Zona Sul

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Zona Sul (Türkçe: Güney Bölgesi) Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinin Tijuca Massif bölgesi, Atlas Okyanusu ve Guanabara Körfezi arasındaki bölgeye verilen isimdir. Bölgenin büyük kısmı São Conrado, Vidigal, Leblon, Ipanema, Copacabana ve Leme gibi Atlas Okyanusu kıyısındaki mahalleler oluşturur.

Zona Sul'un Rio de Janeiro Belediyesi'ndeki konumu.

Bölgede yer alan Urca, Botafogo, Flamengo ve Glória mahalleleri ise Guanabara Körfezi’nde yer alırlar. Santa Teresa, Catete, Laranjeiras, Cosme Velho, Humaitá, Lagoa, Jardim Botânico ve Gávea mahalleri ise bölgenin batı kısmında yer alıp Tijuca Ormanı’nın yanında konumlanmışlardır. Zona Sul bölgesinde birçok favela da yer almaktadır. Bunların başında São Conrado’ya yakın olan Rocinha favelası, Leblon’a yakın olan Vidigal favelası, Copacabana’ya yakın olan Cantagalo ve Ladeira dos Tabajaras favelaları ile Botafogo bölgesindeki Morro Dona Marta gelmektedir.

Zona Sul bölgesi Rio de Janerio şehrinin en ünlü plajlarına ev sahipliği yapmasının yanında şehrin en önemli turistik ziyaret yerlerinin başında gelen Lagoa Rodrigo de Freitas, Tijuca Ulusal Parkı’nın büyük bölümü, Kesmeşeker Dağı, Corcovado ve şehrin en önemli simgelerinden olan Kurtarıcı İsa heykeli’ne ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin en zengin bölümü olan Zona Sul her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Zona Sul'da yer alan mahalleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Zona Sul'un mahalleleri.