Ma'agan Michael

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kibbutz Ma'agan Michael (İbranice: מעגן מיכאל) Michael Limanı ya da Michael'ın demir attığı yer anlamına gelir ve 1,400 kişilik nüfusuyla İsrail'in en büyük kibbutzudur.

Taninim Irmağı
Carmel Dağı

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayfa'nın 30 km güneyinde ve Tel Aviv'in 70 km kuzeyindedir. Carmel dağlarının batısında yer alıp Akdeniz'e kıyısı vardır. Kibbutz Ma'agan Michael'in kuzeyinde Ma'ayan Zvi kibbutzu, güneyinde Taninim Irmağı ve Jisr az-Zarqa isimli Arap köyü bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1942 yılında bir araya gelen, çoğunluğu izci olan 154 yetişkin ve 44 çocuklu bir grup, 25 Ağustos 1949 tarihinde kibbutzu kurmuştur. Başlangıçta denizden geçimini sağlamayı düşünen bu grup, yerleşim birimlerine liman anlamına gelen Ma'agan adını vermişlerdir. Filistin Göçmen Yerleştirme Kurulu'na yüklü miktarda maddi destek sağlayan Michael Polak'ın onuruna kibbutzun adı Ma'agan Michael olarak değiştirilmiştir.

Başlangıçta Almanyadan ve Avusturyadan çok sayıda göç kabul eden bu kibbutza daha sonraları dünyanın dört bir ucundan göçmenler katılmıştır.

Muz Ağaçları

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarım alanında başarılı olan kibbutzda 80 çeşit meyve türü ve pamuk yetiştirilmektedir. Ayrıca, hayvancılık alanında da yatırımı olan yerleşim birimi yılda 3,2 milyon litre süt üretmektedir. Bütün bu gelirlere rağmen kibbutzun ana gelir kaynaklarından biri balıkçılık diğeri ise plastik üretimidir. Üretilen plastiklerin %85'ini ihraç eden kibbutzun fabrikasında 400 işçi çalışmaktadır. Kibbutzda endustriyel alanda kullanılmak üzere elektronik parçalar üreten küçük bir fabrikası da bulunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]