Karadağ Parlamentosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karadağ Parlamentosu
Skupština Crne Gore
Скупштина Црне Горе
Arma veya logo
Tür
Tür
Başkanlık
Karadağ Meclis Başkanı
Andrija Mandić
Yapı
Sandalye81
Siyasi gruplar
Hükümet (33)

Destek (16)

Muhalefet (32)

Seçimler
Son seçim
11 Haziran 2023
Toplantı yeri
Meclis Binası
Boulevard of Saint Peter of Cetinje 10
Podgorica
Website
www.skupstina.me

Karadağ Parlamentosu (Karadağca: Скупштина Црне Горе), Karadağ'ın tek meclisli yasama organıdır. Meclis’in şu anda dört yıllık bir süre için seçilen 81 üyesi vardır. 2006 bağımsızlık referandumunun ardından Parlamento, Karadağ'ın bağımsızlığını 3 Haziran 2006'da ilan etti ve onayladı. Yasama organının sitemi nispi temsil sitemidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Karadağ Parlamentosu ilk olarak 1905 yılında, Karadağ Prensliği Anayasası tarafından Knjaz (Prens) tarafından sınırlandırılmış yasama rolüne sahip olarak Halk Meclisi (Narodna skupština) adı altında kurulmuştur. Parlamentonun ilk toplantısı 1906'da yapıldı.[1] 1918'de Karadağ Krallığı'nın Yugoslavya Krallığı'na eklenmesinin ardından Karadağ Parlamentosu II. Dünya Savaşı'na kadar dağıtıldı. TBMM, 1944'te, adını Karadağ Ulusal Meclisi olarak değiştiren Karadağ Antifaşist Ulusal Kurtuluş Meclisi (CASNO) ve daha sonra Ulusal Meclis’in yeni meclis’in Karadağ FC’de seçildiği 1946’ya kadar devam eden Ulusal Meclis SFR Yugoslavya'da kurucu cumhuriyet. Mevcut toplantı Parlamentonun kuruluşundan bu yana 23'üncüsüdür.

İktidarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhurbaşkanı, Başbakanı; Başbakan ise bakanlar ve Parlamentoyu atar. Karadağ'daki bütün yasaları Parlamento geçirir uluslararası anlaşmaları onaylar, tüm mahkemelerin yargıçlarını atar, bütçeyi kabul eder ve Anayasa tarafından belirlenen diğer görevleri yerine getirir. Parlamento, üyelerin çoğunluğuyla Hükûmete güvensizlik oyu verebilir.

Milletvekilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Milletvekillerinin dört yıllık bir süreleri vardır. 6.000 seçmen başına bir milletvekili seçilir ve bu da mecliste toplam milletvekili sayısının değişmesine neden olur (mevcut meclis toplantısı önceki 74 yerine 81 milletvekilinden oluşuyor).

Seçimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Parlamentonun, dört yıllık bir dönem için bir D'Hondt yöntem orantılı temsil sistemi tarafından seçilen 81 üyesi bulunmaktadır.

Karadağ Parlamentosu'nun 81 koltuğu, ülke çapında tek bir seçim bölgesinde blok liste nispi temsil sistemi ile seçilir . Koltuklar,% 3 seçim barajı ile d'Hondt yöntemi kullanılarak alınır. Ancak, bir ilçedeki nüfusun en az %15'ini oluşturan azınlık gruplarına, listeleri %3 barajını geçemezse seçim barajını% 0,7'ye düşüren bir muafiyet verilir. Etnik Hırvatlar için, nüfusu temsil eden hiçbir liste % 0.7 barajını geçemezse, oyların %0.35'inden fazlasını alırsa en fazla oy alan liste bir koltuk alır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.skupstina.me/index.php/me/skupstina/o-nama/istorijat 21 Eylül 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Karadağ Parlamentosu: Tarihçe
  2. ^ Seçim sistemi 24 Temmuz 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. IPU