Mayer Amschel Rothschild

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mayer Amschel Rothschild
Mayer Amschel Rothschild.jpg
Doğum 23 Şubat 1744
Frankfurt Yahudi Gettosu, Kutsal Roma İmparatorluğu
Ölüm 19 Ekim 1812 (68 yaşında)
Frankfurt, Frankfurt Büyük Dükalığı, Ren Konfederasyonu
Meslek Bankacı
Tanınma nedeni
Çocuk(lar)
Ebeveyn(ler) Amschel Moses Rothschild (baba)
Schönche Rothschild (anne)
Aile Rothschild ailesi

Mayer Amschel Rothschild (23 Şubat 1744 – 19 Eylül 1812), Rothschild bankacılık ailesinin kurucusu olan Yahudi bankacıdır.[1] "Uluslararası finansın kurucu babası" ve "küreselleşen ticarî-ekonominin kurucu babası" olarak anılan Mayer Amschel Rothschild, Forbes'in "Tüm Zamanların Yirmi En Etkili İş Adamı" listesinde beşinci sırada yer almıştır.[2]

Kariyerine Frankfurt'da, ufak borçlar verme/alma işleriyle başlayan Mayer Amschel, Kutsal Roma İmparatorluğu'ndaki yüksek antisemitizm (Yahudi karşıtlığı) sebebiyle ülkeden göç etmek istedi ve o dönemde ülkesindeki şiddetlenmiş bankacılık problemlerini düzeltmeleri için Yahudileri ülkesine gelmeleri için teşvik eden Büyük Britanya Krallığı'na göç etti.[3] Zamanla işlerini büyüten Mayer Amschel, beş oğlunu Avrupa'nın kritik beş şehrine gönderdi: Londra, Paris, Frankfurt, Napoli ve Viyana; bankerlikle temeli atılan hanedanlığın bu sayede birçok ülkelerin merkez bankasının üzerinde büyük bir kontrol gücü olmuştur.

Rothschildler[değiştir | kaynağı değiştir]

19. yüzyıl[değiştir | kaynağı değiştir]

19. yüzyıl Rothschildler için çok yoğun geçti. Savaş ticaretleri ve ün kazanmaları, Napolyon'un Birleşik Krallık ile yaptığı Waterloo Muharebesi ile başladı. Waterloo Savaşı'nda İngiltere'ye mal kaçıran ve birlikleri finanse eden Nathen Mayer Rothschild, bu dönemde bir yandan savaşı finanse ederken, diğer yandan da hükümetlere yüksek faizle borç veriyordu. Waterloo Savaşı'nın sona ermesini ve Napolyon'un kaybettiği haberini kurdukları geniş istihbarat ağı sayesinde ilk olarak Rothschildler öğrendi. Nathan Mayer, Londra borsası'nda elinde bulunan bütün hisseleri satmaya başladı. Bu da Napolyon'un savaşı kazandığı izlenimini doğurdu. Diğer herkes de N. M. Rothschild'i izleyerek hisselerini satmaya başladı. Nathan, bir yandan da bu hisseleri toplattı. Ertesi gün Napolyon'un savaşı kaybettiği haberi geldi. Rothschildler bu bilgi sayesinde bir gecede büyük bir servet elde etti. Ayrıca Nathan Mayer, İspanya'da bulunan İngiliz Ordusu'nu finanse etmek amacıyla kardeşleri sayesinde Fransa'dan altında taşıdı. Bu çabaları Nathen Mayer Rothschild'e "İngiliz Hazinesinin Temsilcisi" unvanını kazandırdı. Ayrıca bu sayede Rothschild Ailesi üyeleri İngiliz meclisine girmiş ve baron unvanı almıştır. Savaşın sonunda ise Rothschild Ailesi Fransa'ya borç vermeye başlamıştı.

Avrupa'da birçok hükûmeti borçla haraca bağlayan Rothschild Hanedanlığı, Afyon Savaşları sayesinde Uzak Doğu ile tanıştı. Bu dönemde Çin'de afyon ticareti yapan İngiliz tüccarlar, Çin İmparatorluğu ile ters düşmelerinin ardından, İngiliz Kraliyetinin desteğini almak için Rothschildlere başvurmuşlardı. İngiliz Kraliyetini ikna etmeyi başaran Lord Rothschild, Afyon Savaşı'nı da finanse etmeye söz verdi. Çin'in mağlubiyeti ile biten savaşın ardından Rothschild Ailesi, İngiliz hâkimiyetine geçen Hong Kong'un kontrolünü de yardımlarının karşılığı olarak aldı.

