Joey DeMaio

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Joey DeMaio
Genel bilgiler
Doğum adıJoseph G. Maio
Doğum6 Mart 1954 (70 yaşında)[1]
Auburn, New York, ABD
MesleklerMüzisyen, söz yazarı
Etkin yıllar1971–günümüz
İlişkilerManowar (üye)

Joey DeMaio (d. 6 Mart 1954, Auburn, New York), Amerikalı heavy metal grubu Manowar'un kurucusu, bas gitaristi ve baş söz yazarıdır. Ayrıca Magic Circle Music'in kurucusu ve CEO'sudur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Black Sabbath turnelerinde teknisyen iken Shaking Street isimli grubun gitaristi Ross The Boss ve okul arkadaşı Eric Adams ile beraber Manowar'ı kurdu. Tam bir Black Sabbath hayranıdır. Kendine özgü bass tekniği (bassında vibrato kolu mevcuttur), basslineları ve davranışlarıyla metal müzik dünyasında kendisine yer edinmiştir. Nikolai Rimsky-Korsakov'un bestelediği ve Yngwie Malmsteen tarafından elektro gitara uyarlanan "Flight of Bumblebee" (Yabanarısının Uçuşu) parçasını bass gitara uyarlamış ve adını "Sting of Bumblebee" (Yabanarısının İğnesi) koymuştur. Joey DeMaio bu farklı bass gitarını farklı şekillerde çalarak sololar üretmiştir. Gitarı dirseğiyle çalabilmesi, yere sürterek çalabilmesi ve daha nice farklı şekillerde çalabilmesi onu bu denli ünlü yapmıştır. Ayrıca Kızılderili soyundan gelen DeMaio, grubun çoğu şarkısının sözlerinin yazarıdır. Bazılarını Karl Logan ile birlikte yazar ama genellikle tek başına çalışmayı sevdiğini ve bir yere kapandığında dikkatlice düşünerek ilham aldığını ve sözleri yazarken aynı anda besteyi de kafasında belirlediğini açıklamıştır. Şarkıların besteleri ve akordu tamamen ona aittir. Bu tip teknisyen özelliklerinde Black Sabbath'ın teknisyenliğini yapmış olması büyük önem taşır. Ayrıca bu özellik Manowar'ın desibel rekorları kırmasında da işe yaramıştır. Joey'nin metal müzik ve özellikle de bas gitar hakkında her türlü bilgiye sahip olması ve kusursuz bir şekilde çalması hem onu dünyanın en iyi basçılarından biri yapmış hem de hayranlarının ona Owner of bass gituar yani bas gitarın efendisi ismini takmasına olanak sağlamıştır.

Manowar grubunun kurucusu ve daimi üyesi olmakla beraber röportajlarda ve basın toplantılarında genelde grubu Joey DeMaio temsil eder. Grubun bütün elemanları gibi o da bir motor tutkunudur. DeMaio alkole çok düşkün olmasına karşın sigara kullanmaz. Sonisphere 2010 İstanbul Manowar konserinde yaklaşık 5 dakikalık bir Türkçe konuşma yapmıştır. Konuşmasında Dio'nun ölümünden duyduğu üzüntüyü belirtmiş ve "Big Four" denilen Trash Metal gruplarına göndermeler yapmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "How old is Joey DiMaio of manowar?". 12 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2016.