Loko (mitoloji)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Loko[1][2][3], Loco[4] ya da Atinmé-vodun ("ağaç içindeki ruh") kökeni Dahomey Krallığı'na dayanan ve Brezilya Vodunu adı da verilen Candomblé Jejé inanışında "vodum" adı verilen fetişlerden biridir. Dünya'nın ilk kutsal varlığını temsil eder ve Mawu ile Lissa'dan ilk doğan varlıktır ki bu özellik bazen Sakpata'ya atfedilir.

Loko'ya inananlara Lokosi denir ve çoğunlukla kafalarının sol tarafındaki saçları kazırlar.

Ağaçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Atinme-vodun çeşitli ağaç türlerinde yaşayabilir ama tercih ettikleri ağaçlar "lokotin" (Brezilya'da Ficus gomelleira, Batı Afrika'da Milicia excelsa) ve "huntin" (Ceiba pentandra) olarak adlandırılır. Ayrıca "detin" (Elaeis guineensis) ve "kpentin" (Carica papaya) ağaçlarında da yaşadığına inanılır.

İnanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Loko, Afrika'da Benin'de Ketu inanışında Iroko ve Bantu inanışında da Kindembu ile ilişkilendirilir. Dahomey'de yalnızca halkı yöneten rahip-krallar tarafından hizmet verilen bir fetiş iken Haiti'de "houngan"ların ve "mambo"ların lideri hâline gelmiştir.[5] Loko eski geleneklerin korunmasını ister ve bu geleneklere uyulmadığında şiddet gösterir.[5]

Tüm hounganların babası olarak görüldüğü için Haiti'de Hristiyanlık inanışındaki İsa'nın babası Yusuf ile ilişkilendirilir.[5]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Pierre Verger, Iroko, Loko, Notas Sobre o Culto aos Orixas e Voduns na Bahia de Todos(Portekizce)
  2. ^ Gerdès Fleuran, Dancing Spirits: Rhythms and Rituals of Haitian Vodun, the Rada Rite(İngilizce)
  3. ^ Molefi Kete Asante ve Ama Mazama tarafından düzenlenmiştir, Encyclopedia of African Religion, Volume 1(İngilizce)
  4. ^ FERREIRA, A. B. H. Novo dicionário da língua portuguesa. 2ª edição. Rio de Janeiro. Nova Fronteira. 1986. p. 1 044. (Portekizce)
  5. ^ a b c Filan, Kenaz (2006). The Haitian Vodou Handbook: Protocols for Riding with the Lwa. Simon and Schuster.  (İngilizce)