İçeriğe atla

Marksist Bakış

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İlk sayısı Aralık 2004'te çıkan Marksist Bakış dergisi, işçi sınıfı ve gençlik mücadelelerine Marksist bir önderlik yaratmak ve bu doğrultuda devrimci kadroları bir araya getirip örgütlemek için, ideolojik-politik perspektifler sunmak çabasındadır.

Grubun çıkış yeri Ankara olmakla birlikte süreç içerisinde faaliyet alanı İstanbul, Trabzon, Amasya, Samsun, Antalya gibi illere genişlemiştir.

Marksist Bakış çevresinde örgütlenen devrimcilerin amacı, sovyetik ayaklanma yoluyla sosyalist dünya devrimini yapmaktır. Genel olarak Marksist-Leninist çizginin, özel olarak da Troçki'nin sürekli devrim tezinin gereği olarak Marksist Bakış sosyalist dünya devrimini (dünya proleter devrimi) savunmaktadır.

2009 Nisan ayında ilan edilen "Sürekli Devrim Hareketi" ile "dergi çevresi" konumunu aşmıştır. Sürecinin olgunlaşmasının ardından 2016 yılında SDH, yola Sosyalist Emekçiler Partisi olarak devam etme kararı almıştır.

günümüzde 6 aylık teorik yayın olarak yayın hayatına devam eden Marksist Bakış'ın yanında; Sosyalist (15 günlük gazete) ve Marksist Liseliler(dergi) yayınları ile mücadele alanını ve kitlesini genişletmeye devam etmektedir.

Ayrıca dergi ve diğer sürekli yayınlardaki içerikler ile gündem değerlendirmeleri sosyalistgundem.com 1 Kasım 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. adresinden yayınlanmaktadır.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]