Müfide İlhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Müfide İlhan (19 Şubat 1912, Mersin - 2 Şubat 1996, Bodrum), Türk siyasetçi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mareşal Fevzi Çakmak'ın kardeşi Nafiz Çakmak'ın kızıdır. Eğitimini tamamlayıp öğretmenlik yaptı. Doktor Faruk İlhan ile evlendi.

1950 yılında Mersin'de belediye meclisi üyeleri tarafından Mersin Belediye Başkanı olarak seçildi. Bir süre sonra kendi isteğiyle bu görevden ayrıldı. 2 Şubat 1996 tarihinde yaşadığı Bodrum'da kalp krizi sonucu öldü.

Müfide İlhan'ın çocukluk yılları işgal altındaki İstanbul'da geçer. İlkokul çağında amcası Fevzi Çakmak'ın yanında Atatürk'ün huzuruna çıkmış ve elini öpmüştür; torpil için değil, diğer şehit çocuklarıyla birlikte bir yatılı okula gidebilmek için. İlkokulu Ankara'da mareşalin çocuklarıyla birlikte okumuş, orta öğrenimini ise Kandilli Kız Lisesinde tamamladıktan sonra, Muallim Mektebini bitirerek Cumhuriyetin aydın öğretmenlerinden biri olmuştur.

Aslen Mersinli olan Dr. Faruk İlhan ile tanışıp evlenir. Eşinin görevi nedeniyle yurdun çeşitli illerinde öğretmenlik yapar. 1946 yılında Mersin' e yerleşirler. Eşi Faruk İlhan'ın babası Galip İlhan, Mersin'in ilk belediye başkanıdır. Müfide İlhan, Demokrat Partiden ayrılmasının ardından Mersin'de kendisi gibi düşünen arkadaşlarıyla birlikte Müstakilleri Destekleme Cemiyeti" adlı bir dernek kurar ve bir süre "Mücadele" adlı bir dergi çıkarır. İzmit'te Türk Kadınları Birliği şubesini kurar.

Ankara'da özel bir anaokulu açar. Ancak maddi yetersizlikler yüzünden kısa süre sonra kapatır. Almanya'da Türk çocuklarını Alman okullarına hazırlama sınıflarında öğretmenlik yapar.