Mehmet Günsür (yazar)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mehmet Günsür (2 Temmuz 1955, İstanbul - 19 Haziran 2004, İstanbul), ressam, yazardır. Galatasaray Lisesi'ni ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünü bitirdi. Aynı yıl Ajans Ada'da metin yazarı olarak reklamcılığa başladı. 1987'de o zamanki adıyla Reklamevi'ne yazar olarak geçen Günsür, aynı yıl eski şirketine yaratıcı bölüm sorumlusu olarak geri göndü. 1995 ve 1996'yı Saatchi&Saatchi'de geçiren Günsür, Nesteren Davutoğlu'nun daveti üzerine Lowe'a ortak olarak katıldı.

Reklamcılığın yanı sıra edebiyat ve resim alanında da çalışan Günsür, ilk kitabı Caique'nin yayımlanmasının ardından, İçeriye Bakan Kim? ile 2003 Sait Faik Hikâye Ödülü'ne layık görüldü. Mehmet Günsür kapatılan Türkiye İşçi Partisi üyesiydi.

19 Haziran 2004'te kalp krizi sonucunda öldü. 22 Haziran Salı günü Levent Camii'nde kılınan öğle namazının ardından Demirciköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Yazarın yayımlanmış iki hikâye kitabı vardır.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Caique[değiştir | kaynağı değiştir]

1995'te Oğlak Yayıncılık'tan çıkan öykü kitabı. Kitapta yer alan dokuz öykü, Günsür'ün 1995-2002 arasında yazmış olduğu dört hikâye daha eklenerek basılmış olan "İçeriye Bakan Kim?" adlı öykü kitabında da bulunmaktadır.

İçeriye Bakan Kim[değiştir | kaynağı değiştir]

2002'de yayımlandı ve Sait Faik Hikâye Armağanı kazandı.