İçeriğe atla

Cornelia Cinna minor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cornelia Cinna minor

Cornelia Cinna minor (MÖ 94MÖ 69[1] ya da MÖ 68[2]), Lucius Cornelius Cinna'nın (Marius Partisi'nin en büyük önderlerinden biri) kızı ve suffect konsül Lucius Cornelius Cinna'nın kız kardeşi. Julia, Roma tarihinin en büyük fatihlerinden ve Roma Dikatatörü Gaius Julius Caesar ile evlenmiştir. Sezar, Julia ile MÖ 83 yılında,[3] Julia henüz on üç ve Sezar henüz on sekiz yaşında iken evlenmiştir. Cornelia, Sezar'a Julia Caesaris adına bir kız çocuğu doğurmuştur. Tacitus'a göre (Yıllıklar iii 6) MÖ 82 ya da 83 yılında Sezar'ın quaestorluğundan 13 ya da 14 yıl önce doğum yaparken ölmüştür. Öldüğünde 24 ya da 25 yaşındaydı. Sezar quaestor olarak görev yaptığı sırada onun anısına Rostra'da bir söylev vermiştir.[4][5][6]

O dönemin geleneklerine göre Cornelia'nın bizim anlayabileceğiz anlamda bir adı yoktur. Kız çocuklarına doğum sıralarına göre babalarının adlarına Majora, Minora, Tertia gibi sıfatlar eklenerek hitap edilirdi.

  1. ^ Matthias Gelzer, Sezar, Politikacı ve Devletadamı, (Peter Needham çevirisi), Oxford, 1968; Thomas Robert Shannon Broughton, Roma Cumhuriyeti Magistraları, Cilt. 2, 132, New York, (1951-1986). Gelzer, Broughton'un Sezar'ın MÖ 69 yılında quaestor olduğunu söylediğini aktarır. Gelzer Sezar'ın quaestor olduktan sonra halası Julia'nın onuruna bir söylev verdiğinden bahseder. Bu olaydan kısa bir süre sonra Julia'da ölmüştür.
  2. ^ William Smith(ed.), Yunan ve Roma Biyografisi, Mitolojisi ve Coğrafyası Yeni Klasik Sözlüğü, 1851.
  3. ^ William Smith (ed.), Yunan ve Roma Biyografisi, Mitolojisi Sözlüğü, 1870.
  4. ^ Plutarch, Caesar, 1, 5.
  5. ^ Suetonius, On İki Sezar'ın Hayatları, Sezar'ın Hayatı]], 1, 5, 6.
  6. ^ Velleius Paterculus, ii. 41.
  • William Smith (ed.), Yunan ve Roma Biyografisi, Mitolojisi Sözlüğü, 1870.