Malta Parlamentosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Malta Parlamentosu
Il-Parlament ta' Malta
Arma veya logo
Tür
Tür
Tarih
Kuruluş 1921
Başkanlık
Cumhurbaşkanı
Meclis Başkanı
Yapı
Sandalye 67
Parliament of Malta
Siyasi gruplar

Hükûmet

Muhalefet

Seçimler
Devredilebilir tek oy
Son seçim
3 Haziran 2017
Sonraki seçim
2022
Toplantı yeri
Parliament House (Malta).jpeg
Parlamento Binası, Valletta
Website
http://www.parlament.mt/

Malta Parlamentosu (Maltaca: Il-Parlament ta' Malta veya Il-Maħdet ta' Malta), Malta Valletta'da bulunan anayasal yasama organıdır. Parlamento, demokratik olarak seçilmiş bir Temsilciler Meclisi ve Malta Başkanı ile tek kamaralıdır. Anayasal yasaya göre, başbakan dahil tüm hükümet bakanları Temsilciler Meclisi üyesi olmalıdır. 1921 ile 1933 arasında Parlamento, bir Senato ve bir Yasama Meclisinden oluşan iki meclisliydi.

1921 ve 2015 yılları arasında Temsilciler Meclisi, Valletta'daki Büyük Usta'nın Sarayı'nda bulunuyordu.[1] 4 Mayıs 2015'ten bu yana, Temsilciler Meclisi Valletta şehir kapısının yakınındaki Parlamento Binası'nda bulunuyor.

Maltalılar 16 yaşında aktif oy kullanma hakkına, 18 yaşından itibaren pasif oy kullanma hakkına sahiptir.[2] Temsilciler Meclisi seçimlerine yalnızca seçimden önceki on iki ay içinde en az altı ay ikamet etmiş olan vatandaşlar katılabilir; yurt dışında yaşayan Malta vatandaşları için posta yoluyla oy kullanma imkanı sağlanmamaktadır. Bu durum, Malta'da yaşayan vatandaşlardan daha fazla Maltalının yurt dışında yaşaması gerçeğiyle açıklanmaktadır, bu nedenle, yurt dışında yaşayan vatandaşların oylarının bir hükümetin oluşumu için belirleyici olma riski vardır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]