Mandibular yan kesici diş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mandibular yan kesici diş
Mandibular lateral incisors01-01-06.png
Süt ve kalıcı mandibular yan kesici dişler kırmızı ile işaretlenmiştir.
Tanımlayıcılar
Microsoft Academic 2909909921 122980214, 2909909921
FMA 290197

Mandibular yan kesici diş ya da mandibular lateral, mandibular santralin distaline ve mandibular kaninin meziyaline yerleşmiştir. Diğer kesici dişler gibi, bu dişin görevi de çiğneme veya mastikasyon sırasında besini kesmektir. Tüberkülü bulunmaz. Onun yerine besini yerken kullanılan yüzey alanına kesici kenar veya insizal kenar denir. Neredeyse aynı olmalarına rağmen süt ve kalıcı mandibular lateraller arasında küçük farklar vardır.

Üniversal numaralandırma sisteminde, süt mandibular lateraller büyük bir harf ile gösterilir. Sağ süt mandibular lateral "Q", soldaki ise "N" harfi ile ifade edilir. Uluslararası numaralandırma sistemi bundan farklı olup sağ taraftaki "82" sol taraftaki ise "72" ile gösterilir.

Üniversal numaralandırma sisteminde, kalıcı mandibular lateral bir sayı ile gösterilir. Sağ kalıcı mandibular lateral "26", soldaki ise "23" ile ifade edilir. Palmer numaralandırma sisteminde ise dişin hangi çeyrekte olduğunu gösteren bir sembol ile dişin sırasını anlatan bir sayı kullanılır. Örneğin bu diş için, her iki tarafın sayısı "2" olup sağ taraftakinin altına  "┐" sembolü sol taraftakinin altına "┌" sembolü konulur. Uluslararası numaralandırma sistemi, Türkiye'de kullandığımız, diğer ikisinden farklı olup sağ kalıcı mandibular lateral "42" soldaki ise "32" ile gösterilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ash, Major M. and Stanley J. Nelson, 2003. Wheeler’s Dental Anatomy, Physiology, and Occlusion. 8th edition.