İçeriğe atla

Latgalyalılar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Latgallar ve diğer Balt kabileleri, yaklaşık 1200 MS. Doğu Baltları kahverengi, Batı Baltları ise yeşil renkte gösterilmiştir.

Latgallar, Latgalyalılar veya Eski Letonlar (LatinceLethi, Letthigalli; Aşağı Almanca: Letti, Lethi; Letoncalatgaļi, letgaļi, leti), eski bir Balt kabilesiydi.

Haçlılarla olan ittifakları nedeniyle Letonya'da Kuzey Haçlı Seferleri sırasında lingua franca olan Letonca dilinin halk tarafından konuşulmuş olduğu tahmin edilmektedir. Latgallar daha sonra komşu kabileleri asimile etmiş ve modern Letonların köklerini oluşturmuşlardır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Latgallar, kökenleri çok az bilinen bir Doğu Balt kabilesi idi. 5. ve 6. yüzyıllarda halkın Aiviekste Nehri'nin batısında yaşadığı ve daha sonra bölgenin tamamına yayıldığı tahmin edilmektedir.[1] Yazılı kaynaklarda ilk olarak 11. yüzyıldan halktan bahsedilir. 13. yüzyılın başlarında (Batı) Latgallar, Alman (çoğunlukla Sakson) Haçlıları ile müttefik oldular. Latgalyalı toprakları (Tālava, Jersika Prensliği, Koknese Prensliği gibi) vassal devlet statüsünde Livonya'ya dahil edildi.

11. yüzyılda Doğu Ortodoksluğu, Polotek ve Pskov'dan Latgalyalı topraklarına yayılmaya başladı. 12. yüzyılda Latgal toprakları ve yöneticileri Polotsk Düklerine haraç ödedi.[2] 13. yüzyılda gerçekleşmiş Livonya Haçlı Seferi sırasında Latgal yaşlıları dinlerini Doğu Ortodoksluğu'ndan Roma Katolikliği'ne değiştirdi ve Livonya Düzeni'nin vassal bir parçası oldu.

Haçlı seferleri nedeniyle Semigalya ve Kurlandiya'da birçok bölge savaş sırasında depopüle edildi ve daha sonra Latgalyalı halkının göçlerine maruz kaldı. 13. ve 16. yüzyıllar arasında, yavaş yavaş Selonlar, Semigallar ve Kuronlar gibi diğer Balt kabilelerini asimile eden Latgallar, bu kabileler ile birlikte modern Letonlar'ın bir parçası haline gelmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Humanities and Social Sciences: Latvia (İngilizce). University of Latvia. 2006. s. 24. 6 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2019. 
  2. ^ Plakans, Andrejs (24 Şubat 2011). A Concise History of the Baltic States (İngilizce). Cambridge University Press. s. 32. ISBN 9780521833721. 6 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2019.