İçeriğe atla

Max Payne 3

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Max Payne 3
GeliştiriciRockstar Studios
Rockstar Vancouver Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıRockstar Games
YapımcıRockstar Vancouver
BesteciHealth Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriMax Payne
MotorRAGE[1]
Euphoria
PlatformlarMicrosoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360
ÇıkışPlayStation 3, Xbox 360
[2]
 • KA: 15 Mayıs 2012
 • AVR: 18 Mayıs 2012
 • AU: 18 Mayıs 2012
 • JP: 6 Eylül 2012

PC
[2]

 • KA: 31 Mayıs 2012 (Steam)
 • KA: 1 Haziran 2012
 • AVR: 1 Haziran 2012
 • AU: 5 Haziran 2012
TürÜçüncü şahıs nişancı
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Max Payne 3, Microsoft Windows, Xbox 360 ve PlayStation 3 için[3] 15 - 18 Mayıs 2012'de, PC versiyonu ise 1 Haziran 2012'de[2] piyasaya sürülen[4][5] Rockstar Vancouver tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından da yayımlanan Üçüncü şahıs nişancı türünde bir video oyunudur. Finlandiyalı oyun geliştiricisi Remedy Entertainment tarafından geliştirilmeyen ve senarist Sam Lake tarafından da yazılmayan serideki ilk oyundur.[6]

Oyunun başlangıçta 2009 sonu çıkması planlanmıştı,[4][7] ancak "geliştirme süresinin uzaması oyunun kârına" olduğu belirtirilerek diğer Take Two Interactive serilerinin yanında oyunun çıkışı 2012'ye çekildi.

Max Payne 3

Max Payne 3’te olaylar Max Payne 2’den dokuz yıl sonrasını konu almaktadır. Yorgun polis Max Payne, New York Polis Departmanı'yla ilişkilerini kesip Brezilya’nın Sao Paulo kentinde zengin bir iş insanının özel güvenliği olarak çalışmaya başlar. Max Payne'nin oyundaki asıl göreviyse, Comando Sombra adındaki bir sokak çetesi tarafından fidye karşılığından kaçırılan, patronu Rodrigo Branco’nun eşi Fabiana Branco'yu çetenin elinden kurtarmaktır. Oyunun asıl ana hikâyesinin yanında, hikâye flashback'lerle bir ileri bir geriye doğru akmaktadır. Bu da oyuncuya Max Payne'nin hikâyesinin tüm inceliklerini ve geçmişini göstermektedir. Max Payne, Branco’nun eşi için istedikleri fidyeyi değiş tokuş etmek için çeteyle bir futbol stadında buluşur lakin stadda Crachá Preto adlı tanımadıkları askeri bir çete tarafından fidye baskına uğrar. Hem Branco'nun eşi Fabiana'yı hem de fidye parasını kaybeden Max, bu noktadan sonra Fabiana'yı bulup çetenin elinden kurtarmak için kendisini büyük bir maceranın ortasında bulur... Üçüncü oyunun hikâyesi, ilk iki oyundan farklı olarak çizgi roman konseptinde anlatılmadı. Onun yerine oyun içi bir anlatım entegre edildi. Rockstar’ın bundaki amacı, oyunu bölmeden hikâyeyi oyun içinde bir bütün olarak sunabilmek. Camların kırılması, kanların fışkırması, eşyaların parçalanması ve tabii ki hedefine kadar takip eden geliştirilmiş kurşun kamera açısı, aksiyonu hep zirvede tutmaya yardımcı olmakta ve oyundaki aksiyonun hiç durmamasına olanak sağlamaktadır. Max Payne ilk iki oyunda kendini sağa sola atabiliyorken, bu kez kurşunlardan kaçmak için kendini bir yere attığında çevre ile etkileşime girebilmekte; hatta omuzunu veya elini destek olarak kullanıp düşeceği yerden gelen darbeyi absorbe edebilmektedir.

