İçeriğe atla

Gotthold Ephraim Lessing

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gotthold Ephraim Lessing
Gotthold Ephraim Lessing
Doğum22 Ocak 1729(1729-01-22)
Kamenz, Almanya
Ölüm15 Şubat 1781 (52 yaşında)
Braunschweig, Almanya
MeslekYazar, filozof, oyun yazarı, sanat eleştirmeni ve dramaturg
MilliyetAlman


İmza

Gotthold Ephraim Lessing (22 Ocak 1729 - 15 Şubat 1781), Alman yazar, filozof, gazeteci ve Alman Edebiyatının ilk önemli eleştirmenidir. Aydınlanma Çağı'nın önde gelen temsilcilerindendir.

Antik Yunan ve Roma eserlerini taklit etmek yerine, William Shakespeare'nin eserlerini temel alarak, özellikle drama üzerine yoğunlaşmış ve 1779 yılında, son büyük dramı olan, Haçlı Seferleri sırasında Kudüs'te geçen olayda Musevilik, Hristiyanlık ve İslam'ı simgeleyen "üç halka" konusunu ele aldığı, dinsel bir sorgulama niteliğindeki Bilge Nathan'ı (Nathan der Weise) yazarak; güçlü bir savunucusu olduğu aydınlanma felsefesini, aklın kullanılmasını etkili bir biçimde ifade etmiştir. Bıraktığı eserlerle, "Millî Alman Edebiyatı"nın gelişimini hızlandıracak bir zemin oluşturmuştur. 1765'te Hamburg ulusal tiyatro açıldıktan sonra büyük bir gelişme gösterdi. 38 yaşında olan Lessing bu gelişimin öncüsü oldu. birçok demene yazdı ve bu denemeleri hamburg dramaturjisi başlığı altında topladı. yarı-klasik kurallara karşıydı. klasik kurallar antik sahneler içindir, kendi döneminin klasik kurallara uygun olmadığını, yeni kuralların getirilmesi gerektiğini savunmuştur.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Lessing Saksonya eyâleti'nde küçük bir kasaba olan Kamenz'de dünyaya geldi. Babası bir papaz ve dini yazılar yazan Lessing, Kamenz'deki Latin okulu (1737) ve Meissen'deki Fürstenschule St. Afra okulunu bitirdikten sonra (1741) Leipzig'de 1746-1748 yılları arasında Leipzig'de teoloji ve tıp eğitimi aldı.

1748 - 1760 yılları arasında Leipzig ve Berlin'de yaşadı ve Vossische Zeitung isimli gazetede editör olarak çalıştı. 1752 yılında Wittenberg'de yüksek lisans yaptı ve 1760 - 1765 yılları arasında Breslau'da (bugün Wroclaw) General Tauentzien'in sekreteri olarak çalıştı. 1765 yılında Berlin'e döndü; ancak 1767 yılında Hamburg'da drama yazarlığı ve Milli Alman Tiyatrosu'nun danışmanlığını yaptı. Orada, eşi Eva König ile tanıştı.

Lessing'in yazıları

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]