Maksiller köpek dişi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Maksiller köpek dişi
Maxillary canine.jpg
Maxillary canines01-01-06.png
Kalıcı ve süt maksiller köpek dişleri kırmızı ile işaretlenmiştir.
Tanımlayıcılar
Microsoft Academic 2909665564 2780950006, 2909665564
FMA 290214

Diş hekimliğinde, maksiller köpek dişi ya da maksiller kanin her iki maksiller yan kesici dişin lateraline (yüzün orta hattından uzağa) ve her iki maksiller birinci küçük azı dişinin meziyaline (yüzün orta hattına yakın) yerleşmiştir. Hem maksiller hem de mandibular kaninler için ağzın "köşetaşı" denir. Çünkü kesici dişleri küçük azılardan ayıracak şekilde orta hattan üç diş uzağa yerleşmişlerdir. Kaninin konumu gereği kesici ve küçük azı dişleri ayırdığı gibi mastikasyon ya da çiğneme esnasında her iki dişin işlevini gerçekleştirir. Yine de, kaninlerin en çok görülen işlevi besinleri koparmaktır. Kanin dişler çiğneme esnasında meydana gelen muazzam lateral (yan) basınçlara dayanabilmektedir. Kaninlerin tek bir tüberkülü vardır ve kılıç dişli kaplanlar gibi nesli tükenmiş etçillerde tutma-kavrama görevi görür. Görece aynı olsalar da, maksiller kaninlerin süt dişleri ile kalıcı dişleri arasında küçük farklar bulunur.

Ağızdaki toplam uzunluk bakımından (kökten kesici kenara kadar) en uzun diştir. Kaninler tüberkülü olan tek ön dişlerdir.

Maksiller kaninler yaklaşık 4 aylıkken kalsifiye olmaya başlar. 6-7 yaşlarında dişin mine oluşumu tamamlanırken kalıcı maksiller kaninler yaklaşık 11-12 yaşlarında sürer. Dişin kökünün oluşumu 13 ve 15 yaşlarında tamamlanır. Maksiller kaninler mandibular kaninlere göre biraz daha geniştir. Maksiller kaninlerin yalnızca bir kökü olup ağızdaki en uzun köktür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ash, Major M. and Stanley J. Nelson, 2003. Wheeler’s Dental Anatomy, Physiology, and Occlusion. 8th edition.