İçeriğe atla

Lucius Cornelius Cinna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lucius Cornelius Cinna'nın konsüllüğü sırasında basılan para

Lucius Cornelius Cinna[1] (ö. MÖ 84), Cornelii gens'ine mensup Cinna ailesinden gelen ve MÖ 87'den 84 yılına kadar kesintisiz dört yıl Konsül olarak görev yapmış olan Antik Romalı devlet adamı. Cinna, Marius'un Sulla ile olan mücadelesinde Gaius Marius'u destekledi. Marsi ile birlikte praetorian legate olarak görev yapmasının ardından MÖ 87 yılında Konsül seçildi. Sulla'nın doğuya gitmesi üzerine yıllardan beri Roma politik hayatında sorunlara neden olan İtalyanın müttefiklerinin serbet bırakılmasını teklif ettiyse de bu önerisi forumda sert tartışmalara neden oldu ve Cinna sürgüne gönderidi.[2]

Cumhuriyette herhangi bir devrime kalkışmayacağına dair Sulla'ya ettiği yemini bozarak Marius ile ittifak kurdu ve hemen ardından İtalyanlardan oluşan bir ordu toplayarak Roma'yı kuşattı. Sonuç Sulla'nın müttefikleri için tam bir katliamdı ve Cinna bu katliamı zor kullanarak durdurabildi.[3] İntikamınından keyfini süren Marius bir süre sonra öldü. Lucius Valerius Flaccus MÖ 85 yılında Cinna'nın müşterek konsülü oldu ancak Gaius Flavius Fimbria tarafından öldürüldü. Onun ardından ortak konsül olarak Gnaeus Papirius Carbo göreve geldi. Cinna, MÖ 84 yılında bir ayaklanma sonucu öldürüldü (App. BC iv.1.77-78).

Cinna'nın en küçük kızı olan Cornelia, Jül Sezar ile evlendi ve bu evlilikten Sezar'ın tek doğal çocuğu olan ve sonradan Gnaeus Pompeius Magnus ile evlenecek olan Julia Caesaris doğdu. Aynı adı taşıyan oğlu Lucius Cornelius Cinna, Sezar'ın katillerinin tarafında yer almış ve onların eylemlerini açıkça övmüş bir praetordu.

  1. ^ Latin: L·CORNELIVS·L·F·L·N·CINNA; Türkçe: "Lucius Cornelius Cinna, Lucius'un oğlu, Lucius'un torunu".
  2. ^ "Marius'un düşüşü". 11 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2008. 
  3. ^ "Gracchi'den Nero'ya, HH Scullard, p71". 23 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2020.