Almanya'da sanayi devrimi sonrası Siemens, AEG, Bosch gibi birçok şirketin kuruluşunu finanse ettiler. Ayrıca bir yandan da Amerika Kıtası'na geçerek altın uğruna yerli katliamlarında önemli rol oynamıştır. Amerika Kıtasının yer altı zenginliklerini keşfeden Rothschildler, ilgilerini altın ve diğer madenlere kanalize ettiler.

20. yüzyıl[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı topraklarının çözülmeye başlamasıyla birlikte Rothschildler, iki koldan Ortadoğu'ya sızmaya başladılar. Bir kolunu Irak'ın oluşturduğu sızmanın en önemli nedeni Mezopotamya'daki zengin petrol kaynaklarıydı. BP ve Royal Dutch Shell ile Irak pazarına girdiler. Diğer sızma ise bölgenin güneyinde Siyonizmi siyasal ağırlık merkezi haline getirerek gerçekleştirdikleridir. Filistin topraklarının Osmanlı'dan ayrılmasıyla harekete geçen Lord Rothschild, İngiliz hükümetine baskı uygulayarak Balfour Deklerasyonu'nu yayınlattı. Ayrıca diğer taraftan da Filistin topraklarının satın alınması için 2 milyon Sterlinlik bir fon oluşturdu. Böylece Filistin topraklarının en verimli yerleri Yahudilerin eline geçmiş oldu.

II. Dünya Savaşı'nda Rothschild'in parası Hitler'e sermaye olmuştur. 1. Dünya Savaşı'ndan sonra ekonomik anlamda adeta yerle bir olan Almanya'nın yeniden inşası da Amerikalı finans çevrelerine ihale edildi. Başta J.P. Morgan olmak üzere Rothschild'lerin Amerika'daki uzantıları olan finans kurumları önce " Dawes Planı " sonra da "Young Planı" ile 1924 yılından sonra Almanya'yı adeta paraya boğdu. Böylece Hitler'in inanılmaz yükselişine zemin hazırladı. Hitler'in savaştan önceki yıllarda inanılmaz savunma harcamaları ve büyüyen askeri gücü Rothschild hanedanlığının yardımı ve onayıyla oluşturuldu. Amerikalı tarihçi Anthony C. Sutton 'un "Wall Street ve Hitler'in Yükselişi" adlı kitabında bu denetimi özetlerken Amerikalı finans kuruluşlarının sadece Almanya'nın yeniden yapılanması için değil bilinçli bir şekilde Hitler ve onunla birlikte yeni bir canavarın doğuşunu da sağladıkları iddia edilmektedir. Ayrıca başka kişiler tarafından bu sayede İsrail'in kuruluşuna bir zemin hazırlandığı, Afrika'da ise elmaslar için iç savaşları desteklediği iddiaları vardır[kaynak belirtilmeli]. Cecil Rhodes öldükten sonra vasiyeti incelendiğinde de Beers elmaslarını çocuklarına değil, Hanedana bağışladığı görülmüştür. Rothschild ailesi son 200 yıldır, dünyanın en zengin ve nüfuzlu ailesidir. Tek başına birkaç büyük devlet kadar güçlü olduğu iddia edilebilir. 2009 yılında, servetleri 3-4 trilyon dolar, kontrol ettikleri para ise 15 trilyon dolar olarak tahmin edilmektedir. İngiliz merkez bankasını yaklaşık 80 yıl boyunca yönetmişlerdir. De Beers ve Rio Tinto en çok tanınan ve bilinen şirketleridir.

Dünyanın en zengin ailesi olarak kabul edilmesine karşın, her yıl açıklanan Dünyanın En Zengin İnsanları listesinde aile üyelerinden herhangi birinin ismine rastlanmaz.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Heroes - Trailblazers of the Jewish People". Beit Hatufsot. 10 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Noel, Michael (29 Temmuz 2005). "The Twenty Most Influential Businessmen of all Time". Forbes. 3 Kasım 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2020. 
  3. ^ Spingola, Deanna (2011). The Ruling Elite: A Study in Imperialism, Genocide and Emancipation. Trafford. ss. 9-10. ISBN 978-1-4269-5462-7. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2015.