İçeriğe atla

Laomedon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Laomedon ve Nestor'un kavgası. Histoire ancienne jusqu'à César'dan minyatür, ikinci redaksiyon (folio 35v).

Laomedon (Λαομέδων), Yunan mitolojisinde Truva kralıdır. İlos'un oğlu, Priamos'un babasıdır. Laomedon İlyada'da yer almaz ama kentin geçmişinde dönek, korkak, ikiyüzlü bir kral olarak önemli bir yer tutar.

Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Laomedon, Dardanos'un torunu, İlos'un oğludur. Çocukları ise Priamos, Lampus, Hicetaon, Clytius, Hesione, Cilla, Astyoche, Proclia, Aethilla, Medesicaste ve Clytodora'dır. Hektor ve Paris'in büyükbabasıdır.

Mitoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Zeus, Laomedon'un büyükbabası Tros'a Ganymedes'i kaçırmak için tazminat olarak büyülü atlar vermiştir. Ganymedes, Truvalı bir prenstir ve Laomedon'un babası İlos'un kardeşi, Tros'un ise oğludur.

Bir kaynağa göre Poseidon ve Apollon, Zeus'a komplo kurdukları için, Laomedon'un Truva surlarını inşa etmesine yardım için gönderilir. Diğer bir kaynağa göre Laomedon'un ahlaksızlığını test etmek için yardım teklifinde bulunurlar. Poseidon ve Apollon, Truva şehrini çevresine surları inşa etmesine yardım ettikten sonra, ücret olarak ölümsüz atları istediler. Laomedon, bu anlaşmayı kabul etmesine rağmen; surların inşası bittikten sonra anlaşmayı yerine getirmedi. Bunun üzerine Apollon intikam için Truva şehrine veba salgınını, Poseidon ise Truva şehrini yerle bir etmesi için bir deniz canavarı gönderdi.

Kahinler, Laomedon kızı Hesione'u deniz canavarına kurban ederse bu felaketlerden kurtulabileceğini söyledir. Bunun üzerine Laomedon, kızı Hesione'u deniz kenarındaki kayalıklara bağladı. Ancak Amazonlar ile savaştan dönen Herakles tesadüf eseri kurban edilmek üzere bırakılmış Hesione'u gördü. Laomedon'a Zeus'un Tros'a verdiği büyülü atları vermek şartıyla, bu deniz canavarını öldürebileceğini ve Hesiodon'u kurtarabileceğini söyledi. Laomedon anlaşmayı kabul etti ve Herakles (Oicles ve Telamon ile birlikte) Poseidon'un gönderdiği deniz canavarını öldürdü. Ancak Laomedon yine sözünü tutmadı.

Bunun üzerine Herakles, Truva'ya savaş açtı ve Truva şehrini kuşattı. Şehre ilk giren Telamon, ardından Zeus oğlu Herakles oldu.

Herakles şehri ele geçirdikten sonra Laomedon ve bütün oğullarını öldürür, sadece Podarkes'i öldürmez ve Hesione'u savaş ganimati olarak Telamon'a verir. Telamon ile Hesione'un birlikteliğinden Teukros doğar. Teukros Truva Savaşına üvey abisi Aias (Büyük Ajax) ile birlikte katılacaktır.[1]

Herakles, Hesione'a istediği bir kişiyi kendi esiri olarak almasına izin verir. Hesione, kardeşi Podarces'i seçer. Herakles de Hesione'a Podarkes'in önce bir köle olması gerektiğini ve sonra bir fidye ile onu kendine tutsak olarak alabileceğini söyler. Böylece Prens Podarkes satıldıktan sonra, Hesione altın duvağını kafasında çıkarıp fidye olarak verir. Bundan sonra Podarkes, Priamos olarak anılmaya başlandı. ('priamai ' - 'satın almak')

Soyağacı[değiştir | kaynağı değiştir]

OkeanosTethys
AtlasPleioneSkamandrosIdaeaSimoeis
ZeusElektraTeucer
DardanosBatea
IlosErichthoniusAstyoche
CallirrhoeTros
IlosGanymedesAssaracusHieromneme
LaomedonThemisteCapys
PriamosAnkhisesAfroditLatinus
KreusaAeneasLavinia
AscaniusSilvius
SilviusAeneas Silvius
BrutusLatinus Silvius
Alba
Atys
Capys
Capetus
Tiberinus Silvius
Agrippa
Romulus Silvius
Aventinus
Procas
NumitorAmulius
Ares/MarsRhea Silvia
HersiliaRomusRemus

KAYNAKÇA[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Aias Trajedisi, Sofokles.