Levent Ünsal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Levent Ünsal
Doğum 19 Mayıs 1964(1964-05-19)[1]
İstanbul, Türkiye
Ölüm 21 Mart 2020 (55 yaşında)
Milliyet  Türkiye
Meslek Oyuncu, sunucu,seslendirme sanatçısı
Etkin yıllar 1983-2020

Levent Ünsal (19 Mayıs 1964, İstanbul - 21 Mart 2020), Türk oyuncu, sunucu ve seslendirme sanatçısıdır.

Yaşamı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ünsal 19 Mayıs 1964'te İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yülsek Okulu mezunudur. Sanat yaşamına 1983'te tiyatro oyuncusu olarak Ferhan Şensoy Tiyatrosu'nda adım attı 2002 yılına kadar burada sahneye çıktı. 1992 ile 2004 yılları arasında Türkiye'nin ilk radyocularından birisi olarak Kent FM, Hür FM, Best FM ve NTV Radyo'da çeşitli programlara imza attı.

Ünsal televizyon çalışmalarıda yapmış 1996-1998 yılları arasında; TGRT kanalında yayınlanan "Tekmi Çiftmi?" ve ATV kanalında "Çürük Elma" yarışma programlarını sundu. Birçok yapımda seslendirme yapan Ünsal özellikle ilk yerli animasyon yapım olarak bilinen Kral Şakir'de Necati karakterine sesiyle hayat vermiştir..

Ünsal'ın yer aldığı diğer bazı yapımlar arasında tiyatro oyunları; Şahları da Vururlar, Üç Dahi, Cyrano de Bergerac, Karmakarışık, Kahraman Osman, Sona Erdi Abuzer Nasıl Kurtulur?, Eşek Arıları, Üç Kurşunluk Opera, Seyircili Seyir Defteri, Patron Kim? ve Kuş Kafesi ile sinema filmi; Pardon vb. sayılabilir.

Ünsal "Kuş Kafesi" adlı tiyatro oyunu ile "En İyi Komedi Oyuncusu" dalında Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülü ile "Cyrano De Bergerac" adlı tiyatro oyunundaki rolü ile Sadri Alışık Ödülleri'nde "Yılın En Başarılı Komedi Erkek Oyuncusu" ödülünün sahibi olmuştur.

Son olarak Levent ünsal Cartoon Network Türkiye'de 2016 dan beri yayınlanan Kral Şakir çizgi dizisinde fil necati karakterini seslendirmiştir.

Özel yaşamı ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Evli iki erkek ve bir kız çocuğu babası olan oyuncu, seslendirme sanatçısı ve sunucu Levent Ünsal 21 Mart 2020'de İstanbul'da kalp krizi sonucu 55 yaşında ölmüştür.[2] Cenazesi İstanbul'da Kocasinan Mezarlığı'nda toprağa verildi.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]