Madlax kurgusal yapı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ana madde: Madlax

Madlax (マドラックス, Madorakkusu) 2004 yılında Bee Train animasyon stüdyosu tarafından yapılan 26 bölümden oluşan anime tv dizisidir. Seride yayımlanmış olan bir önceki gerçeklik temeline dayanan Noir'den farklı bir şekilde Madlax doğaüstü olayların ve güçlerin mümkün olduğu bir alternatif gerçeklikler dünyasında geçmektedir. Dizide aynı zamanda gerçek dünya ile ilgili birçok ( ateşli silahların ayrıntılı tasviri vs) benzerliklerde mevcuttur. Ayrıca gerçek hayat ile benzerlik gösterebilecek bütün öne çıkan isimler ve bölge adları değiştirilmiştir. aslında, sadece Nafrece (ナフレス, Nafuresu) and Gazth-Sonika (ガザッソニカ, Gazassonika) olarak iki ülkenin adından bahsedilmiştir , diğer bölge/şehir isimleri ya hiç bahsedilmemiş ya da isimleri çok nadir kullanılmıştır. . Dizide bir sahnede , Madlax'ın muhbiri Gazth-Sonika'daki iç savaşın 1999 yılında başladığını söyler , savaş 12 yıldır devam ettiğine göre , hikâye 2011 yılı gibi bir tarihte geçmektedir.[1]

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Nafrece Fransa'ya benzetilmiş , sessiz sakin bir Avrupa ülkesidir. Örneğin ,Eyfel Kulesi birçok kez görülmektedir ,[2][3] and in the official English translation (see Releases), ve bu iki ülkenin adları hemen hemen birbirinin anagramları şeklinde türetilmiştir. Dizide , Nafrece hakkında yönetimi ve sosyal yapısı ile ilgili herhangi bir ayrıntı verilmemiştir.

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan , Bookwald Industries (ブッグワルド, Bugguwarudo), Nafrece'de bulunmaktadır,[4] ve çalıştırdığı çeşitli karakterle dizide önemli bir yer işgal etmektedir. Bookwald görünürde dünyanın önde gelen sektörlerine yatırım yapmaktadır, fakat aynı zamanda silah kaçakçılığıda yapmaktadır. Şirket dünya çağında güçlü bir organize suç örgütü olan Enfant (アンファン, Anfan),[5] adlı suç örgütününe bağlı bir şirkettir. Enfant gezegendeki tüm bilgi kanallarını kontrol etmektedir.[6] Enfant'ın lideri görünüşte doğaüstü güçlere sahiptir: kişilerin hafızalarını silebilmekte ve karakterlerini değiştirelebilmektedir.[6][7] "Enfant" Fransızcada "çocuk" demektir , bu organizasyonda Noir deki yine Fransızca askerler anlamına gelen "Soldats" ile benzerlikler gösterir..[7]

Terminoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Butürün belirli karakteristik özellikleri nedeniyle , birçok terim ve konsept dizinin bitmesinden sonra cevaplanmamış olarak kalmaktadır. Bu nedenle izleyiciler gördükleri ile kendi anlamlarını ve cevaplarını bulmalıdırlar.[8][9]

 • The Gift (資質, Shishitsu) Hediye , paranormal yeteneklere sahip olan insanlarda nadiren bulunan bir yetenek. Örneğin ( the Sanctuary ) Tapınak olarak adlandırılan ruhani bir yere girerek gerçekliği değiştirmek gibi. Bu "Hediye"'ye sahip olanlar Kutsal Kitaplar'daki (the Words of Saruon) Saruon sözlerine ortak tepki gösterememeleri ile tanınırlar. Yine de deneyimli Friday Monday, Lady Quanzitta ve Nakhl gibi mistik yetenekleri olan kişilerde sadece bakarak yetenek bahşedilmiş kişileri tanıyabilmektedir.
  • Dizide tapınağa kendi kendine ulaşabilen ve Hediye'yi tüm gücüyle kullanarak gerçeklik üzerinde değişiklik yapabilen kişi Margaret Burton. 1999'da , Friday Monday aynı derecede güce sahipti fakat yüzündeki bir yaralanma sonucu bu yeteneğini kaybetti.[10] Albay Richard Burton tapınağa ( the Sanctuary )girmişti fakat Uyanış Kelimeleri'ne ( the Words of Awakening ) direnememişti, dolayısıyla Hediye'ye sahip olup olmadığı tartışmalıydı. En az göz önünde olan fakat çok açık bir şekilde belli olan Hediye Carrossea-Poupee[11]'e aitti. ki Carrossea sadece Margaret'in yardımıyla Tapınağa ulaşabiliyordu. Madlax , Hediyeye sahip değildi, fakat Margaret'i Gerçeklik Kapısına ( the Door of Truth ) kadar takip edebiliyordu. Quanzitta Marison tapınak sakinleri ile iletişim kurabiliyordu , fakat Hediye ile ilişkilendirilebilecek başka hiçbir yeteneği görülmemişti.
 • The Door of Truth (真実の扉, Shinjitsu no Tobira, Gerçeklik Kapısı) Birçok insanın bildiği şekliyle tapınağı (the Sanctuary) maddi dünyadan ayıran bir metafizik yapıdır. Sadece Hediye'ye (the Gift) sahip olanlar ona ulaşabilir ve geçebilir.
 • The Sanctuary (聖都, Seito, Tapınak) Hediye'ye sahip olanların güçlerinin tümünü kullanabildikleri ruhani bir boyuttur. Bir kişiyi birden çok kişiliğe ayırma veya topyekün bir savaş başlatabilme sadece tapınak içinde yapılabilir. Topyekün bir savaşı başlatabilmek için ayrıca üç Kutsal Kitap (Holy Books) ve kişinin kendisinde güçlü bir Hediye'nin olması da gerekmektedir. Tapınağa giriş sadece belirli yerleden mümkün olsa da (Lady Quanzitta ve Friday Monday'in evlerinin koruduğu mağara gibi ), birkez içeri girdikten sonra , dünya üzerinde istenilen noktadan dışarı çıkılabilmektedir ki dizinin son bölümünde Margaret bu şekilde 1999 yılında Nafrece'ye dönebilmiştir .

