Laranjeiras

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1821 yılında Laranjeiras’da görünüm. Seyahat yazarı Maria Callcott’ın yazdığı “Brezilya Seyahati be orada 1821, 1822, 1823 Yıllarında Kalışım” adlı kitabından alınmıştır

Laranjeiras (Portekizce: Portakal ağaçları), Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinin Zona Sul bölgesinde yer alan bir mahalledir.

17. yüzyılda Corcovado Dağları’nın hemen yanında yer alan Carioca Nehri’nin yanındaki yazlık evlerin inşa edilmesiyle kurulmuş olan bu bölge şehrinin en eski yerleşim yerlerinden birisi olup, çoğunlukla yerleşim birimlerinden oluşur. Carioca Nehri’ne yakın olması nedeniyle eskiden bu bölgeye Carioca Vadisi (Portekizce: Vale do Carioca) denilirdi.

Her ne kadar bölgede ağırlıklı olarak yerleşim birimleri yer alsa da bazı hükûmet daireleri, kültür ve spor merkezleri ile okullar da bu bölgede yer almaktadır. Laranjeiras’da yer alan önemli binaların başında Palácio Guanabara (Rio de Janeiro şehir idare binası), Guinle Parkı ve Laranjeiras Stadyumu yer alır. Laranjeiras bölgesi Cosme Velho bölgesinin hemen yanında yer almaktadır.