Lomlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Melikeuzum (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 06.19, 7 Kasım 2016 tarihli sürüm (bilgi ekleme)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Lomlar
Poşalar
Bosha.jpg
19.yy.Lomlar (Poşalar)
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Diller
Lomavren, Ermenice, Gürcüce, Türkçe
Din
Ortodoks-Hıristiyanlık , Sünni-İslam

Lomlar veya Poşalar, (Şablon:Dil-hy Poşa/Boşa, Şablon:Dil-ka Boşa, Şablon:Dil-ru Boşa), Ermenistan, Gürcistan, Türkiye ve az da olsa Azerbaycan'da belli bölgelere dağılmış olan Hint-Aryan dilleri'nde ve içinde yoğun Ermenice kelimelerin de bulunduğu Lomca (Lomavren) dilini konuşan 11. yüzyıl'da Hindistan'dan ayrılmış ve batıya doğru göç etmiş günümüzde Domlar, Dombalar ve Rom gibi gruplarla beraber çağdaş Roman halklarının etnolojik yapısını oluşturan Proto-Roman bir etnik grup.[kaynak belirtilmeli]

Lomlar genelde tüm Roman halkları gibi bulundukları coğrafya ve ülkelerin dillerini konuşurlar. Günümüzde Ermenistan'da Lomca yani Lomavren dili belli bir düzeyde varlığını korumuș olmasına karşın, Türkiye'de yaşayan Poşalar sadece Lomca kelime haznesi ile türkçe konuşurlar. Gürcistan'da Tiflis, Kutaisi, Ahılkelek ve Ahıska şehirlerinde, Ermenistan'da Erivan'ın ilçeleri olan (Kanaker-Zeytun, Nork-Maraş) ve Gümrü şehirlerinde yoğun olarak yaşarlar. Türkiyede ise Artvin, Erzurum, Sivas, Ardahan, Erzincan gibi Doğu Karadeniz illeri Lom nüfusun ağırlıklı olarak yaşadıkları şehirlerin bașında gelir.

Anadoluda kendini Poşa olarak adlandıran grup göç hareketlerinde Batı'ya gitmemiş Anadolu'da kalmıştır. Çoğunlukla Batı Ermenicesinin yerel varyantını konuştukları görülür. Lomavren diline ait birkaç sözcük vardır.

Kaynakça