Mısır gevreği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mısır gevreği

Mısır gevreği, popüler bir kahvaltı gıdasıdır. Maltın kızartılarak yapılmasından oluşan bir kahvaltılık gevrektir (mısır). Tahıl, 1894 yılında John Harvey Kellogg tarafından Michigan'daki Battle Creek Sanitarium hastaları için sağlıklı olacağını düşündüğü bir gıda olarak yaratıldı. Kahvaltı gevreği hastalar arasında popüler oldu ve Kellogg Şirketi (Kellogg's) daha geniş halk için mısır gevreği üretmek için Dr. John'un kardeşi Will Kellogg tarafından kuruldu. İşlem için bir patent 1896'da verildi.

Mısır gevreği geniş toplumda popüler hale geldiğinde, sanitasyondaki önceki hasta olan C. W. Post rakip ürünler üretmeye başladı. Kellogg denemeye devam etti, çeşitli malzemeler eklendi ve farklı tahıllar kullanıldı. 1928'de başarılı bir kahvaltı gevreği olan Rice Krispies'i üretmeye başladı.

Çeşitli üreticiler tarafından üretilen birçok mısır gevreği markası var. Kahvaltı gevreği olarak kullanılmasının yanı sıra, ezilmiş pullar tariflerdeki ekmek kırıntılarının yerine geçebilir ve birçok pişmiş yemeğe dahil edilebilir. Değişik çeşitleri bulunan mısır gevreklerinin Türkiye'de son yıllarda özellikle şehirlerde tüketimi artmıştır. Bu nedenle bu alanda üretim yapan firma sayısı da artmıştır. Mısır gevreklerinin pek çok çeşitleri vardır. Bunlar karamelli, kakaolu, çikolatalı, ballı, fındıklı, meyve parçalı olarak sayılabilir. Mısır gevrekleri genellikle soğuk süte konularak yenir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]