 • Oyun yalnızca Rockstar Vancouver tarafından değil; Toronto, Londra ve New England'daki Rockstar stüdyolarının da desteğiyle geliştirildi.
 • Max'i yine James McCaffrey seslendirdi.
 • Oyun, Brezilya'nın yanı sıra New Jersey ve Panama gibi Amerika'nın çeşitli bölgelerinde de geçmektedir.
 • Hikâye çizgisel değil (en azından biraz) ve zaman zaman flashback'lerle ileri-geri gidiş gelişler mevcut.
 • Çizgi roman tadındaki ara sahneler geri döndü, ancak alışıldığından biraz farklı. Bu sahneler tamamen oyun içi görsellerden ve "24" tarzı aksiyon sekanslarıyla dolu.
 • Önceden hazırlanmış birçok enteresan sahne mevcut.
 • Bullet Time (zamanı yavaşlatma benzeri oynanış mekaniği), düşman öldürdükçe doluyor.
 • Max, aynı anda 3 farklı silah taşıyabiliyor ve iki farklı silahı aynı anda iki elinde kullanabiliyor.
 • Bir çeşit siper alma mekaniği mevcut.
 • Oyunda, GTA IV'te de kullanılan RAGE ve Euphoria motoru kullanıldı.
 • Max Payne 3'te seride bir ilk olarak çoklu oyuncu (multiplayer) özelliği mevcut.
 • Max Payne - Oyunun ana karakteri. Eski polis arkadaşı Raul Passos'un teklifiyle Brezilya'ya yerleşerek São Paolo'nun zengin iş insanı Rodrigo Branco'nun koruması olarak çalışmaktadır.
 • Raul Passos - Max'in eski polis arkadaşı. Max, New Jersey'deki bir barda onunla karşılaşır. Max'e Brezilya'da çalışma teklifini eden kişidir.
 • Rodrigo Branco - São Paulo'nun zengin iş insanı. Max ve Passos'un patronudur.
 • Fabiana Branco - Rodrigo'nun genç eşi. Comando Sombra çetesi tarafından fidye için kaçırılmıştır.
 • Victor Branco - Rodrigo'nun politikacı kardeşi. Yerel bir politikacı ve aynı zamanda zengin bir emlak kralı. Oyunun kilit karakterlerindendir.
 • Marcelo Branco - Rodrigo'nun genç kardeşi. Partilerde takılmayı seven, aylak ve başıboş eğlence adamıdır.
 • Giovanna Taveres - Fabiana'nın kız kardeşi. Aynı zamanda Passos'un sevgilisidir.
 • Serrano - Comando Sombra çetesinin lideri. Fabiana'yı kaçıran kişidir.
 • Comando Sombra - São Paulo'nun yerel bir çetesi. Fidye için Fabiana Branco'yu kaçırırlar.
 • Unidade de Forças Especiais (UFE) - Özel polis örgütü. Liderleri Armando Becker'dır.
 • Crachá Preto - Yasadışı bir örgüt. Liderleri Álvaro Neves'dir.

Max'in, sevdiği kadın Mona'yı kaybedişinin ardından tam dokuz sene geçmiştir. Yıllar önce karısı ile kızını çok erkenden toprağa veren Max, son olarak da kısa bir aşk yaşadığı Mona'yı kaybetmiş ve sevdiği tüm insanları kaybetmenin verdiği hüzünle birlikte iyice psikolojik bir çöküntüye uğramıştır. Artık Max iyice hayattan soğumuştur, bütün gün kendini içkiye verip geçmişine üzülmekte ve ağrı kesicilerle acılarını bastırmaya çalışmaktadır. Mesleği olan polisliği de bırakıp NYPD'den emekli olmuştur ve artık bir polis değildir. New York'u da terk ederek eski yuvası New Jersey'ye taşınan Max, New Jersey'nin Hoboken şehrinde bütün gününü barlarda içki içerek geçirmektedir. Bu günlerden birinde barda eski polis akademi arkadaşı Raul Passos'la tesadüfen karşılaşır. Ayrıca New Jersey'nin en güçlü mafya babası olan Anthony DeMarco'nun genç oğlu Tony DeMarco da arkadaşlarıyla birlikte Max'in kalmakta olduğu bardadır.

Max Payne ve eski polis arkadaşı Raul Passos

Tony, arkadaşlarıyla birlikte Max'le alay etmeye başlar. Artık Max'in bir polis olmamasını fırsat bilen Tony, Max'i kızdırıp eğlenmeye çalışır. Bu sırada bardaki bir kadın, Max'i Tony'ye karşı savunur, Max'i rahat bırakmalarını ister. Fakat Tony kadını dinlemez, kadına sert bir tokat atarak bildiğini okumaya devam eder. Bunu gören Max, öfkesine dayanamaz, refleksine yenilip New Jersey'nin en güçlü mafya babasının oğluna silahını doğrultur ve tetiği çeker, Tony'yi oracıkta öldürür ve başına alacağı büyük bir belayı da beraberinde getirir.

