Lego Ninjago: Spinjitzu'nun Ustaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Lego Ninjago: Spinjitzu'nun Ustaları
Lego Ninjago: Masters of Spinjitzu
Lego Ninjago - Masters of Spinjitzu logo.svg.png
Tür Aksiyon, Komedi, Bilim Fantezisi, Dövüş sanatları
Senarist The Hageman Brothers
Yönetmen Michael Hegner
Justin Murphy
Seslendiren(ler) Jillian Michaels
Vincent Tong
Michael Adamthwaite
Paul Dobson
Brent Miller
Kirby Morrow
Kelly Metzger
Mark Oliver
Brian Drummond
Michael Kopsa
Ian James Corlett
Kathleen Barr
Scott McNeil
Açılış müziği The Weekend Whip
Bitiş müziği The Weekend Whip
Besteci Jay Vincent & Mike Kramer
Ülke Amerika
Birleşik Krallık
Kanada
Dili İngilizce
Sezon sayısı 11
Bölüm sayısı 128 (2 pilot bölüm, 1 özel bölüm, 1 film) (bölümleri listesi)
Yapım
Yapımcı Erik Wilstrup & WILFilm
Gösterim süresi

1-10. Sezon: 22 dakika

11. Sezon: 11 dakika
Dağıtımcı firma The Lego Group
Yayın bilgileri
Kanal Cartoon Network (Amerika)
Nickelodeon (Danimarka)[1]
Yayın tarihi ABD:
14 Ocak 2011 - günümüz
Türkiye:
9 Şubat 2015 - günümüz
Durumu Devam ediyor
Kronoloji
İlişkili programlar Lego Legends of Chima
Dış bağlantılar

Lego Ninjago: Spinjitzu'nun Ustaları, (Özgün adı: Lego Ninjago: Masters ofSpinjitzu) Erik Wilstrup tarafından yapılmış Amerikan-Danimarkalı aksiyon komedi türü çizgi dizisi. İlk gösterimini ABD'de Cartoon Network'te 14 Ocak 2011 tarihinde yapmıştır. Türkiye'de 9 Şubat 2015 tarihinde Cartoon Network'te yayınlanmaya başlamıştır.

Olay[değiştir | kaynağı değiştir]

