Sadiye Hanım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sadiye Hanım
Doğum Bilinmiyor
Ölüm Bilinmiyor
Tanınma nedeni Türkiye'de belediye başkanı seçilen ilk kadın

Sadiye Hanım, Türk siyasetçi.

1930 yılında, bugün Artvin ili Yusufeli ilçesine bağlı Kılıçkaya (eski adıyla Ersis) beldesinde Belediye Başkanı seçildi ve iki yıl bu görevi yürüttü.

1950 yılında Mersin'de Belediye Başkanı seçilen ve kendisinden sıklıkla "Türkiye'nin ilk kadın belediye başkanı" olarak bahsedilen Müfide İlhan[1] Türkiye'nin "ilk kadın il belediye başkanı"dır; ondan çok daha önce Kılıçkaya beldesinde belediye başkanlığı yapan Sadiye Hanım Türkiye'deki "ilk kadın belde belediye başkanı"dır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğum ve ölüm tarihi bilinmeyen Sadiye Hanım, İstanbul'da yetişti. Babası, Çıldır Kaymakamı iken Ermeniler tarafından şehit edilen Ersisli Arslan Bey'dir.[2] Sadiye Hanım, Ardahanlı malül gazi Binbaşı Atabey ile evlendi. Bu evlilikten oğlu Ali Babür Ata Ardahan dünyaya geldi.[3]

1930 yılında çıkarılan Belediye Yasası ile kadınlara da belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanınması ile Sadiye Hanım aynı yıl belediye seçimlerine aday oldu, Kılıçkaya kasabasında belediye başkanı seçildi ve iki yıl görev yaptı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Sadiye Hanım". http://www.08haber.com. 08Haber.com sitesi, 5 Aralık 2012. 6 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2017.  |website= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ ""Türk Siyasi Tarihinde Kadın Portreleri" kitapçığı hazırlandı". http://www.bursadabugun.com. Bursadabugun.com sitesi, 5 aralık 2016. 5 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2017.  |website= dış bağlantı (yardım)
  3. ^ "Türkiye'nin ilk Kadın Belediye Başkanı (Artvin'li)". http://www.artvinpost.com/. Artvinpost.com haber sitesi, 5 Aralık 2016. 6 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2017.  |website= dış bağlantı (yardım)