Liège

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Liège (şehir) sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Liège
Luik
Havadan Liège kenti
Liège bayrağı
Bayrak
Liège arması
Arma
Belçika içinde Liège konumu
Belçika içinde Liège konumu
Ülke Belçika Belçika
Topluluk Belçika Fransızca
Bölge Valonya
Il Liège (il)
İdare
Yüzölçümü
 • Toplam 69,39 km² (2.679 mil²)
Nüfus
 (2006-01-01)
 • Kent
187.086
Zaman dilimi [[UTCUTC+01.00]] (OAZD)
 • Yaz (YSU) [[UTCUTC+02.00]] (OAYZD)
Alan kodu 04
Resmî site
www.liege.be

Liège (Okunuşu: liyej. 1946'dan önce Liége şeklinde yazılıyordu. Felemenkçe: Luik), Belçika'da Valonya'nin Liège ili'nin başşehri. Belçika'nın üçüncü, Valon Bölgesi'nin en büyük şehri, bu bölgedeki başlıca sanayi merkezi.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Ocak 2006 itibarıyla belediye sınırları içindeki nüfusu 187.086, kentleşme bölgesinin nüfusu ise yaklaşık 600.000 kişiydi. Liège, ülkenin Fransızca konuşulan Valon bölgesinin en büyük kenti ve kültürel merkezidir.

Şehir, Belçika'nın başlıca eğitim merkezlerinden biridir: 24'ten fazla okulda toplam 42.000 öğrenci eğitim görür. 1817'de kurulan Liège Üniversitesi'nde 17.000 öğrenci vardır.

İktisat[değiştir | kaynağı değiştir]

19. yüzyılda Liège Avrupa'nın en önemli çelik imalâtı merkezlerinden biriydi. Artık dünya ölçeğindeki önemini kaybetse de, çelik imalâtı şehrin iktisadında hala önemli yer tutar. Liège tarihte önemli bir silah imalât merkezi olarak da tanındı. Günümüzde şehrin iktisadı yüksek teknoloji ürünlerine yönelmiştir: Motor sanayii (uçak ve roket motorları), uzay teknolojisi, bilişim teknolojisi, biyoteknoloji. Bunlarla birlikte; bira, çikolata ve içme suyu tesisleri de önemlidir. Şehrin doğusunda, üniversite yakınlarındaki bir bilim parkı, teknolojik araştırma geliştirme faaliyetleriyle iktisadı destekler.

Şehir aynı zamanda önemli bir lojistik merkezidir. Avrupa'nın üçüncü büyük nehir limanına sahiptir ve Meuse Nehri ile Albert Kanalı sayesinde Antwerpen, Rotterdam ve Almanya'ya bağlanır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Liège şu kentlerle kardeş şehir bağlantısı kurmuştur:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Liège Guillemins panaroması
Liège'in kaleden panaroması
Liège'in kuzeyden panaroması

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]