Donaustadt

Koordinatlar: 48°13′05″K 16°28′59″D / 48.21806°K 16.48306°D / 48.21806; 16.48306
Vikipedi, özgür ansiklopedi
22.Viyana Merkez İlçesi
Arma Harita (22)
Wien Wappen Donaustadt.png
Wien districts with numbers.png
İlçe Adı: Liesing
Yüzölçümü: 102,34 km²
Nüfus: 153.408 (Sayım 2009)
Nüfus Yoğunluğu: 1.499 Kişi/km²
Posta Adresi: Schrödingerplatz 1 1229 Wien
İnternet Adresi: www.wien.gv.at/donaustadt
Elektronik Adresi: post@b22.magwien.gv.at
Belediye Başkanı: Norbert Scheed (SPÖ)

Donaustadt (Almanca telaffuz: [ˈdoːnaʊ̯ˌʃtat]), Viyana'nın 22. Merkez İlçesi'dir.

Donaustadt farklı bir geçmişleri olan Viyana'nın 8 kenar kentlerinden meydana getirdiği bir ilçedir. Bunlar arasında geçmişleri en ünlü Aspern ve 1809 yılında Erzherzog Karl von Österreich'in Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart'ı yendiği yer olan Eßling'dir.

15 ekim 1938 yılında büyük bir alana dağılmış olan Stadtlau, Kagran, Hirschstetten, Aspern, Groß-Enzersdorf ve Floridsdorf'un parçası Lobau ile Leopoldstadt'ın parçası Kaisermühlen gibi yerleşim yerlerini içine alarak Viyana'ya Groß-Enzersdorf adı altında 22. Merkez İlçe olarak bağlanmışdır.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra başlatılan büyük Viyana projesinden dolayı çevresindeki Aşağı Avusturya'ya bağlı birçok irili ufaklı yerleşim yerleride bu ilçeye bağlanmışdır. Bu ilçe de komşu ilçe Floridsdorf gibi Viyana ile Aşağı Avusturya eyaletleri arasında sürekli kavga meselesi haline gelmiştir. En son çözüm 29 temmuz 1946 yılında yapılan anlaşma ile son kez Süßenbrunn, Breitenlee ve Eßling gibi büyük yerleşim yerleri de bağlanarak ve isim kenti olan Groß-Enzersdorf tekrar Aşağı Avusturya Eyaleti'ne geri verilerek ve Donaustadt adını alarak bugünkü son şeklini almıştır.

Şehir merkezinin eski dokusunu korumayı başarmış olan Donaustadt'ın toprakları eskiden tarımcılığa uygun olduğundan yıllarca Viyana'nın bahçe sebzelerini yetiştirmiştir. Ama günümüzde büyüyen şehirlerde yeni yerleşim yerleri için düz alanların önemli olduğundan, bir zamanlar uçsuz bucaksız tarlaların bulunduğu yerlerde şimdilerde sayısız yerleşim kentleri vardır.

Görülecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • UNO City - Birleşmiş Milletler binası.
  • Donaupark - Çok geniş ve aynı zamanda dinlenmek için ideal bir park alanı.
  • Donauturm - Tuna Kulesi Viyana'ya yüksekten bakmak için en ideal yer, ayrıca her yarım saatte bir tur atan restorantı vardır.
  • Donauzentrum - Viyana'nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Donaustadt (Almanca)