Kai, Jay, Zane, Nya, Cole ve Lloyd adındaki ninjalar Ninjago'yu ele geçirmeye çalışan düşmanlardan Ninjago'yu korumaktadır. Onlar çeşitli kötülüklerle savaşan kahramanlardır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ninjalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kai Smith/Kırmızı Ninja: Kai ateş ninjasıdır. Lord Garmadon, Nya'yı kaçırdığında Sensei Wu'nun katılma davetini kabul etmiştir. Çok sabırsız birisidir. Silahı Ateş Kılıcıdır. "Yeşil Ninja" bölümünde bir seçim arasında kalıp Lloyd'u volkandan kurtarınca potansiyeline ulaşmıştır ve artık sorumluluğunun anlamını çok iyi bilmektedir. 4. sezondaki bir bölümde Usta Chen onu Lloyd'dan kıskandırıp kendi tarafına geçtiğini sanır ama aslında Kai Chen'i kandırmış ve asayı kırıp herkese güçlerini geri vermiştir. Chen'nin kızı olan Skylor'a aşıktır.
 • Jason/Jay/Walker/Mavi Ninja: Jay yıldırım ninjasıdır. Kai'ın kız kardeşi Nya'ya aşıktır. Kendisi takımın en hızlı konuşanı ve gevezesidir. Silahları Yıldırım Nunchuck'ıdır. Ailesinden bazen utanır. Kendisi hurdalıkta doğmuştur. "Tek Isırık. Çift Kat Utangaç" bölümünde Nya'yı kurtarmaya çalışmıştır ve onun öpücüğüyle tekrar insan haline dönüp gerçek potansiyeline ulaşmıştır. İlk Spinjitzu'yu öğrenen kişidir. Airjitzuyu da ilk öğrenmiştir.
 • Zane Julien/Beyaz Ninja/Titanyum Ninja: Zane buz ninjasıdır. Espri yapamaz ve yapılınca anlamaz. "Tik Tak" adlı bölümde yaratıldığı evi bulur ve kendisinin robot olduğunu anlar ancak arkadaşları buna büyük bir tepki vermez. Zane kim olduğunu bilince gerçek potansiyeline ulaşır. Ayrıca 3. sezon finalinde kendisi ölür. Ronin onu iyileştirir ve Chen'e satar. Takımın en bilgesidir ve silahı ninja yıldızıdır ve ayrıca gerçek potansiyeline ilk ulaşan ninjadır. Kendisi P.I.X.A.L adında bir nindroide aşıktır.
 • Cole Brookstone/Siyah Ninja: Cole toprak ninjasıdır. En kuvvetli Ninjadır. Silahı tırpandır. Babası Cole'un bir Ninjago Müzik Okulu'na gittiğini sanıyordu ama "Kraliyet Demircileri" bölümünde babası onun bir ninja olduğunu anlar ve bunu kabullenmez. Cole diş bıçağını hakkıyla kazanınca babası gururlanır. Cole babasını kurtararak potansiyeline ulaşır. Cole, Seliel (çizgi romanda) aşıktır. 5. sezonda hayalete dönüşmüştür ve hala da hayalettir. Anma günü adlı özel bölümde ise yeniden insan olmuştur. (nerdeyse)
 • Lloyd Montgomery Garmadon/Yeşil Ninja/Altın Ninja: Karanlık Lord Garmadon'un öz oğludur. Kendisi kötüler okulundan kaçmıştır ve kendisini kötü olmaya adamıştır. İlk başta Serpentinlerle birlik oldu ama sonra ihanete uğradı ve amcası "Wu Garmadon" tarafından takıma alınmıştır. "Yeşil Ninja" bölümünde Yeşil Ninja olduğu ortaya çıkmıştır. "Çocuk Oyuncağı" adlı bölümde yarının çayını (Sihirli Bir Çay) dökerek ninjalarla aynı yaşta olmuştur. "Spinjitzu Ustası'nın Yükselişi" bölümünde Altın Ninja olmuştur. 4. sezonda Usta Chen ile finalde karşılaşmıştır. Usta Chen hile yaparak kazanmıştır. Daha sonra Sensei Wu'nun eski öğrencisi Morro içine girmiştir ve Morro onu kendi hakimiyeti altına almıştır. Morro kafasının içinden çıktıktan sonra Lloyd airjitzu adlı bir dövüş sanatını öğrenmiştir. Kötülükler Diyarı'na gitmiştir ve orada babasını görmüştür ancak kurtaramamıştır. Ninjaların en güçlüsü odur. Ninjago için savaşmış en iyi ve en büyük savaşçısıdır.
 • Nya Smith/Turkuaz Ninja/X Samuray: Nya önceden ninjalara Sensei Wu'ya yardım eden biriydi ama sonra Sensei Wu ve Misoko annesin su ustası olduğunu söyledi uzun bir eğitimden sonra airjitzu öğrendi.

Dostları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sensei Wu: Ninjaların eğitmenidir. Çok bilge biridir. Lloyd Garmadon onun yeğeni Lord Garmadon ise onun kardeşidir. Silahı bambudan bir çubuktur. Kendisi sonradan kötü bir robot olacaktır. Sensei Wu Misako adlı bir kıza aşıktır ve çay delisidir.
 • Ed ve Edna Walker: Jay'in anne ve babasıdır. Bir hurdalıkta yaşamaktadırlar. Çok yaratıcı olmakla beraber her şeyi tamir edebilirler.
 • Büyük Sensei Dareth/Kahverengi Ninja/Taş Ordu Generali: Mojo Dojo'nun sahibidir. Kendisini hep över ve yeteneklerinden bahseder. Ödüllerinin hepsi sahtedir. Bir bölümde ninjalara kahverengi ninja olarak katılmak istemiştir. Sonradan Taş Ordu'nun başına geçmiştir.
 • Louis Lou Brookstone: Ninjago'da çok ünlü bir şarkıcıdır. Başta Cole'un ninja olmasına karşı çıkmıştır ancak sonra kabullenmiştir. Louis Lou Brookstone aynı zaman da Cole'un babasıdır.
 • Doktor Julien: Zane'in mucidi ve babasıdır. Zane'e çok güzel yemek yapmayı, güçsüzleri korumayı öğretmiştir. Ayrıca Zane ile birlikte bir kartal yapmıştır. Bir bölümde ölmüştür ancak başka bir bölümde anlaşılmıştır ki iskeletler bir çayla Julien'i hayata döndürmüş ve kendilerinin çıkarına onu çalıştırmıştır. Ancak 3. sezonda yine ölmüştür.
 • Lord Garmadon/Sensei Garmadon: Lloyd Garmadon'un babasıdır. Sensei Wu'nun kardeşidir. Büyük Yok Edici tarafından ısırıldı ve içine kötülük girdi. Kaderi yeşil ninja ile karşılaşmaktır. Kullandığı silah mega silah adı verilen bir silahtır ve yaratma gücü vardır. Bu silah Garmadon'un ninjalardan çaldığı dört altın silahın birleşimidir. Bir bölümde yeşil ninjaya yenilmiştir ve iyi haline dönüp ninjaların ustası olmuştur. "Büyükler Koridoru" bölümünde Ninjago'yu kurtarmak için kendini feda etmiştir.
 • Misako Garmadon: Lloyd'un annesi, Lord Garmadon'un karısıdır. Bir arkeolojisttir. Lloyd küçükken ondan kaçıp yalnız bırakmıştır çünkü Misako'nun dediğine göre o, Lloyd'un yeşil ninja olacağını biliyordu. Babasıyla savaş yapıp ailenin dağılacağından korkuyordu. Sensei Wu'ya aşıktır.
 • Ronin: 5.sezonda görülür. Zane'i tamir edip Chen'e satmıştır. Bir hırsızdır. Ancak ninjalara yardım eder.

Ejderhalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Flame: Alev ejderhasıdır. Sahibi Kai'dır.
 • Rocky: Toprak ejderhasıdır. Sahibi Cole'dur.
 • Shard: Buz ejderhasıdır. Sahibi Zane'dir.
 • Wisp: Yıldırım ejderhasıdır. Sahibi Jay'dir.
 • Ultra Ejderha: Dört ejderhanın birleşmesi sonucu çıkan ejderhadır. "Büyük Yok Edicinin Günü" bölümünde ortaya çıkmıştır ve sahibi Lloyd'dur.
 • Altın Ejderha: Lloyd'un potansiyeliyle birlikte çıkardığı bir ejderhadır. Çok güçlüdür.
 • Titanyum Ejderha: Zane'in çağırdığı bir ejderdir.
 • Elemental Ejderler: Tüm element ustalarının korkusundan arınarak kendi elementine göre çıkardığı ejderler.

Serpantinler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Anacondrai Kabilesi: Görünmezlik yeteneği olan yılanlardır.
 • Pythor P. Chumsworth: Anacondrai kabilesi aç olduğundan birbirlerini yemişlerdir. Geriye Pythor kalmıştır. Pythor'un amacı beş kabileyi birleştirip Büyük Yokedici'yi uyandırmaktı ama kendisi Büyük Yok Edici tarafından yok edildi. 3. sezonda beyaz olarak tekrar gelmiştir, Borg'un küçültme hapını yutunca küçülmüştür, 4.sezonda tekrar büyümüştür. Diğer üyeleri, Chope, Arcturus, Kapau, Eyezor.
 • Hypnobrai Kabilesi: Hipnoz yetenekleri olan yılanlardır.
 • Skales: Slithraa'nın yerine geçip Hypnobrai'ların generali oldu.
 • Slithraa: Eski general. Lloyd'un hipnozu altında kalmıştır ve dediklerini yapmıştır, diğer üyeleri Mezmo, Rattla, Selma.
 • Fangpyre Kabilesi: Dönüştürme yeteneği olan yılanlardır.
 • Fangtom: Fangpyre'lerin generalidir, diğer üyeleri Fangdam, Fang-Suei, Snappa.
 • Venomari Kabilesi: Zehirleme yeteneği olan yılanlardır.
 • Acidicus: Venomari'lerin Generalidir, diğer üyeleri Lizaru, Spitta, Lasha.
 • Constrictai Kabilesi: Yeraltı kazma yeteneği olan yılanlardır.
 • Skalidor: Constrictai'lerin generalidir, diğer üyeleri Bythar, Chokun, Snike.

Baş Kötüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Yokedici: 1. sezonda görülmüştür. Lord Garmadon'u ısırıp onun kötü olmasını sağlamıştır. Ancak onu ısırdığında daha küçüktü. Sonra büyüdü ve kayıp şehir Ouroboros'ta hapsoldu. Pythor yüzünden yeniden doğmuş ve Pythor'u öldürmüştür. Ninjago kentine saldırdı ve Lord Garmadon tarafından öldürüldü. Ölünce zehri etrafa saçıldı ve ileriki bölümlerde Taş Ordu'yu hayata döndürdü.

Derebeyi: 2. sezonda görülmüştür. Lord Garmadon'a dediklerini yaptırarak amacına ulaşmaya çalışmıştır. Sonra onun içine girerek Garmadon'u bir ejderhaya dönüştürdü. Ninjago halkını da onun emirlerine uyan insanlara dönüştürdü.

