Omegna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Flag of Italy.svg Comune di Omegna
[[Dosya:|120px|Omegna bayrağı]] [[Dosya:|120px|Omegna arması]]
Omegna bayrağı Omegna arması
Omegna beldesini gösteren İtalya haritası
Coğrafi bölge
(İta.:Zona)
Bölge
(İta.:Regione)
Piyemonte
İl
(İta.:Provincia)
Verbano-Cusio-Ossola ili
Belediye Başkanı
Antonio Quaretta (Centro-destra)
(11.6.2007 'den beri)
Yüzölçümü
30,78 km²
Nüfusu
16.118
(31.3.2009)
Rakımı
295 m
Tatil günü
Sant'Ambrogio - 7 Aralik
Posta kodu
28887
Telefon alan kodu
0323
ISTAT kodu
103050
Zaman dilimi
OAZD, UTC+1
Omegna veduta.jpg
Omegna ve Orta Gölü

Koordinatlar: 45°52′K 08°24′D / 45.867°K 8.4°D / 45.867; 8.4

Omegna (Piyemonte lehçesi:Omegna; Lombardiya lehçesi:"Umegna" kuzeybatı İtalya'nın Piyemonte bölgesinin Verbano-Cusio-Ossola ili'ne bağlı olan bir komündur. Bağlı olduğu bölge merkezi olan Torino'nun yaklaşık 100 km kuzeydoğusunda ve il merkezi olan Verbania'nın 13 km güneybatısındadır. Omegna Orta Gölü'nün en kuzeyinde kurulmuş bir ufak beldedir ve bu gölden çıkan tek akarsu olan Nigoglia Çayının iki tarafında konumlanmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkeologlar bu beldenin geç tunç ve demir maden devirlerinde bir yerleşke olduğunu göstermişlerdir. Bu ismin ilk geçtiği yazılı belge bu yerleşkede yaşıyanların Novara'ya bağlandığını gösteren 1221 tarihli belgedir.

Bir köy olmakla beraber 19. yüzyıl ortasında metal fabrikasyon imalathaneleri ve fabrikaları açıldı. Metal ve kristal müftak eşyası imalatında isim kazandı. Aynı zamanda emprime kumaş imalatı yapan fabrika da açıldı. Bu nedenle bu köy etrafından ve hatta bütün İtalya'dan birçok göçmen işçi çekti. 20. yüzyılın başlarında da sanayi gelişmeye devam etti.

1939de bir şehir (çita) olma sıfatı kazandı. II. Dünya Savaşı sırasında belde İtalya'nın Alman-Faşist işgalina karşı bir rezistans merkezi oldu.

Bu küçük sanayi şehri 20. yüzyılda İtalya'da dizayn markasi olarak bilinen Alessi, Bialetti, Lagöstina Piazza gibi küçük mutfak eşyası üretiminde önem kazandı. Fakat 20. yüzyıl sonlarında bu alanda bazı kayıplar oldu; örnegin Bialetti artık Omegna'da imalat yapmamaktadır. Yine birçok fabrika malı ucuz perakende satış merkezleri bu kasabada bulunmaktadır.

Nüfus gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Omegna komününün alani 30,78 km²; (31.3.2009 tahmini itibarıyla) nüfusu 16.118 kişidir ve nüfus yoğunluğu 524 kişi/km² olur. Omegna nüfusunun 19.ve 20. yüzyılda gelişmesi şu gösterimde izlenebilir:

Kişi

Bağlı köy ve mahalleleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Omegna belediyesine bağlı şu köy ve mahalleler bulunur: Agrano, Bagnella, Borca, Cireggio, Crusinallo, Gattugno, Pescone, Santa Rita

Komşu komünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Omegna'nın şu komünlerle sınırları bulunur: Armeno (NO), Casale Corte Cerro, Germagno, Gignese, Gravellona Toce, Nonio, Pettenasco (NO), Quarna Sopra, Quarna Sotto, Stresa, Valstrona

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

{