Mafya babasının oğlunu öldürmesiyle birlikte barda çıkan çatışmadan sonra Max, Passos'la birlikte evine döner. Arkadaşı Max'in bütün gün geçmişine üzülüp kendisini harap etmesini istemeyen Passos, Max'e hayatına biraz çekidüzen vermesini ve bir işe girip çalışmasını ister, Max'e yurt dışında çalışması için bir iş teklif eder fakat Max bunu reddeder. Bu sırada barda Max tarafından oğlu öldürülen mafya babası Anthony DeMarco, Max'in evine gelir. Anthony, oğlunun acı haberini çok geçmeden almıştır; oğlunu öldüren Max'e yaptığının bedelini ödetmek için gelmiştir. Artık şehrin en büyük mafya ailesi Max'in peşindedir. Bu noktadan sonra Max anlar ki artık bu şehirden kaçmaktan başka yapacak başka bir çaresi yoktur. New York ve New Jersey, Max için artık tam bir cehenneme dönüşmüştür. Bu yüzden Max Payne, arkadaşı Passos'un iş teklifini mecburen kabul eder ve peşindeki mafya ailesini atlatıp New Jersey'den ayrılarak Passos'la birlikte yurt dışına çıkar.

Max ve Passos, Karayip Denizi açıklarına giderek bazı nikâhlarda garson olarak çalışırlar. Daha sonra ise oradan Panama'ya geçerek Panama Kanalı'ndaki bir yatta Brezilya'nın en zengin işadamlarından Rodrigo Branco'nun genç kardeşi Marcelo Branco'nun korumalığını üstlenirler. Fakat yatı bir grup gerilla korsanı basar, yattaki herkesi öldürürler. Görünüşe bakılırsa korsanlar yatta bir şey aramaktadır. Neyi aradıklarını bilmeyen Max, yatı basan tüm korsanları temizledikten sonra Passos ve Marcelo'yu yük gemisinin dışarısında bir arabaya bir kutu kargoyu yüklerken görür. Görünüşe bakılırsa yattaki korsanların aradığı şey Passos ve Marcelo'nun elindeki bu kargodur. Neler döndüğünü anlamayan Max, Passos ve Marcelo'yla oradan ayrılır. Birkaç hafta sonra ise Max, Passos ve Marcelo'yla beraber Brezilya'ya taşınır.

Max ve Passos, Brezilya'nın São Paulo şehrinde Marcelo'nun ağabeyi Rodrigo Branco adlı Brezilyalı zengin bir iş insanının yanında para karşılığında koruma olarak çalışmaya başlar. Max ve Passos, Rodrigo'yla birlikte onun ailesini de korumakla yükümlüdür: Rodrigo'nun politikacı kardeşi Victor ile başına buyruk davranan genç kardeşi Marcelo ve Rodrigo'nun genç ve güzel eşi Fabiana. Bir gün Rodrigo evinde bir parti verir fakat bu partiyi şehrin en belalı sokak çetelerinden olan Comando Sombra çetesi basar ve Rodrigo ile Rodrigo'nun eşi Fabiana'yı fidye için kaçırmaya çalışırlar. Ancak bunu gören Max, partiyi basan çete elemanlarını haklar ve Rodrigo ile Fabiana'yı kurtarır. Ertesi gece Fabiana, Fabiana'nın kız kardeşi Giovanna ve Rodrigo'nun kardeşi Marcelo, bir gece kulübüne eğlenmeye giderler (Fabiana'nın kız kardeşi olan Giovanna, aynı zamanda Max'in arkadaşı olan Passos'un aşk yaşamakta olduğu kadındır). Fakat yine aynı çete olan Comando Sombra, Fabiana'nın gece kulübüne gideceğinin haberini almıştır ve Fabiana'yı kaçırmak için gece kulübündedir. Ve Fabiana'yı kaçırma planlarını devreyen sokan çete, Max'in verdiği mücadeleye rağmen Fabiana'yı kaçırmayı bu sefer başarırlar. Çete, Fabiana'nın zengin eşi Rodrigo'dan Fabiana'ya karşılık yüklü miktarda fidye ister. Değiş tokuş işlemi ise şehrin bir futbol stadyumunda gerçekleşecektir. Max ve Passos, çetenin istediği parayla birlikte Fabiana'yı geri almak üzere stada giderler. Tam her şey yolunda giderken Crachá Preto örgütü (huzuru sağlamak için kurulmuş, milislerin oluşturduğu yasadışı bir örgüt) stada gelir ve anlaşmayı basarlar. Bu baskın sırasında kolundan vurulan Max yaralanır. Üstelik anlaşmayı basan Crachá Preto adamları, fidye parasını Comando Sombra çetesinden çalar. Max ve Passos, hem Fabiana'dan hem de fidye parasından olurlar. En azından parayı geri almak üzere harekete geçen ikili, parayı çalan Crachá Preto'dan parayı geri almak üzere stadyumda harekete geçer fakat Crachá Preto örgütü parayla birlikte stadyumda gözlerden kaybolur.

