Maximum Ride

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Maximum Ride Serisi
Maximum Ride Series.jpg
Tüm Maximum Ride serilerinin kapakları
Yazarı James Patterson
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Seri ismi Maximum Ride
Türü Aksiyon-Macera/Fantastik
Yayınevi Headline[1]
Doubleday[2]
Little, Brown and Company[3]
Yayın ortamı Kağıt

Maximum Ride bir bilim kurgu/fantastik serisidir. Amerikalı ödül kazanmış bir yazar olan James Patterson tarafından yazılmıştır.İlk defa 19 Nisan 2005 yılında çıkmıştır ve seri halen devam etmektedir. Seri sadece İngilizce yayınlanmıştır; bundan dolayı Türkiye'de pek tanınmamıştır. Serinin filmi 2010 yılında vizyona girecektir.[4] Serideki kitapların adları:

Serideki romanların hepsi New York Times Best Seller Listesinde birinci olmuşlardır.[6]

Genel Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâye, Maximum Ride'ın -genellikle Max olarak bahsedilir- ve (kitapta "Sürü" olarak bilinirler)arkadaşlarının başından geçen maceraları anlatır. Max ve sürüsü çeşitli deneyler[7] sonucu yarı insan - yarı kuş melezlere dönüşmüşlerdir. %98 insan ve %2 kuş geni taşımaktadırlar.[8] Sürü devamlı onları yakalamaya çalışan Silicilerle (Erasers)- yarı insan - yarı kurt melezler - ile mücadele eder. Bunlar da "Okul" adı verilen "birtakım çılgın bilimadamının genleri değiştirerek yeni canlılar ürettiği"[8] yerde üretilmişlerdir. Okul, Kaliforniya, Ölüm Vadisi'nde bulunan gizli bir oluşumdur. Okuldan kurtarıldıktan sonra Kolorado'da kurtarıcıları Jeb Betchelder'in evinde bir süre kalmışlardır. Siliciler tarafından keşfedildikten sonra Melek; grubun en genç üyesi; kaçırılmıştır (birinci kitap). Ardından grubun geri kalan üyeleri onu kurtarmak için macera dolu bir serüvene atılmışlardır. Ardından seri grubu dünyanın dört bir yanına çekmiştir. Birinci kitapta Kaliforniya'dan[9] New York'a[10]; ikinci kitapta Washington'a; üçüncü kitapta Avrupa'ya[11] ve dördüncü kitapta da Antarktika'ya[12] gitmişlerdir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürü[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Max:Sürünün lideridir ve hikâyeyi onun ağzından dinleriz.14 yaşındadır.Max iyi bir liderdir ve arkadaşlarını korumak için ölümü bile göze alabilir.Fang'a aşıktır ama duygusal biri olmadığı için bunu kendine bile itiraf edemez.
  • Fang:Max'tan sonra sürünün en büyük ikinci üyesidir(Max ondan birkaç ay büyüktür.)Sessiz ve güçlü bir kişiliği vardır ve zor durumlarda hep Max'in yanındadır.Max,ona çok güvenir.
  • Iggy:Sürünün en büyük üçüncü üyesidir.Iggy kör olmasına rağmen çok yeteneklidir ve patlayıcı yapmakta üstüne yoktur.Alaycı ve eğlenceli bir karakterdir.Gaz Adamla çok iyi anlaşırlar.
  • Nudge:Nudge;11 yaşında,geveze,sempatik ve iyimser bir kızdır.Max onun "harika bir çocuk olduğunu ama Rahibe Teresa'yı baltalı bir katile çevirebilecek" kadar çok konuştuğunu düşünür.Afrika-Amerikalıdır.
  • Gaz Adam/Gazzy:8 yaşındaki Gazzy,Melek'in biyolojik ağabeyidir.Sık sık gaz çıkardığı için çok küçükken sürü ona bu adı vermiştir.Başkalarının seslerini taklit edebilme yeteneği vardır ve bu yetenekle sık sık şakalar yapar.Iggy gibi o da patlayıcılardan anlar.
  • Melek:Sürünün en genç üyesidir.6 yaşındadır.Gaz Adam'ın biyolojik kardeşidir.Melek'in zihin okuma ve insanların zihinlerini kontrol etme gücü vardır.Seri ilerledikçe güçleri artar.
  • Total:Melek'in birinci kitabın sonunda laboratuvardan kurtardığı küçük,siyah bir teriyer.İkinci kitapta konuşabildiğini öğreniriz.

Diğerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]