Marcus Fabius Quintilianus

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Marcus Fabius Quintilianus (Calahorra, yaklaşık 30 - yaklaşık 100), Romalı hatip. Babasının hatiplik yaptığı Roma'da öğrenim gören Marcus Fabius Quintilianus Galba'yla birlikte İspanya'ya döndü.

Galba imparator olunca onunla birlikte yeniden Roma'ya gelen Quintilianus, burada kentin en ünlü retorik okulunu açarak Küçük Plinius, Tacitus ve Domitianus'un yeğenlerine öğretmenlik yaptı. Sağladığı ünle Vespasianus'un yıllık gelir bağladığı ilk hatip oldu. Böylelikle Roma gençliğine yönelik retorik eğitimi resmileşmiş oldu. Quintilianus, on iki ciltten oluşan Bir Hatibin Yetişmesi Üstüne adlı yapıtında, ilk çocukluktan başlayarak, eksiksiz bir eğitim programı çizdi. Edebi açıdan olduğu kadar eğitim açısından da önemli olan bu yapıtı, yüzyıllar boyu eğitim konusunda başvurulan başlıca kaynaklardan biri oldu.

Eğitime küçük yaşta başlamak gerektiğini öne süren Quintilianus'a göre, öğrenciyi incelediği konuyla ilgili araştırmaya ve eleştirmeye yöneltecek olan bir yöntem uygulanmalıdır.

Kız erkek ayrımı yapılmadan herkesin eğitilmesi gerektiğini söyleyen Quintilianus, böylece gelecekte çeşitli sorumlulukları olacak gençlerin bilinçli bir biçimde yetişeceklerini ve toplumu oluşturan en küçük birim olan ailelerinde başlayan uyumun devletin yönetici kurumlarına da yansıyacağını savunur.

Quintilianus, Seneca'nın öncülüğünü yaptığı yeni edebiyat akımlarına karşı çıkmış ve artık modası geçmiş olan Cicero'yu övmüştür.