Max ve Passos, stadyumdaki baskın sırasında Comando Sombra çetesinden Fabiana'nın nerede tutulduğunu öğrenir: Fabiana, şehrin kıyısındaki Tiete Nehri'ndeki rıhtımda rehin tutulmaktadır. Max ve Passos, Tiete Nehri'ne Fabiana'yı kurtarmak üzere yola çıkar. Rıhtımdaki amansız mücadele sonrası Max, Fabiana'yı bulur ancak Fabiana'yı kurtaramaz; mekânlarının açığa çıktığını anlayan Comando Sombra çetesinin lideri Serrano, Fabiana'yı alıp bir tekneyle birlikte oradan uzaklaşır. Yaşamı boyunca çektiği tüm acıların hepsini kadınlardan çeken Max, yine talihsiz kaderinde başka bir kadını korumakla yükümlüdür fakat o kadın da şu anda şehrin en tehlikeli çetesinin elinde esirdir. Bu sırada Max iyice kendini alkole verir, yine kaderinin bir kadın üzerinde dönmesi onu harap eder, bir yandan da kötü geçmişinin izleri yakasını bırakmaz. Tiete Nehri'nden eli boş dönen Max, Passos'la birlikte patronu ve aynı zamanda Fabiana'nın eşi olan Rodrigo'ya durumu bildirmek üzere geri döner. Hem karısını hem de parasını kaybetmiş olan Rodrigo, hâlâ karısını kurtaramamış olmalarına sinirlenmektedir. Rodrigo, politikacı kardeşi Victor ve şehrin özel polis birimi UFE'nin lideri olan Armando Becker'la bu konu üzerinde ne yapacakları hakkında görüşür (Polis lideri Armando Becker aynı zamanda Victor'ın sağ koludur ve Branco ailesinin de yakın arkadaşlarındandır). Polis müdürü Armando Becker, Rodrigo'ya en kısa zamanda Fabiana'yı kurtacaklarına ve Fabiana'yı kaçıranları da yakalayacaklarına dair söz verir. O sırada Rodrigo'nun ofis binasını stadyumda fidye parasını çalan Crachá Preto örgütü basar. Örgütün hâlâ neyi istediği bilinmemektedir ancak görünüşe bakılırsa fidye parası onlara yetmemiştir. Max, ofisi basan örgüt elemanlarını temizler. Görünüşe bakılırsa örgütün hedefi Rodrigo'yu ortadan kaldırmaktır. Patronu Rodrigo'yu korumaya çalışan Max, her ne kadar uğraşsa da çabaları sonuç vermez, ne yazık ki Rodrigo'yu ofisinde ölü olarak bulur. Max korumakla yükümlü olduğu patronu Rodrigo'yu koruyamamış ve onu kaybetmiştir. Üstelik Rodrigo'nun karısı Fabiana da her şeyden habersiz hâlâ Comando Sombra çetesinin elinde esirdir. O sırada Max fark eder ki Crachá Preto örgütü, Rodrigo'nun ofisine bir de saatli bomba yerleştirmiştir. İşler iyice sarpa sarar, bombanın patlamasına saniyeler kala Max kendini son anda dışarı atar ve yaralı bir şekilde patlamadan kurtulur, Branco ofis binası havaya uçar. Max, binanın çıkış kapısında Crachá Preto örgütünden bir elemanı yaralı olarak yakalar ve onu konuşturur, neden Rodrigo'yu öldürdüklerini ve Fabiana'nın nerede olduğunu sorar. Yaralı örgüt üyesi, son nefesiyle asıl amaçlarının aslında Max'i öldürmek olduğunu söyler. Ayrıca Fabiana'nın da Comando Sombra tarafından şehirdeki gecekonduların birinde tutulduğunu belirtir.

