İçeriğe atla

Mehmet Çapan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mehmet Çapan
Kendi dilinde adıMemed Çapan
Doğum15 Mart 1945
Mazgirt, Tunceli, Türkiye
MeslekHalk ozanı
EvlilikEmine
Çocuk(lar)2

Mehmet Çapan, Memed Çapan veya "Mem" (d. 15 Mart 1945, Mazgirt), Zaza kökenli Türk halk ozanı. Kendine has türküleri okuma tarzıyla hem Zazaca hem de Türkçe söylediği türkülerle yeni bir akım başlatmıştır.[1][2]

Mehmet Çapan, Ruhi Su'nun 70'li yıllarda kurmuş olduğu Dostlar Korosu'nda yer almış olan Sümeyra, Hasan Yükselir ile birlikte en önemli öğrencilerinden birisidir. Ruhi Su tarzında fakat kendi yorumunu da katarak söylediği türkülerle birçok festivallere katılmıştır. Ayrıca kendisine ait olan çok ünlü Zazaca besteleri vardır. Örneğin "Düzgün Baba" veya "Daye Daye" türküleri. Son albümü Türkiye'de Etno Müzik tarafından çıkarılan ve tamamen Zazaca türkülerin yer aldığı Laç Deresi Destanı-Destana Deré Laçi adlı albümüdür.

İlkokul öğretmenliği okuyan Çapan, eşi Emine ile de okulda tanıştı. Daha sonra evlendiler ve 2 çocukları oldu. Ancak geçim derdi ve anlaşmazlıklar nedeniyle boşandılar. 1986 yılında Yunanistan'a gitti. 3 yıl kadar burada inşaatlarda çalıştı. Daha sonra Almanya'ya geçti. Stuttgart’a bağlı bir belediyede park ve bahçe işlerinde işe başladı. Müzik tutkusundan vazgeçmeyen Çapan, Almanya’da müzik okuluna başvurur.[3] Çapan uzun yıllardan beri Almanya'da yaşamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Memed Çapan" (Kürtçe). dersimgazetesi.net. 5 Şubat 2019. 5 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ http://www.birgun.net/sunday_index.php?news_code=1112493708&year=2005&month=04&day=03[ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ Dersimnews.com. "Dersim'in modern ozanı Memed Çapan – Dersim News, Dersim Haber, Dersim". 2 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2023.