SSCB Devlet Sınırlarının Ayrımını Koruma Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
SSCB Devlet Sınırlarının Ayrımını Koruma Madalyası
Madalyanın önden görünüşü
 Sovyetler Birliği tarafından verilir
TürAskeri Madalya
Olası Hak
Sahipleri
SSCB Vatandaşları
GerekçeBu madalya Sovyet sınırlarını korumada üstün başarı gösteren personellere verilirdi.
Tanım13 Temmuz 1950
İstatistikler
Toplam Verilişi67,000

SSCB Devlet Sınırlarının Ayrımını Koruma Madalyası (RusçaМедаль «За отличие в охране государственной границы СССР») KGB sınır birlikleri, askeri görevliler ve siviller tarafından devlet sınır güvenliği ile ilgili seçkin çalışmaları yapmak için kurulan Sovyetler Birliği askeri madalyasıdır. 16 Temmuz 1943 yılında SSCB Yüksek Sovyeti Başkanlığı tarafından belirlendi.[1] Madalya, 13 Temmuz 1950'de SSCB Yüksek Sovyet Konseyi Kararı ile kuruldu. Tüzüğü, iki kez, SSCB Yüksek Sovyetinin Başkanlığı kararıyla, daha önce 18 Mart 1977'de ve son olarak 18 Temmuz 1980'de değiştirildi.

Tüzüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya, SSCB devlet sınırlarının korunmasında gösterilen askeri istismar ve özel hizmetler nedeniyle Sınır Askeri ve diğer askeri personelin askerleri ile Sovyet vatandaşlarına verildi. Daha kesin şunlara verildi:

  • SSCB Devlet Sınırının ihlalcilerinin tutuklanmasını amaçlayan savaş operasyonları sırasında sergilenen cesaret ve fedakarlık için;
  • Sınır koruma birimlerinin önderliği için SSCB sınırlarının dokunulmazlığını sağlama;
  • SSCB Devlet Sınırının ihlalcilerinin tutuklanmasıyla sonuçlanan yüksek derecede uyarı ve proaktif eylemler için;
  • Sınır hizmet birimlerinin ustaca düzenlenmesi ve SSCB sınırlarını güçlendirme amaçlı örnek çalışma için;
  • SSCB devlet sınırlarının korunmasıyla ilişkili askeri görevlerin mükemmel performansı için;
  • Sınır koruma güçlerine SSCB devlet sınırlarının korunmasını amaçlayan savaş görevlerinde aktif yardım için

Madalya, SSCB Üst Sovyet Başkanlığı adına Devlet Güvenlik Komitesi Başkanı tarafından verilmiştir. Rusya Federasyonu'nun emir ve madalyaları eşliğinde giyildiğinde, ikincisi önceliklidir.[2]

Madalya tanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

"SSCB'nin Devlet Sınırını Korumak İçin Ayrımcılık İçin" Madalyası, her iki tarafında yükseltilmiş bir jantla 32 mm çapında dairesel bir madalyondu. Madalya, başlangıçta gümüşten vuruldu, 1966'dan sonra gümüş kaplı nikel ve daha sonra da kupro nikeli yapıldı. Yüzey, arka plandaki yüksek dağlarla sınır işaretçisinin yanında bir PPŞ-41 makine tipi silah bekleten bir dikey sınır muhafızının rölyef görüntüsünü taşıyordu. Tersinde, altı köşeli "SSCB Eyalet Sınırının Korunmasında Ayrımcılık İçin" adlı bir kabartma kitabesi, en üstte, beş sivri bir yıldızın kabartma görüntüsü taşıyordu (Rusça: "За отличие в охране государственной границы СССР" Alt kısımda defne ve meşe dalları üzerinde bir çatlama çırpıcısı ve orak bulunuyordu. "SSCB Devlet Sınırını Korumada Ayrımcılık İçin" Madalyası madalyon süspansiyon halkası vasıtasıyla, 24 mm genişliğinde, 3 mm genişliğinde kırmızı kenar çizgili, ipek telli bir şerit ile örtülü standart bir Sovyet beşgen kulübesine bağlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2016. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2016. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]