Dijital Derebeyi: 3. sezonda görülmüştür. Önceki sezonda amacına ulaşamayıp yok edilmiştir ya da öyle sanılmaktadır. Yeni Ninjago şehrinin komuta merkezine sızarak yönetimi almıştır.

Usta Chen: 4. sezonda görülmüştür. Bütün element ustalarını toplayıp bir turnuva düzenlemiştir. Fakat bu turnuvanın asıl amacı bütün element ustalarının güçlerini toplayıp bir iksir elde etmektir. Aynı zamanda Zane (Beyaz Ninja/Titanyum Ninja) elindedir ve ninjaların bu turnuvaya katılma sebebidir. Skylor'ın babasıdır.

Morro: 5. sezonda görülmüştür. Morro hayaletlerin generalidir. Spinjitzu değil airjitzu kullanır.(Airjitzuyuda Sensei Yang adlı hayalet sensei bulmuştur). Lloyd'un içine girerek onu kötü yapar. Ninjalar onunla savaşmak için airjitzu öğrenirler..

Nadakhan: 6. sezonda görülmüştür. Nadakhan Djinnjago boyutundan gelen bir cindir ve Misfortune's Keep korsanlarının kaptanıdır. İstediği herhangi birini 3 dilek hakkını düşüncesizce kullanırsa Djinn Kılıcı'nın içine çeker. Lanetli Topraklar yok olunca Djinnjago yok olmuştur. Amacı Djinnjago'yu geri getirmek için ninjaları Djinn Kılıcı'na hapsetmektir.

Acronix: 7. sezonda görülmüştür. Krux ile zaman ikizidir ve zamanı kontrol edebilirler. 40 yıl önce Krux ile Ninjago'yu kontrol etmek için element ustalarına ihanet etmiştir. 40 yıl sonra geri dönmüş ve Sensei Wu ile dövüşmüştür. Zamanı ileri alma ve yavaşlatabilme gücü vardır. Güçleri kılıçlara aktarılmıştır.

Krux: 7. sezonda görülmüştür. Acronix ile zaman ikizidir. 40 yıl önce Acronix ile Ninjago'yu kontrol etmek için element ustalarına ihanet etmiştir. O da 40 yıl sonra geri dönmüştür. Zamanı durdurma ve geri alma gücü vardır. Güçleri kılıçlara aktarılmıştır.

Sensei yang:5. ve 6. sezonda az 7. sezonda baş kötü olarak görülmüştür. Airjitzuyu bulmuştur. silahı yin bladedir

Taş Ordu[değiştir | kaynağı değiştir]

General Kozu: Taş Ordu'nun eski generalidir.

Büyük Sensei Dareth: General Kozu'dan sonra Taş Ordu'nun lideri oldu ve Taş Ordu artık iyi oldu.

Diğer Üyeleri: Taş Savaşçı, Taş İzci, Taş Kılıç Ustasıdır.

İskeletler[değiştir | kaynağı değiştir]

Samukai: Liderleridir.

Kruncha: Liderleridir.

Diğer Üyeleri: Nuckal, Frakjaw, Bonezai, Chopov, Krazi, Wyplash.

Nindroidler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dr.Julien'ın yapmış olduğu Ninja Nindroid olan Zane zayıfları korumak için yapıldı ama Cyrus Borg adındaki bilim adamı Dijital Derebeyi'nin dediklerini yaparak Zane'in yapıldığı mavi şablonları alıp yeni Nindroid'ler yaratmaya başladı.

General Cryptor: Nindroid'lerin generali.

Cyrus Borg: Kötü Nindroid'leri yaratan bilim adamı. Beyni yıkandığı ve robota dönüştüğü için bunu yapmıştır.

P.I.X.A.L.: Robot bir kızdır ve Cyrus Borg'un asistanıdır. Dijital Derebeyi'ne hizmet eder ancak sonradan ninjalara katılmıştır. Zane ile robot olmalarına rağmen birbilerine karşı bir aşk hissetmişlerdir. Dördüncü sezonda P.I.X.A.L bilgisayar sürümü olmuş Zane'in Titanyum Ninja formunda sürücüsüne dahil olmuştur.

Zane: Kötülerin arasında değildir ama yine de bir Nindroid'tir.

Sensei Wu: Ninjaların ustası Wu sonradan kötü bir Nindroid olur.

Diğer Üyeleri: Nindroid Savaşçısı, Nindroid Drone, Mini Droid (Min-Droid).

Element Ustaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Skylor: Kehribar elementinin ustasıdır. Bütün güçleri taklit edebilir. Kai ile sevgililerdir. Chen onun babasıdır. Turnuvada ilk üçe kalmıştır.