Kutsal Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Firstari (ファースタリ, Fāsutari), Secondari (セカンダリ, Sekandari), Thirstari (サースタリ, Sāsutari) three Holy Books (三冊の本, sansatsu no hon, lit. "a book in three volumes" "üç serili kitap) artık varolmayan Saruon (サルオン) dilinde Elies script (エリエス文字, Eriesu moji) alfabesi ile yazılmış olan Kutsal Kitaplardır. Kutsal Kitaplar ("Holy Books") terimi dizinin orijinal Japonca versiyonunda yoktur. İngilizce versiyonda Kutsal Kitaplar terimi, sırf kelime türetme amacından çok " üçleme kitap" ("a book in three volumes) ve Saruon'un Kutsal Sözleri ("the Holy Words of Saruon") terimlerini birleştirmek amacıyla kullanmıştır. Kitapların kaynağı bilinmemekle birlikte , Lady Quanzitta Marison , dört büyük antik medeniyetten ( Antik Mısır , Babil , Çin ve Hindistan ) birinin tarafından yazılmış olabileceği söyler[12].

Her bir kitap tapınağa ulaşmak ve gücü kullanmak için gerekli olan üç adet güçlü sihirli söz ( efsun ) içerir. Hediye'ye sahip olmayan insanlar için bu "sihirli sözler"in duyulması ya da okunması ciddi zarar verip onları trans haline sokmaktadır [8][13]) ve onları kendi ailelerinden ve arkadaşlarından başlayarak öldürebilecekleri herkesi öldürmeye ve daha sonra da intihara sürükler[14][15].

Hediye'ye sahip olmadığı halde , büyülü sözlere dayanabilen insanlar Madlax,[16] Elenore Baker,[17] and Vanessa Rene'dir. Vanessa sadece Madlax'ın yardımıyla bunu yapabilmektedir[18].

 • Firstari Uyanış Sözleri'ni (the Words of Awakening) içerir. - Elda Taluta
 • Secondari İnsanın Doğası Sözleri (the Words of True Nature) - Sarks Sark
 • Thirstari Gerçeklik Sözleri (the Words of the Truth) - Ark Arks

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Madlax, episode 3 (5:43):Guen McNichol hakkında bir diyalog.
 2. ^ "Madlax DVD #1 review at AnimeJump.com". 5 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20120205201826/http://www.animejump.com/index.php?module=prodreviews&func=showcontent&id=662. Erişim tarihi: 2006-11-08. 
 3. ^ Madlax, episode 14: The Eiffel Tower can be observed at approx. 6:25.
 4. ^ Madlax, episode 2 (11:18): Charlie tells Margaret about Bookwald.
 5. ^ Madlax, episodes 12-26: Vanessa and Madlax's investigation.
 6. ^ a b Madlax, episode 4: Maclay Marini's investigation of Enfant and its consequences.
 7. ^ a b "Madlax DVD #2 review at AnimeOnDVD.com". 27 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20070927200819/http://www.animeondvd.com/reviews2/disc_reviews/5309.php. Erişim tarihi: 2006-11-08. 
 8. ^ a b "Madlax DVD #6 review at AnimeOnDVD.com". 26 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20080626003751/http://www.animeondvd.com:80/reviews2/disc_reviews/4882.php. Erişim tarihi: 2006-11-09. 
 9. ^ "Madlax DVD #4 review at DVDVerdict.com". 6 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150906010612/http://www.dvdverdict.com/reviews/madlaxvol4.php. Erişim tarihi: 2006-11-08. 
 10. ^ Madlax, episode 25 (7:47): Friday explains the significance of his wound.
 11. ^ Nakhl: "I also met one other person who had the Gift. [...] His name is Carrossea Doon". Madlax, episode 15 (4:03).
 12. ^ Madlax, episode 7 (11:47): Eric Gillain's informant on the Elies script.
 13. ^ "The Golden Apple: an excerpt on fnords". http://www.rawilson.com/illuminatus.shtml#fnord. Erişim tarihi: 2006-11-10. "The first classical conditioned reflex was to experience the panic reaction (the activation syndrome, it's technically called) whenever encountering the word fnord." 
 14. ^ "Madlax DVD #2 review at AnimeBoredom.co.uk". 20 Ağustos 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20080820032251/http://www.animeboredom.co.uk/anime-reviews/madlax/868/. Erişim tarihi: 2006-12-14. 
 15. ^ Madlax, episode 4: The Moré case.
 16. ^ Madlax, episode 14 (1:38): Madlax's reaction to Enfant's trap.
 17. ^ Madlax, episode 24 (16:21): Margaret, Elenore, and Friday Monday's conversation.
 18. ^ Madlax, episode 22 (13:16): Vanessa is subjected to the Words of Awakening by Friday Monday (16:59) after a short conversation.