Maui

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Maui Adası
Maui
Maui Landsat Photo.jpg
Coğrafya
Koordinatlar K 20°48′ B 156°20′
Takımadası Hawaii Takımadaları
Denizi Büyük Okyanus
İklim Tropik iklimi
Yüz ölçümü 1.883 km2
Sahil şeridi 240 km
Siyasi
Adadaki ülke(ler)
Demografi
Nüfus 144.444 (2010)
Nüfus yoğunluğu 62 kişi/km2

Maui Adası Hawaii Takımadaları içinde bulunan ikinci büyük ada olup yüz ölçümü 1.883 km² ve toplam sahil şeridi 240 km'dir.[1] ABD'nin Hawaii eyaletinin bir kısmıdır ve etrafındaki üç diğer ada (yani Molokai, Lanai ve bir ıssız ada olan Kahoolawe) ile birlikte bu eyalete bağlı Maui Kontluğu (county)'yi oluşturur ve bu kontluğun merkez kentidir.

Yerli Hawaii mitlerine göre adaya ismini Hawaii Takımadalarının antik dönemde keşfeden Polonezyalı denizci keşifçi Hawai'iloa vermiştir. Hawai'iloa bu adaya oğlunun adı olan Maui ismini vermiştir. Maui ise Polonez mitlerine göre ise bir deniz yarı-tanrısıdır. Bu adanın daha önceki isminin İhikapalaumaewa olduğu belirtilmektedir.

Adada iki tane yanardağ bulunmaktadır: Haleakala ve Mauna Kahalawai. Bunlar arasında bulunan yarımada ve bu yanardağlardan inen akarsu vadileri gayet mümbit ve tarıma elverişlidir. Bu yarımada ve vadilere atfen Maui Adası'na takma ad olarak "Vadi Adası" ismi verilmektedir.

Semtler[değiştir | kaynağı değiştir]

Adada bulunan yerleşke semlerine resmen "Sayım İdaresi Tarafından Verilen İsim" (Census Designated Place) adı verilmektedir. Bunların listesi şöyle verilebilir:

Bunlar arasında "Kahului" nüfus itibarıyla en büyük semttir ve 2010 Nüfus Sayımı'na göre nüfusu 26,337 kişidir. Kahului adanın ticari ve finansal merkezi durumundadır.

Görülecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Fotoğraflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Haleakala Dağı üstünden güneş doğumu

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Merguerian,, Charles (2007). "Hawaii Guide" (PDF). Okulewicz, Steven. Hofstra University Geology Department. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]