Frankfurt Büyük Dükalığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Frankfurt Büyük Dükalığı
1810–1813
Bayrak Arma
Başkent Aschaffenburg
Yönetim Monarşi
 - 1810-1813  Karl von Dalberg
 - 1813 Eugène de Beauharnais
Tarihi
 - Devletin kuruluşu 16 Şubat 1810
 - Devletin yıkılışı Aralık 1813
Yüzölçümü
 - 1810 5173 km2
Nüfus
 - 1810 302100 
     Yoğunluk 58.4 /km2

Frankfurt Büyük Dükalığı, Napolyon Bonapart tarafından kurulan Alman devleti. 1810 yılında Özgür imparatorluk şehri olan Frankfurt toprakları üzerine kurulmuş olan bu devlet Ren Konfederasyonu'na bağlıdır.

Devletin kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Özgür imparatorluk şehri olan Frankfurt, 1806 yılında Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'nun dağılmasıyla kurulmuş olan bütün Özgür imparatorluk şehirleri gibi statüsünü kaybetti. Şehrin yönetimi Mainz'a verildi. Bu dönemde varlığını devam ettiren Frankfurt Prensliği'nin başına Karl Theodor von Dalberg Anton Maria geçti. Ancak kısa bir süre sonra Mainz'a bağlı kalktı. Artık Fransa'nın etkisindeydiler ve bunda dolayı devletin yapısı değişti. Artık devletin adı Frankfurt Büyük Dükalığı'ydı. Bu dükalığa Aschaffenburg, Wetzlar, Fulda ve Hanau eklendi.

Frankfurt Büyük Dükalığı dükalığın adına rağmen, Frankfurt'tan değil Aschaffenburg kentinden yönetiliyordu. Çünkü Dalberg burada yaşama kararı almıştı. Ancak devletin yonetimi kralda değildi. Yönetim kurulan komisyon tarafından yürütüldü. Büyük Dükalığın anayasasını da onlar hazırlamıştı.

Devletin yıkılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dalberg, Leipzig Savaşı'ndaki yenilgiden sonra, 26 Ekim 1813 tarihinde Napolyon'un üvey oğlu Eugène de Beauharnais lehine tahtından feragat etti. Ancak devletin ömrü bu savaşla çok kısalmıştı. Büyük Dükalığı toprakları Aralık 1813 yılında Müttefik askerleri tarafından işgal edildi ve devlet ortadan kaldırıldı. Frankfurt'ta eskisi gibi yönetim kuruldu. Büyük Dükalığın toprakların çoğu ise Bavyera Krallığı tarafından ilhak edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]