Masumlar Apartmanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Masumlar Apartmanı
Masumlar Apartmanı 2. Sezon Afişi.jpg
Masumlar Apartmanı 2. Sezon afişi.
Format Televizyon dizisi
Tür Dram
Aşk
Psikoloji
Uyarlama Madalyonun İçi - "Çöp Apartman" (roman)
Senarist Deniz Madanoğlu (1-)
Rana Mamatlıoğlu (3-)
Yönetmen Çağrı Vila Lostuvalı (1-)
Ender Mıhlar (7-9)
Çiğdem Bozali (10-)
Başrol Ezgi Mola
Birkan Sokullu
Melisa Şenolsun
Merve Dizdar
Açılış müziği Masumlar Apartmanı - Jenerik
Besteci Alp Yenier
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 39
Yapım
Yapımcı Onur Güvenatam
Mekân İstanbul
Görüntü yönetmeni Tolga Çetin (1-24)
Özgür Demir (25-29)
Ümit Çakmaksoy (30-)
Gösterim süresi 150 Dakika
Yapım şirketi OGM Pictures
Yayın bilgileri
Kanal TRT 1
Resim formatı 576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 15 Eylül 2020 - günümüz
Durumu Devam ediyor

Masumlar Apartmanı, yapımcılığını OGM Pictures'ın ve senaristliğini Deniz Madanoğlu ile Rana Mamatlıoğlu'nun üstlendiği, psikolojik ve drama türündeki Türk televizyon dizisidir. Başrollerini; Ezgi Mola, Birkan Sokullu, Melisa Şenolsun ve Merve Dizdar paylaşmaktadır. Dizi 15 Eylül 2020 tarihinde TRT 1'de yayımlanmaya başladı. Dizinin yönetmen koltuğunda Çağrı Vila Lostuvalı ve Çiğdem Bozali oturmaktadır.[1] Onur Güvenatam tarafından yaratılan dizi İstanbul'da aynı evde yaşayan dört kardeşin psikolojik durumunu ve etraflarındaki hayatı konu alır. Dizi, Gülseren Budayıcıoğlu'nun 2004 yılında yayımlanan Madalyonun İçi romanının "Çöp Apartman" bölümünden uyarlanmıştır.[2]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi setinden fotoğraflar.

1. Sezon

Gülben ve Safiye obsesif davranışları olan iki kardeştir. Özellikle Safiye annesinin üzerinde yarattığı olumsuz rol modelliğin etkisindedir, davranışlarının arkasında bu neden yatmaktadır. Han ise kardeşlerin babalarıyla birlikte yaşadığı evde tek erkek kardeştir. Han'ın hayattaki temel amacı sadakat duyduğu ailesini kollamaktır. Ancak Han'ın hayatı İnci'yi gördükten sonra değişecektir. Ona aşık olacak ve beraber mutlu olma amacı güdecektir. Han, tıpkı üç kardeşi gibi muhtelif davranış bozuklukları olan bir karakterdir, çocukluk travmaları onu çöp karıştırma ve biriktirmeye iterken öfke kontrolünde yaşadığı sorunlar "sahiplenme" ve cinsiyetçi davranışlar ekseninde İnci'ye karşı olan tavırlarında belirginleşecektir. Ailenin en küçük kardeşi Neriman ise günlük yaşamında ve ailesinde yaşadığı problemlerden etkilenmektedir. Onun okuldan edebiyat öğretmeni olan Naci ise ablası Safiye'nin eski sevgilisidir. Safiye'yi unutamayan Naci, aile apartmanının karşısındaki otele yerleşecektir. Radyocu olan İnci, kardeşi ve dedesiyle beraber yaşamaktadır, bir kaza sonrasında tanışıp evlendiği Han'ın aile apartmanına tesadüfi bir şekilde taşınacaktır. İnci'nin huzursuzluğunun temel nedeni ise hayatındaki erkeklerdir. Babasından nefret eden İnci, kardeşi ve kendisine sahip çıkan dedesine duyduğu sadakat ve vefanın karşısında dedesinin korumacı davranışlarını sineye çekmek durumundadır. Eski nişanlısı Uygar da hayatında sorun yaratan erkekler arasındadır. İnci için Han o güne değin tanıdığı erkekler arasında farklı bir çizgi izlemektedir ve ani evliliği hem bu nedenle hem de ikisi için de hayatlarında sorun olarak gördükleri ailevi durumlara bir cevap niteliğindedir. Ancak Han'ın mansplaining tutum ve davranış farklılıkları İnci'ye onu yeteri kadar tanıyıp tanımadığı sorusunu sıkça sordurmaktadır.

Dizide Han ve İnci'nin yakın arkadaşları Esat ve Esra'dır. Esat Han'ın çocukluk arkadaşıyken aynı zamanda iş arkadaşlarıdırlar ve Han Esat'tan "tek arkadaşım" olarak bahsetmektedir. Esra ise İnci'nin radyodan arkadaşıdır ve beraber radyo yayını yapmaktadırlar. Dizide geriye dönüşler de sıklıkla kullanılarak karakterlerin ruh hâllerinin gelişimi ve yaşadıkları sorunların temellerine atıfta bulunulmaktadır.