Max, patronu Rodrigo'nun ve onun karısı Fabiana'nın başına gelenlerden ötürü kendisini sorumlu hissetmektedir. Ortada hiçbir şey yokken masum bu iki insanın birden hayatı kararmıştır. Biri ölmüş, diğeri de şehrin belalıları tarafından kaçırılmıştır. Max ise iyiden iyiye kendini alkole verip iyice bir ayyaş olmuştur. Belki de tüm bu başarısızlıkların asıl sebebi Max'in bir alkolik olması ve bundan ötürü de yaptığı hiçbir işe odaklanamamış olmasıdır. Tüm bunların sebebi bağımlısı olduğu elindeki bir iki damla içkidir. Artık günah çıkarma vaktidir, alkolü bırakıp toparlanma zamanıdır. Max hayatında yepyeni bir sayfa açar, artık geçmişine üzülmeyi bırakıp sadece bugün ve yarın için yaşamaya karar verir. Eline bir tıraş makinesi alan Max, saçını sıfıra kazıtır ve kendisine yeni bir görünüm vererek kendisini toparlar. Ayrıca Max'in bu yeni görünümü düşmanlarına karşı kendisini gizlemek için de bir fırsattır, başka bir kimliğe bürünerek düşmanları onu tanımayacak ve Fabiana'yı kurtarmak için bir adım daha yaklaşacaktır. Max, kafasını kazıtıp, Hawaii tişörtünü giyip kimliğini gizler ve tam bir São Paulo havasına bürünerek São Paulo'nun gecekondularında Fabiana'nın izini sürer.

Max Payne, São Paulo'da

Bu sırada Max, şehrin küçük bir barında Wilson Da Silva adında bir São Paulo polis dedektifiyle tanışır. Bu dedektif, kimliğini gizleyerek şehirdeki sokak çetelerini araştırmaktadır ve yasadışı örgütleri, çeteleri çökertmekle görevlidir. Ayrıca kendisi Max'i de yakından tanımaktadır ve Max'in bir zamanlar kendisi gibi bir polis dedektifi olduğunu bilmektedir, bu yüzden Max'e yardım etmek ister. Max'e Crachá Preto örgütü hakkında bilgiler verir. Crachá Preto örgütünün lideri olan Álvaro Neves ve onun sağ kolu Milo Rego'nun, Rodrigo'nun politikacı kardeşi Victor gibi şehirdeki bazı politikacılarla içli dışlı olduklarından bahseder. Ve Rodrigo'nun daha önceleri Crachá Preto örgütüyle bağlantısı olduğunu anlatır: Rodrigo, birkaç yıl önce bazı köylerden perakende geliştirme arazisi için toprak payı almak üzere Crachá Preto örgütünü kiralamıştır. Şimdiyse bazı sebeplerden ötürü işler ters gitmiştir. Ayrıca Max, Dedektif Wilson Da Silva'dan Rodrigo'nun kardeşi Victor'ın da Crachá Preto örgütüyle bağlantılı olduğunu öğrenir, üstelik Crachá Preto örgütü Armando Becker'ın özel polis birimi olan UFE'yle de bağlantısı vardır. Stadyumdaki anlaşmayı basan örgütün Victor tarafından tutulduğu ortaya çıkar, fakat Victor'ın bunu neden ve niçin yaptığı şu an için bilinmemektedir.