Karloff: Metal elementinin ustasıdır. Kendisi Element Turnuvası'ndan ilk elenen kişidir. Metal eldivenleriyle kendi vücudunu metale dönüştürebilir.

Griffin Turner: Hız elementinin ustasıdır. Turnuvadan onuncu elenen kişidir.

Ash: Duman elementinin ustasıdır. Kendisi turnuvadan elenen dördüncü kişidir.

Bolobo: Doğa elementinin ustasıdır. Yarışmadan elenen ikinci kişidir.

Gravis: Yerçekimi elementinin ustasıdır. Yarışmadan elenen üçüncü kişidir.

Neuro: Zihin elementinin ustasıdır. Başkalarının beynini kontrol eder. Turnuvadan elenen on birinci kişidir.

Toxikita: Zehir elementinin ustasıdır. Kendisi Ultra Ajanlar'dan Geliyor. Turnuvadan elenen yedinci kişidir.

Invizable/Mr.Pale: Işık elementinin ustasıdır. Kendisi Ultra Ajanlardan Geliyor. Turnuvadan elenen dokuzuncu kişidir.

Jacob: Ses elementinin ustasıdır. Turnuvadan elenen beşinci kişidir.

Camille: Dönüşüm elementi ustasıdır. Turnuvadan elenen altıncı kişidir.

Shadow (Shade): Gölge elementinin ustasıdır. Turnuvadan elenen sekizinci kişidir.

Hava Korsanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Flintlocke: Nadakhan'ın 2 numarasıdır. Nadakhan'ın emirlerini yerine getirir. Tabanca kullanır.

Doubloon: Nadakhan'ın 4 numarasıdır. İki yüzü olan birisidir. Kılıç kullanır.

Dogshank: Nadakhan'ın 3 numarasıdır. Dev bir kadındır. Zincire bağlanmış kanca kullanır.

Clancee: Nadakhan'ın 5 numarasıdır. Yılandır. Yerleri siler. Süpürge kullanır.

Monkey Wretch: Clancee ile aynı rütbededir. Nadakhan'ı tehlike anında uyrarır.

Squiffy: Sıradan bir korsandır. Kılıç kullanır.

Bucko: Sıradan bir korsandır. Kılıç kullanır.

Cyren: Sıradan bir kadın korsandır. Kılıç kullanır.

Seri görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Bölümler Orijinal Yayın Tarihi Türkiye Yayın Tarihi
Sezon başlangıcı Sezon finali Sezon başlangıcı Sezon finali
Pilot bölümler 2 14 Ocak 2011 (2011-01-14) 16 Mayıs 2015 (2015-05-16) 17 Mayıs 2015 (2015-05-17)
1 13 2 Aralık 2011 (2011-12-02) 11 Nisan 2012 (2012-04-11) 9 Şubat 2015 (2015-02-09) 25 Şubat 2015 (2015-02-25)
2 13 18 Temmuz 2012 (2012-07-18) 21 Kasım 2012 (2012-11-21) 26 Şubat 2015 (2015-02-26) 16 Mart 2015 (2015-03-16)
3 8 29 Ocak 2014 (2014-01-29) 26 Kasım 2014 (2014-11-26) 17 Mart 2015 (2015-03-17) 26 Mart 2015 (2015-03-26)
4 10 23 Şubat 2015 (2015-02-23) 3 Nisan 2015 (2015-04-03) 27 Mart 2015 (2015-03-27) 9 Nisan 2015 (2015-04-09)
5 10 29 Haziran 2015 (2015-06-29) 10 Temmuz 2015 (2015-07-10) 5 Ekim 2015 (2015-10-05) 16 Ekim 2015 (2015-10-16)
6 10 14 Mart 2016 (2016-03-14) 23 Nisan 2016 (2016-04-23) 2 Mayıs 2016 (2016-05-02) 13 Mayıs 2016 (2016-05-13)
7 10 15 Mayıs 2017 (2017-05-15) 26 Mayıs 2017 (2017-05-26) 20 Mart 2017 (2017-03-20) 31 Mayıs 2017 (2017-05-31)
8 10 16 Nisan 2018 (2018-04-16) 25 Mayıs 2018 (2018-05-25) 4 Haziran 2018 (2018-06-04) 15 Haziran 2018 (2018-06-15)
9 10 11 Ağustos 2018 (2018-08-11) 25 Ağustos 2018 (2018-08-25)  () ()
Özel Bölüm 29 Ekim 2016 11 Kasım 2016


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]