'te emekli oldu. Başta Fransa, Almanya, İtalya, ABD, Macaristan ve Lüksemburg olmak üzere yurt dışı ve yurt içi birçok festivale ve etkinliklere katıldı. TV ve Radyo programlarının yanı sıra 12 adette plak yapan Öztürk, evli ve 4 çocuk babasıydı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzun zamandır İstanbul'da Şişli Etfal Hastanesinde tedavi gören 78 yaşındaki Mehmet Sırrı Öztürk, akşam saatlerinde hayata gözlerini yumdu. Kemençenin son üstatlarından olan İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı emekli öğretim görevlisi Öztürk'ün cenazesi memleketi Giresun'un Görele ilçesine getirilerek, Hürriyet Mahallesi'ndeki aile kabristanlığında toprağa verildi.