Da Silva bardan gittikten sonra barda bir grup çete üyesi ile Max arasında gerçekleşen çatışma sonrası Comando Sombra tarafından Max'in kimliği ortaya çıkar. Gecekondular boyunca Comando Sombra üyeleri arasında büyük bir çatışma yaşayan Max, bir yandan da Fabiana'nın izini sürmeye devam eder. Max, Fabiana'nın Comando Sombra'nın lideri Serrano'nun yanında esir olduğunu düşünmektedir, bu yüzden de Fabiana'yı bulmak için ilk olarak Serrano'ya ulaşması gereklidir. Bir süre sonra Serrano'nun kaldığı gecekonduya ulaşan Max, tahmin ettiği gibi Fabiana'yı Serrano'nun yanında bulur, fakat görünen odur ki son gerçekleşen olaylardan sonra işler iyice karışmıştır; Rodrigo'nun kardeşi Marcelo ile Fabiana'nın kardeşi Giovanna, Fabina'yı Comando Sombra'nın elinden kurtarmak için çetenin istediği fidye parasını yeniden toplayıp çeteye getirme kararı almıştır. Parayı getirmişlerdir ancak çete hainlik yapıp parayla birlikte Marcelo ve Giovanna'yı da ele geçirmiş, onları da tutsak etmişlerdir. Şimdiyse Fabiana, Marcelo ve Giovanna, üçü birlikte çetenin elinde tutsaktır. Max, üçünü çetenin elinden kurtarmaya çalışır fakat o sırada Serrano, Fabiana'yı kafasından tek el ateş ederek öldürür ve Marcelo ile Giovanna'yı alarak oradan uzaklaşır.. Max, ömrü boyunca yaşadığı tüm acılarla yeniden yüzleşir, yine hayatındaki bir kadını korumayı başaramamıştır. Hayatındaki tüm kötü olaylar gibi yine acısı bir kadının ölümüyle başlar.

Fakat Max'in artık oturup üzülmeye vakti yoktur. Her ne kadar patronu Rodrigo'dan sonra Fabiana'yı da kaybetse de henüz her şey bitmemiştir. En azından Marcelo ile Giovanna'yı kurtarmalı ve bu işin sorumlularını bulup bunun bedelini ödetmelidir. O sırada özel polis birimi UFE, gecekonduları basar. Gecekondudaki çete elemanlarıyla polisler arasında büyük bir çatışma çıkar. Max, Marcelo ile Giovanna'nın izini sürerken UFE'yle Crachá Preto örgütünün arasında gerçekleşen insan ticaretine tanık olur. UFE, gecekondulara baskın gerçekleştirerek buradan bazı insanları alı koymakta ve nedeni bilinmeyen bir sebepten ötürü insanları Crachá Preto'ya satmaktadır. Kısacası bir insan kaçakçılığı söz konusudur ve muhtemelen Marcelo ile Giovanna da bu kaçakçılığın kurbanlarından biri olmak üzeredir. Bir süre sonra Max, Marcelo ve Giovanna'yı Crachá Preto'nun ikinci lideri olan Milo Rego'nun elinde bulur. Fakat Milo, sokak çetelerinin yaptığı gibi ritüel bir şekilde Marcelo'yu ateşe verip canlı canlı yakar. Bundan ötürü Marcelo'nun ölümü çetelerin üstüne atılacaktır ve böylece de neden UFE'nin gecekondulara baskın yaptığı sorusuna karşılık bu bahane edilecektir. Marcelo'nun ölümüyle birlikte Rodrigo ailesinin bir diğer üyesi de böylece yok olurken, Max buna karşılıksız kalmaz ve hemen harekete geçip en azından Giovanna'yı kurtarmak için Milo'yu öldürür ve Giovanna'yı Crachá Preto örgütünün elinden kurtarır. Max peşlerindeki örgüt üyelerini haklar ve Giovanna'nın başına bir şey gelmemesini sağlar. Bu sırada Max, Giovanna'nın Passos'tan hamile olduğunu öğrenir. Giovanna karnında Passos'un bebeğini taşımakta ve ikili yakında anne-baba olacaktır. Max bunu öğrenmenin şaşkınlığıyla bir süre sonra Passos, sevgilisi Giovanna'yı almak üzere helikopteriyle mekâna gelir ve Giovanna'yı alarak oradan uzaklaşır; fakat Max'i ise unutup orada bırakır, daha doğrusu Max'i almak bile istemez, Giovanna onun için öncelikli gelir.

