Tyndaris Deniz Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tyndaris Deniz Muharebesi
Birinci Pön Savaşı
TarihMÖ 257
Bölge
Sicilya, Tindari
Sonuç Roma zaferi
Taraflar
Roma Cumhuriyeti Kartaca
Komutanlar ve liderler
Gailus Atilius Regulus Hamllcar


Tyndaris Deniz Muharebesi, Roma Cumhuriyeti ve Kartaca arasında yapılan Birinci Pön Savaşı'nın deniz muharebelerinden biri olup bugünkü Tindari yakınlarındaki Tyndaris açıklarında MÖ 257 yılında gerçekleşmiştir. Tyndaris, MÖ 396 yılında Grek yerleşimciler tarafından Sicilya'da kurulan bir kolonidir. Kasaba, Patti Körfezi'nde, Tiren Denizi'ne bakan yüksek bir arazide yer almaktadır. Siraküza tiranı II. Hiero, Tyndaris'in Kartaca tarafından bir üs olarak kullanılmasına izin vermişti. Muharebe, Tyndaris ile Aeolian Adaları arasındaki sularda yapılmıştır. Roma Filosu'na Gailus Atilius Regulus komuta etmiştir.[1] Muharebenin sonunda kent Roma kuvvetlerinin eline geçti.

Muharebe[değiştir | kaynağı değiştir]

Regulus Tyndalis dışında demir attığında Kartaca Filosu'nun bölgeden ayrılmış olduğunu ve hiçbir Kartaca gemisinin olmadığını gördü. Bunun üzerine filodaki gemilere öncü gemileri izleme emri verdi. On gemiden oluşan bir öncü kuvvet çıkararak Kartaca Filosu'nun peşine düştü. Kartacalılar, Roma öncü gemilerinin filonun büyük kısmından uzaklaştıklarını, diğer gemilerin ise halen ikmal işlemleriyle oyalanmakta olduklarını fark ettiler. Derhal öncü Roma gemilerine saldıran Kartaca Donanması, bunlardan dokuzunu batırmayı başarmıştır.[2] Bu arada Roma Donanması'nın büyük kısmı muharebe bölgesine ulaştı ve bir savunma hattı kurdu. Muharebenin devamında Roma gemileri sekiz Kartaca gemisini batırdı ve on gemiyi de ele geçirdi. Kalan Kartaca gemileri Aeolian Adaları yönünde geri çekilmiştir.[3] Bu muharebeyi Ecnomus Burnu Deniz Muharebesi izlemiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Polybius, 1:25.1 7 Haziran 2020 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi
  2. ^ Polybius, 1:25.3 7 Haziran 2020 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi
  3. ^ Polybius, 1:25.4 7 Haziran 2020 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Nigel Bagnall, The Punic Wars: Rome, Carthage, and the Struggle for the Mediterranean - 1990 New York: St. Martin’s Press. ISBN 0312342144.
  • J. F. Lazenby, The First Punic War: A military history - 1996 Stanford: Stanford University Press. ISBN 0804726744
  • T. A. Dorey, D. R. Dudley, Rome Against Charthage - 1972 Garden City: Doubleday