Lunada

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lunada
Thalía stüdyo albümü
Yayımlanma 24 Haziran 2008
Kaydedilme Ekim 2007 - Nisan 2008
Tarz Latin pop, tropikal pop
Süre 39:03
Dil İspanyolca
Şirket EMI Televisa Music
Lunada albümünden çıkan single'lar
 1. "Ten Paciencia"
  Yayımlanma: 12 Mayıs 2008
 2. "Será Porque Te Amo"
  Yayımlanma: 21 Temmuz 2008

Lunada, Meksikalı şarkıcı Thalía'nın 24 Haziran 2008'de çıkardığı 12. stüdyo albümü. Albüm; tropikal pop (reggae, calypso) ritimleri ve Latin ezgileri barındırmaktadır. Thalía, albüm kayıtları sırasında hamile olduğundan, bu albümü kızı Sabrina Sakaë'ye ithaf etmiştir. Albümde kızı için yazdığı "Bendita" şarkısı bulunmaktadır.

Ticari olarak pek başarılı olamayan albüm, Thalía'nın hayranları için çok özel bir projedir. Çünkü Thalía, bu albümde ilk defa tropikal ritimleri denemiş; 60'ların, 70'lerin, 80'lerin ve 90'ların en çarpıcı yaz şarkılarını yeniden yorumlamış ve albümüne kendi yazıp bestelediği 3 şarkısını eklemiştir. Tema olarak eğlenceli yaz şarkılarından oluşan albümü için Thalía, "Çok pozitif ayrıca seksi ve romantik bir albüm" demiştir.

Thalía'nın hamilelik sonrasında kene ısırması nedeniyle yakalandığı Lyme hastalığı, şirketi EMI'nin albüm için promosyon yapmayıp destek vermemesi albüm satışlarının düşmesine neden olmuştur. Ama albüm, birçok ülkenin müzik listelerine girmiş, 2008 yazında internetten en çok sipariş edilen albüm olmuş ve dünya çapında 1 milyon satmayı başarmıştır.

Lunada, yaz akşamlarında deniz kenarında, plajda ateş yakıp etrafında oturarak şarkı söylemek, gitar çalmak ve eğlenmek anlamına geliyor. Thalía, hamileliği esnasında en çok plajda eğlenmeye hasret kaldığını dile getirerek albümüne bu ismi verdiğini söylemiştir. Albüm yapma fikri ise, bir gün arkadaşlarıyla Meksika'nın Ixtapa sahilinde otururken duyduğu "Insensible" şarkısından ve 2007'de Arjantin'de bir plajda duyduğu "Sangre Caliente" şarkısından etkilenerek aklına gelmiştir.

Thalía, albüm kayıtlarına ve şarkı seçimlerine 2007 yılında başlamış ve 2008'de bitirmiştir. Bütün şarkılar üzerinde titizlikle çalıştığını belirten Thalía'nın bu albümü kariyerinde önemli bir yer tutar. Albüm, 2008 yazında Thalía'nın adını birçok yerde duyurmayı başarmıştır.

Şarkı listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Ten Paciencia (Sabırlı Ol) - Descemer Bueno, Magilee Álvarez, Cynthia Salazar / 03:30
 2. Sangre Caliente (Sıcak Kanlı) - Marcelo Delgado, Darío Húngaro / 04:15
 3. Será Porque Te Amo (Bu Yüzden Seni Seviyorum) - Dario Farina, Daniele Pace, Luis Gómez Escolar, Enzo Ghinazzi / 02:41
 4. Con Este Amor (Bu Aşkla) - Ximena Muñoz, Max Di Carlo / 02:59
 5. Bendita (Kutsal) - Thalía / 03:25
 6. Desolvidándote (Seni Unutmayarak) - Thalía, Jodi Mar, Dave Thompson / 04:11
 7. Isla Para Dos (İkimiz İçin Bir Ada) [featuring Yandel] - Nano Cabrera / 04:25
 8. Insensible (Duyumsuz) - Juan Gabriel / 02:57
 9. Aventurero (Maceraperest) [featuring Nubawn] - Claudia Brant, Jean-Yves Ducarnet / 03:18
 10. Yo No Sé Vivir (Yaşayamam) - Descemer Bueno, Magilee Álvarez, Cynthia Salazar / 04:08
 11. Solo Se Vive Una Vez (Sadece Bir Kez Hayata Geliyoruz) - Thalía, Drop Dead Beats / 03:10

Albümün Japon edisyonunda Thalía'nın 2006 yılında çıkardığı "El Sexto Sentido Re+Loaded" albümünden bir parça olan "La Súper Chica" (Süper Kız) şarkısı da bonus olarak yer almaktadır. Bütün şarkıların prodüktörlüğünü Emilio Estefan yapmıştır.

Tekliler ve video klipler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak 8 Mayıs 2008'de Thalía'nın resmî sitesinde yayımlanan "Ten Paciencia" şarkısı, 12 Mayıs 2008'de tekli (single) olarak çıktı. Şarkı çok beğenildi ve Thalía, Premios Juventud gecesinde "Diva" ödülüne layık görüldü. 13 Haziran 2008'de ise şarkının klibi televizyonlarda gösterime girdi. Ayrıca Thalía, 11 Mayıs 2008 Anneler Günü'nde, kızına yazdığı "Bendita" adlı şarkıyı internette yayımlayarak bütün annelere ithaf etmiştir.

İkinci tekli olarak Ricchi e Poveri'nin önceden yorumladığı "Será Porque Te Amo" şarkısı, Temmuz 2008'de yayımlanmıştır.

"Aventurero" şarkısı 3.single olarak planlanmıştır, ancak şirket sorunları yüzünden iptal edilmiştir. "Sangre Caliente" şarkısı ise promosyon olarak kullanılmıştır.

Thalía'nın "Ten Paciencia", "Sangre Caliente" ve "Será Porque Te Amo" adlı şarkıları kullanılarak yapılan kısa bir filmi 2008 yazında MTV Tr3s'de gösterime girmiştir.

Şarkılar hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

"Ten Paciencia", albümün hareketli çıkış parçasıdır. La Zimbabwe'nin "Sangre Caliente" ve Ricchi e Poveri'nin "Será Porque Te Amo" adlı şarkıları albümün temasını yansıtan sıcak şarkılardır.

Max Di Carlo'nun "Con Este Amor" şarkısı albümün en özel şarkılarından biridir ve doğal ritimleri barındıran mükemmel bir parçadır. Thalía'nın yorum gücü bu şarkıda kendini göstermektedir.

"Bendita", Thalía'nın kızı için yazıp bestelediği ve kızının gerçek kahkahalarının efekt olarak verildiği bir şarkıdır. "Desolvidándote", albümdeki tek ballad'dır. Hüzünlü bir aşk şarkısıdır. Yine Thalía tarafından yazılıp bestelenmiştir. Güçlü bir şarkıdır. Nano Cabrera'nın "Isla Para Dos" şarkısı albümün eğlenceli ve hit parçalarındandır. Juan Gabriel'in "Insensible" adlı şarkısı Lunada'nın yapı taşlarındandır. Müzikal anlamda Lunada'nın içeriğini yansıtır. Gisselle'in "Aventurero" şarkısı, reggae ritimleri barındıran modern bir şarkıdır. "Yo No Se Vivir", diğer şarkılara göre hafif, rahat bir şarkıdır. "Solo Se Vive Una Vez" ise güzel iletiler veren hareketli bir şarkıdır. Thalía tarafından bestelenmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]