Passos, Giovanna'yı alıp gider, orada tek başına kalan Max'i ise daha önceden tanıştığı Dedektif Wilson Da Silva arabasıyla alır. Max, Da Silva'dan dostu Passos hakkında acı gerçeği öğrenir: Passos aslında politikacı Victor'ın adamıdır ve Victor tarafından Max'le New Jersey'deki o barda görüşmesi için tutulmuştur. Kendisini Max'e Max'in polis akademisi dönemlerindeki arkadaşı olarak tanıtan Passos, hatta belki de Max'in akademi arkadaşı bile değil, hiç tanımadığı bir adamdır. Panama'da Passos'un Marcelo'yla gerçekleştirdiği gizli işlerden zaten bir şeyler sezmiş olan Max, yine de işlerin bu kadar kötü olacağını tahmin etmemiştir. Ayrıca Da Silva'dan yeni havadisler vardır: Da Silva, Crachá Preto ile Comando Sombra çetesini şehirdeki eski terk edilmiş bir otele girerken görmüştür. Max bu otele gittiğinde fark eder ki bu otel insan organ kaçakçılığı yapılan bir yerdir. UFE polisleri insan kaçırıp Crachá Preto'ya satmakta, Crachá Preto da bu insanları öldürüp organlarını satmaktadır. Kan dondurucu gerçeği öğrenen Max, şimdi her şeyi daha iyi anlar: Panama'dayken Passos ve Marcelo'nun taşıdığı o kargo kutusu insan organlarıyla doluydu. Fakat Passos ve Marcelo bunu bilmemekteydi ve Passos bilmeden bu işin içine girmişti ancak şimdiyse pişmandır. Max, otelde Comando Sombra'nın lideri ve Fabiana'nın katili Serrano'ya rastlar. Serrano da bu organ kaçakçılığındaki kaçırılan kurbanlardan birisidir ve berbat durumdadır, dayak yemiş halde perişandır. Ona acıyan Max, öldürüp Fabiana'nın intikamını almak yerine onu bağışlamayı tercih eder ve onu kendi acısıyla başbaşa bırakır.

Serinin önceki iki oyununda yer alan Bullet Time, üçüncü oyunda oldukça geliştirildi.

Max daha sonra organ kaçakçılığı yapılan bu pislik yuvası oteli yok etmeyi düşünür; otele birkaç bomba yerleştirir. Bombanın düğmesine basmadan önce Crachá Preto'nun lideri Álvaro Neves'le yüzleşen Max, düğmeye basar ve binayı havaya uçurur. Fakat kısa bir çatışmadan sonra Neves, Max'i yakalar ve Max'e silahını doğrultur. Neves tam tetiği çekmek üzereyken o sırada mekâna Passos gelir. Neves, Max'i öldürmeden Passos, Neves'i öldürür ve Max'i kurtarır. Her ne kadar Max, Passos'a sinirli olsa da ve her ne kadar Passos, Max'i "enayi" yerine koymuş olsa da Max, Passos'u affeder zira Giovanna, Passos'dan hamiledir ve Passos yakında baba olacaktır. Passos ve Giovanna'nın iyi bir yaşam sürmesi ve bebeklerine iyi bir şekilde bakmaları için Max, Passos ile Giovanna'nın Brezilya'dan ayrılmasına izin verir; Max, dostu Passos'la vedalaşır.

Max, Dedektif Da Silva'dan tüm bu olan bitenlerin arkasında Victor ile Armando Becker'ın olduğunu öğrenir. Sırf daha çok para sahibi olmak için ağabeyi Rodrigo'yu dahi Victor öldürtmüştür ve şimdi de UFE polis lideri Becker'la organ kaçakçılığı yapmaktadır. Max'in son olarak hiç beklemediği bu iki kötü adamı ortadan kaldırması gereklidir. Max, Becker'la yüzleşmek üzere Da Silva'yla plan yapar. Da Silva saat 22.00 da gerçekleşecek isyanın haberini almıştır ve bundan faydalanmak için Max UFE polis merkezine gidip polislere teslim olur. Polisler Max'i tutuklar, Max, saat geldiğinde polislerin elinden kurtulur ve Becker'ı bulmak üzere harekete geçer. Bu sırada merkez Comando Sombra elemanları tarafından basılır ve merkezde isyan çıkar; polisler ile çete arasında merkezde büyük bir çatışma yaşanır. Max bundan istifade yoluna devam eder ve bu sırada fark eder ki patronu Rodrigo'nun asıl failleri UFE'dir. Max, merkezdeki Becker'ın ofisine geldiğinde sonunda Becker'ı bulur. Becker'a saldırır fakat o sırada içeri Victor gelir, silahını Max'e doğrultarak Becker'ı Max'in elinden kurtarır. Max, Victor'dan Comando Sombra arasında gerçekleştirdikleri stadyumdaki değiş tokuş anlaşmasını Victor'ın emriyle Crachá Preto tarafından basıldığını öğrenir, bunun nedeniyse Victor'ın organ kaçakçılığı işinde gelire ihtiyacı olması ve kârını yoluna koymak istemesidir. Max, Victor'a sert bir kafa atarak etkisiz hale getirir ancak Becker da Max'e elektroşok uygulayarak yere serer ve Victor'la beraber oradan kaçar.

