Matthias Alexander Castrén

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Matthias Alexander Castrén
Doğum2 Aralık 1813(1813-12-02)
Tervola, Finlandiya Grandüklüğü
Ölüm7 Mayıs 1852 (38 yaşında)
Helsinki, Finlandiya Grandüklüğü
Kariyeri
DalıDilbilim, budunbilim

Matthias Alexander Castrén (2 Aralık 1813, Tervola – 7 Mayıs 1852), Fin budunbilimci ve dilbilimcidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Matthias Alexander Castrén 2 Aralık 1813'te Finlandiya'nın kuzeyinde bulunan Tervola Kentinde hayata gelmiştir. Babası Rovaniemi şehrinin bucak bakanı olan Christian Castrén 1825 yılında vefat ettiği için amcasının yanında büyümüştür. 12 yaşında Oulu şehrinde bir okula yazılarak burada geçinmek için genç çocuklara ders vermiştir. Daha sonra Helsinki şehrindeki Alexander Üniversitesi (Bugünkü adıyla Helsinki Üniversitesi)'ne nakledilmiştir. 1828 yılında kiliseye girmek amacıyla başlarda Yunanca ve İbranice dillerine merak salsa da bu ilgisi kendi ana dili olan Fince'ye yönelmiştir. Ve bunun üzerine Fin Mitolojisinin temellerini atmaya başlamıştır.

Dilbilimi Üzerine Yaptığı Çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hala dilleri yazılmamış soydaş kabilelerin kişisel keşifleri gerektirdiği ortadaydı. Bunun üzerine 1838 yılında Tıp öğrencisi olan arkadaşı Dr. Ehrström ile Lappi'ye yolculuğa çıkmıştır. Aynı yıl içerisinde Finlandiya Edebiyat Derneği pahasına Karelya'yı da gezmiştir; 1841'de ise bu derneği Dr. Elias Lönnrot ile birlikte üstlenmiştir. Son yolculuğuna başlamadan önce Fin Destanı olan Kalevala'yı İsveççe'ye çevirmiştir.

Sibirya'nın tüm şehrine yaptığı gezisi sırasında Mahalli diller ile Fincenin akrabalığını keşfetmiştir. Bu yolculuk bittiğinde daha fazla tecrübe sahibi olmuş fakat sağlığı ciddi şekilde etkilenmiştir. Eserlerini ilk olarak 1849 yılında St. Petersburg'da paylaşmıştır. Fikirleri Finlandiya bilim çevrelerinde heyecanla karşılanmış ve büyük ilgi görmüştür. 1851’de Helsinki Üniversitesi’nde adına kurulan “Fin Dili ve Edebiyatı Kürsüsü”nün başına getirilmiş ve çalışmalarını geliştirmesi için desteklenmiştir. 1852'de ise Helsinki'de vefat etmiştir

Ölümünden Sonra Yayınlanan Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

1852'den 1858 yılına kadar 5 cilt eser ortaya çıkmıştır bunlar sırasıyla

  • Reseminnen från åren 1838-1844
  • Reseberättelser och bref åren 1845-1849
  • Föreläsningar i finsk mytologi
  • Ethnologiska föreläsningar öfver altaiska folken
  • Smärre afhandlingar och akademiska dissertationer.

Almanca çevirisi Anton Schiefner tarafından yayınlanmıştır.