Lipari Adaları Deniz Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lipari Adaları Muharebesi
Birinci Pön Savaşı

Lipari Adaları
TarihMÖ 260
Bölge
Sonuç Kartaca zaferi
Taraflar
Roma Cumhuriyeti Kartaca
Komutanlar ve liderler
Gnaeus Cornelius Scipio Gisco oğlu Hannibal
Boodes
Güçler
17 parça savaş gemisi 20 parça savaş gemisi
Kayıplar
Donanmanın tamamı ele geçirilir 4 savaş gemisi batar

Lipari Adaları Muharebesi (MÖ 260), Birinci Pön Savaşı sırasında Roma Cumhuriyeti ile Kartaca donanmaları arasındaki ilk silahlı çatışmadır. Bir muharebeden çok bir pusudan oluşan çatışmada Kartaca zafer kazanmıştır.

Arka planı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sicilya’daki Agrigentum Muharebesindeki başarıdan ve şehrin ele geçirilmesinden sonra Romalılar Akdenizde denetimlerini artırmak için donanmalarını güçlendirmeye başlarlar. Iki ay gibi kısa bir süre içinde Roma Senatosu 150 quinquereme ve trireme inşa edecektir. Ilk olarak suya indirilen 17 parça geminin komutası konsül Gnaeus Cornelius Scipio’ya verilir ve Sicilya’daki Messana’ya giderek donanmanın gelişine hazırlık yapması istenir.

Muharebe[değiştir | kaynağı değiştir]

Scipio, Sicilya ile İtalya arasındayken Lipari Adalarındaki Kartacalıların Roma tarafına geçmek istediklerine dair bir bilgi alır. Romalı konsül önemli bir Kartaca şehrini savaşmadan ele geçirme isteğine karşı koyamaz ve Lipara’ya doğru rotasını değiştirir. Limana giren Roma donanması ise Agrigentum’da Romalılara yenilen Kartacalı Gisco oğlu Hannibal ve Boodes pusuda beklemektedir. Boodes yirmi parça gemisiyle Romalıların limandan çıkmasına engel olur. Scipio ve askerleri köşeye sıkıştıklarından direniş göstermezler, acemi askerlerinin çoğu panikler ve muharebeden kaçmaya çalışır. Scipio Kartacalılara esir düşer.[1]

Sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Lipara Muharebesi, ne Birinci Pön Savaşını sona erdirmiş ne de Scipio’nun kariyerini bitirmiştir. Savaş sürecek ve Scipio da ileride önemli zaferler kazanacaktır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Scipio savaşmaksızın teslim olmasından dolayı siyasi rakipleri tarafından Latince eşek anlamına gelen asina sıfatıyla çağrılır. Esaretten sonra Roma’ya dönen ve yeniden konsül seçilen Scipio Palermo’nun fethine katılacaktır.