Victor ve Becker, havaalanına gidip şehri terk etmeyi düşünmektedir. Max, hiçbir yere gitmelerine izin vermeden onları yakalayıp işlerini bitirmeli ve her şeye bir son vermelidir. Max, onları takip eder, Da Silva'nın yardımıyla havaalanına ulaşır. Havaalanında Becker'ın UFE polisleriyle mücadele eden Max, büyük bir çatışmadan sonra Victor ile Becker'ı özel bir jetle şehirden ayrılmak üzereyken görür. Victor jete biner, Becker da tam binmek üzereyken o sırada Max gelir ve Becker ile Max arasında çatışma başlar. Victor ise tek başına jetiyle oradan uzaklaşır. Becker, bomba atar patlayıcı silahıyla Max'e karşılık vermektedir. Max, Becker'ın adamlarını temizledikten sonra Becker'ın yolladığı bir bombayı havada patlatır, patlama sonucu Becker'ın bir kolu kopar ve yanarak can çekişir, Max yanına gidip kafasına bir kurşun sıkar. Max, Becker'ı hallettikten sonra jetiyle şehirden ayrılmak üzere olan Victor'ın peşine düşer. Da Silva arabasıyla Max'i alır ve Victor'ın jetinin peşine düşerler. Max, Becker'ın bomba atar silahını alarak Victor'ın jetine bununla ateş açar. Jete bombaları yollayan Max, Victor'ın jetini havaalanından ayrılmadan patlatır, Victor yaralanır. Max, geriye kalan son işini yapmak üzere koşarak Victor'ın yanına gider: Victor'a silahını doğrultur, tetiği çekmek üzereyken Da Silva, Max'e bunu yapmamasını, Victor'ın cezasını adeletin vereceğini söyler. Bunun üzerine Max, Da Silva'nın dediğini yaparak onu adelete teslim eder ve Victor'ı kendi acısıyla başbaşa bırakır.

Bir hafta sonra Max, acı dolu bir yaşam sürdüğü São Paulo'yu terk ederek Brezilya'nın Bahia eyaletine taşınır. Burada hayatı boyunca çektiği tüm acıları unutup kendisine yepyeni bir sayfa açar. Bahia sahillerinde tatilin keyfini çıkaran Max, bir barda oturup haberleri izler. Haberlerde UFE'nin organ kaçakçılığı skandalının ortaya çıktığı ve bu yüzden de UFE'nin işine son verilip örgütün dağıldığı aktarılır. Victor ise kaldığı hapishanede çektiği acılara daha fazla dayanamayarak bu skandalın ortaya çıkması üzerine kendini asarak intihar etmiştir. Kötülüğün cezasız kalmadığını ve her şeyin yoluna girdiğini gören Max, yepyeni hayatıyla birlikte geçmişindeki kötü izleri ardında bırakır. Artık tüm yorucu çatışmaları, yorucu işleri ardından bırakarak geçmişinde çektiği tüm acıların karşılığını Bahia'da sakin ve güzel bir yaşam sürerek alır.

Uyarı sonu.

 1. ^ Bramwell, Tom (10 Haziran 2009). "Balding Max Payne 3 sighted". EuroGamer. 16 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2009. 
 2. ^ a b c "Arşivlenmiş kopya". 9 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2012. 
 3. ^ "Rockstar Games Announces Max Payne 3 for Winter 2009". Take-Two Interactive. 23 Mart 2009. 26 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2009. 
 4. ^ a b "Max Payne 3 Announced!" (İngilizce). RockstarWatch.net. 23 Mart 2009. 4 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2009. 
 5. ^ "Max Payne 3". Xbox - HDTV Info Europe. 23 Mart 2009. 9 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2009. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2012. 
 7. ^ "Max Payne 3 coming this year" (İngilizce). Xbox - HDTV Info Europe. 23 Mart 2009. 1 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2009. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]