2. Sezon

İnci’nin ölümünün ardından geçen zamanda kimsenin hayatın yeni zorluklarıyla mücadele edecek hali kalmamıştır. Memduh ve Ege birbirlerine ve apartmandakilere destek olmaya çalışırken, Han’ın hastaneden çıktıktan sonra kendini eski hayatına tamamen kapatması Safiye başta olmak üzere herkesi etkiler. Artık evdeki sorunlar içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Han’ın durumu, Naci’nin hastalığı Safiye’nin takıntılarını çok daha ileri bir safhaya taşır. Gülben, her zamanki gibi ailesinin yanında olmak için kendi mutluluğundan vazgeçer. Hikmet ise ilerleyen hastalığının etkilerini yaşarken unutkanlığı sebebiyle herkese zor anlar yaşatmaya devam eder. Sonunda bu duruma dayanamayan Neriman ipleri eline alır ve bir adım atar. Ancak apartmana gelen beklenmedik bir misafir işin seyrini değiştirecektir.

Mekânlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizide ana mekân olarak kullanılan apartman İstanbul Beyoğlu'nda yer alan Temel Apartmanı'dır. Han'ın ofisi olarak geçen mekân ise İstanbul Büyükçekmece'de yer alan ve yapımı 2020'de tamamlanan Antik Dantel HQ/ Showroom'dur.[3]

Teknik Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin Yapımcısı Onur Güvenatam, Uygulayıcı Yapımcısı Ayşıl Tay Balcı, Yönetmenleri: Çağrı Vila Lostuvalı ve Çiğdem Bozali'dir. Senaryosunu Deniz Madanoğlu ve Rana Mamatlıoğlu yazmaktadır. Dizinin senaryosuna danışmanlık yapan uzmanlar: Psikiyatrist Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, Uzman Psikolog Ayşenur Güngör, Uzman Psikolog Pınar Daldikler ve Yağmur Artukmaç'tır. Dizinin senaryolaştırıldığı eser Gülseren Budayıcıoğlu'na aittir.

Dizinin görüntü yönetmeni Özgür Demir, Sanat Yönetmeni Amber Derya Doğan, Kurgu Yönetmeni Emrullah Hekim'dir. Dizinin müziklerini Alp Yenier hazırlamaktadır. Dekor Tasarım Sorumlusu Murat Güney, Yapım Sorumlusu Samet Kayabaşı, Mekan Sorumlusu Mustafa Güneş, Yapım Amiri Erdal Özenç, Yapım Koordinasyon Sorumlusu Münevver Gani, Reji Koordinasyon Sorumlusu Aslı Özköroğlu'dur.[4]

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Not: Aşağıda yer alan ana karakterlerin açıklamaları, detaylı halini ve yardımcı karakterler hakkında detaylı bilgiler ve bölüm numaralarıyla ilgili bilgi edinmek için karakter listesine bakınız.

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Safiye Derenoğlu (Ezgi Mola) (1-): Hikmet ile Hasibe'nin ilk çocuğu ve ilk kızı, Gülben, Han ve Neriman'ın ablasıdır. Annesinin baskıları ile büyümüştür. Naci'ye aşıktır.
  • Han Derenoğlu (Birkan Sokullu) (1-): Hikmet ile Hasibe'nin ikinci çocuğu ve tek erkek çocuğudur. İnci'nin eski eşi, Safiye ile Gülben'in kardeşi, Neriman'ın abisidir. Annesinin baskısı ile yurtta büyümüştür. Babasının şirketinin ceosudur.
  • Rüya (Melisa Şenolsun) (38-): Esra'nın kuzenidir.
  • Gülben Derenoğlu (Merve Dizdar) (1-): Hikmet ile Hasibe'nin ikinci kızıdır. Safiye'nin kardeşi, Han ve Neriman'ın ablasıdır. Annesinin baskıları ile büyümüştür. Esat'a aşıktır.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı Yayın yılı TV kanalı
1. Sezon Salı 20.00 15 Eylül 2020 8 Haziran 2021 37 1-37 2020-2021 TRT 1
2. Sezon 14 Eylül 2021 TBD 2 38- 2021-

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Masumlar Apartmanı oyuncuları ve konusu belli oldu - Masumlar Apartmanı dizisinin konusu nedir, hangi kitaptan uyarlama? - Televizyon Haberleri". www.hurriyet.com.tr. 7 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2021. 
  2. ^ "Masumlar Apartmanı dizi konusu nedir? Masumlar Apartmanı oyuncuları kimlerdir? Hangi kanalda, hangi gün?". m.haberturk.com. 25 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2021. 
  3. ^ İtez, Özüm. "Antik Dantel HQ / Showroom". Arkitera. 21 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2020. 
  4. ^ "Masumlar Apartmanı dizisi bilgileri". 6 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.