İçeriğe atla

Leş kargası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Leş kargası
Leş kargasının iki alttürü (öndeki Türkiye'de de yaşar)
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
(Ötücü kuşlar)
Familya: Corvidae
(Kargagiller)
Cins: Corvus
Tür: C. corone
Corvus corone
Linnaeus, 1768

Dağılımı (kırmızı)

Leş kargası (Corvus corone), kargagiller (Corvidae) familyasından, batı Avrupa ve doğu Asya'da yaşayan bir kuş türüdür.

Dahası: Klasik Arap edebiyatında kargalar kötü şansı temsil etmektedir aynı zamanda ayrılık ve yolculuk anlamlı bir sembol olarak kullanılmaktadır.[1]

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Leş kargasının tüyleri yeşil ya da morumsu parlayan siyahdır, fakat parlaklık ekin kargasına kıyasla daha yeşilimsidir. Gaga, bacaklar ve ayaklar siyahtır. Diğer alttürünün başı ve göğsü siyahtır ve yine aynı boydadır. Bayağı kuzgundan boyunun 48–52 cm. olmasıyla ayırt edilibilir. Fakat ekin kargasıyla sık sık karıştırılır.

Kuşun gagası kalınca ve daha kısa görünümdedir, yetişkin ekin kargalarının burun delikleri açıkken, leş kargalarında bütün yaşlarda burun delikleri kalın-kısa tüylerle kaplıdır.

Türe Özgü Davranışlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Leş kargaları insanların bulunduğu ortamlarda yaşadıklarında uyum sağlayabilirler. İnsan habitatlarına yakın yaşayan kargalar park veya şehir içi yeşil alanlarda martı,güvercin veya ördek gibi kuşlarla rekabet içinde olabilirler. Bölgelerine giren başka bir türün kendisine ve yavrusuna tehdit oluşturması durumunda mobbing davranışı adı verilen grupça savunma yöntemiyle bölgelerini korurlar.

Leş kargaları, Corvidae familyasındaki diğer türler gibi yüksek zihinsel beceriye sahip kuşlardır. 30'a kadar sayılar arasında ayrım yapabilir, öğretilmiş değişken kurallara uyum sağlayabilir , 14 Mayıs 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. insan ve karga yüzlerini tanıyabilirler . 14 Mayıs 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Karga ve primatların beyin yapısının farklı bir şekle sahip olması. bu zeka gelişiminin yakınsak evrim sonucu oluştuğuna işaret ediyor.Kargaların diğer kuşlarla kıyasladığımızda onlardan en büyük farkı kursaklarının olmamasıdır.[2]

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Leş kargası da diğer leş yiyiciler gibi, leşleri, yakalayabildiği bütün küçük hayvanları yer, yumurtaları çalar.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Leş kargaları, büyük yuvalarını genellikle uzun ağaçların tepesine ya da daha çok tercih ettikleri uçurum kenarlarına, eski binalara ya da direklere yaparlar. Yuvalar, yerde ya da yere yakın olabilir. Yuvada 4-6 kahverengi-mavi ya da yeşil noktalı yumurta bulunur. Dişiler 17-19 gün kuluçkaya yatalar. Erkek dişileri besler. Yavrular 32-36 gün tüyleri çıkıncaya kadar beslenirler.

Sesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekin kargasıyla ayırt edilmesinde en önemli faktör sesleridir, ekin kargası daha yüksek tonda kaaa diye bağırırken, leş kargası daha gırtlaktan, titreşimli ve derin olarak kraa diye sesler çıkarır. Leş kargası gürültücüdür, herhangi bir ağacın tepesinde tünerken, üç ya da dört kez kısa diziler şeklinde ve duraksayarak bağırır.

Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tür, batı ve Orta Avrupa, C. orientalis türüyle birlikte doğu Asya'da bulunur. Genellikle ekin kargaları toplu halde yaşarlar fakat, leş kargaları tekildirler.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

1. https://www.nature.com/articles/ncomms3878# 14 Mayıs 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5696503/ 14 Mayıs 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

  1. ^ "Klasik Arap edebiyatında kargo motifi". DergiPark. 2013. 20 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2023. 
  2. ^ "Ege bölgesi karga türleri, bunların özellikleri, yayılışları ve yem çeşitleri üzerinde incelemeler". Plant Protection Bulletin. 2008. 20 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]