Maximum Ride

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Maximum Ride Serisi
Maximum Ride Series.jpg
Tüm Maximum Ride serilerinin kapakları
Yazarı James Patterson
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Seri ismi Maximum Ride
Türü Aksiyon-Macera/Fantastik
Yayınevi Headline[1]
Doubleday[2]
Little, Brown and Company[3]
Yayın ortamı Kağıt

Maximum Ride bir bilim kurgu/fantastik serisidir. Amerikalı ödül kazanmış bir yazar olan James Patterson tarafından yazılmıştır.İlk defa 19 Nisan 2005 yılında çıkmıştır ve seri halen devam etmektedir. Seri sadece İngilizce yayınlanmıştır; bundan dolayı Türkiye'de pek tanınmamıştır. Serinin filmi 2010 yılında vizyona girecektir.[4] Serideki kitapların adları:

Serideki romanların hepsi New York Times Best Seller Listesinde birinci olmuşlardır.[6]

Genel Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâye, Maximum Ride'ın -genellikle Max olarak bahsedilir- ve (kitapta "Sürü" olarak bilinirler)arkadaşlarının başından geçen maceraları anlatır. Max ve sürüsü çeşitli deneyler[7] sonucu yarı insan - yarı kuş melezlere dönüşmüşlerdir. %98 insan ve %2 kuş geni taşımaktadırlar.[8] Sürü devamlı onları yakalamaya çalışan Silicilerle (Erasers)- yarı insan - yarı kurt melezler - ile mücadele eder. Bunlar da "Okul" adı verilen "birtakım çılgın bilimadamının genleri değiştirerek yeni canlılar ürettiği"[8] yerde üretilmişlerdir. Okul, Kaliforniya, Ölüm Vadisi'nde bulunan gizli bir oluşumdur. Okuldan kurtarıldıktan sonra Kolorado'da kurtarıcıları Jeb Betchelder'in evinde bir süre kalmışlardır. Siliciler tarafından keşfedildikten sonra Melek; grubun en genç üyesi; kaçırılmıştır (birinci kitap). Ardından grubun geri kalan üyeleri onu kurtarmak için macera dolu bir serüvene atılmışlardır. Ardından seri grubu dünyanın dört bir yanına çekmiştir. Birinci kitapta Kaliforniya'dan[9] New York'a[10]; ikinci kitapta Washington'a; üçüncü kitapta Avrupa'ya[11] ve dördüncü kitapta da Antarktika'ya[12] gitmişlerdir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürü[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Max:Sürünün lideridir ve hikâyeyi onun ağzından dinleriz.14 yaşındadır.Max iyi bir liderdir ve arkadaşlarını korumak için ölümü bile göze alabilir.Fang'a aşıktır ama duygusal biri olmadığı için bunu kendine bile itiraf edemez.
  • Fang:Max'tan sonra sürünün en büyük ikinci üyesidir(Max ondan birkaç ay büyüktür.)Sessiz ve güçlü bir kişiliği vardır ve zor durumlarda hep Max'in yanındadır.Max,ona çok güvenir.
  • Iggy:Sürünün en büyük üçüncü üyesidir.Iggy kör olmasına rağmen çok yeteneklidir ve patlayıcı yapmakta üstüne yoktur.Alaycı ve eğlenceli bir karakterdir.Gaz Adamla çok iyi anlaşırlar.
  • Nudge:Nudge;11 yaşında,geveze,sempatik ve iyimser bir kızdır.Max onun "harika bir çocuk olduğunu ama Rahibe Teresa'yı baltalı bir katile çevirebilecek" kadar çok konuştuğunu düşünür.Afrika-Amerikalıdır.
  • Gaz Adam/Gazzy:8 yaşındaki Gazzy,Melek'in biyolojik ağabeyidir.Sık sık gaz çıkardığı için çok küçükken sürü ona bu adı vermiştir.Başkalarının seslerini taklit edebilme yeteneği vardır ve bu yetenekle sık sık şakalar yapar.Iggy gibi o da patlayıcılardan anlar.
  • Melek:Sürünün en genç üyesidir.6 yaşındadır.Gaz Adam'ın biyolojik kardeşidir.Melek'in zihin okuma ve insanların zihinlerini kontrol etme gücü vardır.Seri ilerledikçe güçleri artar.
  • Total:Melek'in birinci kitabın sonunda laboratuvardan kurtardığı küçük,siyah bir teriyer.İkinci kitapta konuşabildiğini öğreniriz.

Diğerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]