Liesing

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
23.Viyana Merkez İlçesi
Arma Harita (23)
Wien - Bezirk Liesing, Wappen.svg
Wien districts with numbers.png
İlçe Adı: Liesing
Yüzölçümü: 32,29 km²
Nüfus: 91.759(Sayım 2009)
Nüfus Yoğunluğu: 2.842 Kişi/km²
Posta Adresi: Perchtoldsdorfer Str. 2 1230 Wien
İnternet Adresi: www.wien.gv.at/liesing
Elektronik Adresi: post@b23.magwien.gv.at
Belediye Başkanı: Manfred Wurm (SPÖ)

Liesing (Almanca telaffuz: [ˈliːzɪŋ]), Viyana'nın 23. merkez ilçesi'dir. Viyana Eyaleti'nin güneybatısında yer almaktadır.

Liesing bölgesine M.S. 1000 yıllarında Lieznica yani orman çayı deniyordu. Bu ilçenin ortasından geçen çay (Liesinger Bach) çevresinde eskiden bir saray, birkaç çiftlik, toplam dört adet de su değirmeni bulunuyordu. 19. yy.'da fabrikaların kurulmasıyla Aşağı ve Yukarı Liesing olarak adlandırılan bölge, 1938 yılında Müttefik Devletler tarafından tek isim altında Viyana'nın 25. merkez ilçesi yapıldı. 1946'da Müttefik Devletlerin ayrılmasından sonra Viyana'nın 23. merkez ilçesi unvanına sahip oldu. Fakat Müttefik Devletler tarafından ilçeye bağlanmış köylerden bazıları tekrar Aşağı Avusturya Eyaleti'ne verildi ve ilçe bugünkü son şekline 1954 yılında kavuştu.

İlçe merkezi Viyana-Aşağı Avusturya eyalet sınırına birkaç yüz metre uzaklıktadır. Buradan S-Bahn ve çeşitli kurumların (Wiener Linien, ÖBB Postbus, Wiener Lokalbahnen) otobüsleriyle Viyana'nın bazı bölgeleri ve Aşağı Avusturya'nın civardaki yerleşim birimleriyle bağlantı sağlanmaktadır. Ayrıca gece saatlerinde Viyana Devlet Operası önünden kalkan N66 gece otobüsüyle ulaşım mümkündür.

Görülecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Liesing (Almanca)