Lacuna Coil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lacuna Coil
Cristina Scabbia ve Andrea Ferro.
Genel bilgiler
Başladığı yer Milano, İtalya
Tarzlar Alternatif metal, Gotik metal
Etkin yıllar 1994-günümüz
Müzik şirketi Century Media
Resmî site www.lacunacoil.it
Üyeler Cristina Scabbia
Andrea Ferro
Cristiano Migliore
Marco Biazzi
Marco Coti Zelati
Cristiano Mozzati
Eski üyeler Raffaele Zagaria
Claudio Leo
Leonardo Forti

Lacuna Coil, 1994 yılında Milano, İtalya'da kurulmuştur. Önceki adları Sleep of Right ve Ethereal olan grubun üyelerine göre, onların etkilendikleri gruplar Paradise Lost, Tiamat, Anathema, Septic Flesh, Type O Negative, My Dying Bride, Imago Mortis, Depeche Mode ve In Flames'dir. Kariyerine gotik rock etkilemişli gotik metal yaparak başlayan grup,[1][2][2][3][4] "Karmacode" albümü ve sonrasında alternatif metal tarzına ağırlık vermiştir.[5][6][7]

Özgeçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup, Ethereal adıyla müzik yaşantılarına 1994 yılında başladı ve ilk iş olarak aynı ada sahip iki parçalık bir demo çıkardı. Başarılı bir başlangıç yapan grup, kısa bir süre sonra Century Media Records ile anlaştı ve kendine yeni bir ad koydu: Lacuna Coil. Grupları için buldukları bu yeni ad, “boş spiral” (empty spiral) anlamına gelmekteydi.

1997 yılında yeni adlarıyla bir EP’yi hazırladılar. EP sonrasında Moonspell ile birlikte turneye çıkan grup, bu konserlerde kadrosuna gitarist Cristiano Migliore ve davulcu Cristiano Mozzati’yi dahil etti.

Gotik rock/metal dönemi (1999 - 2005)[değiştir | kaynağı değiştir]

1999 yılında kadrolarına ikinci gitarist olarak Marco Biazzi’yi ekleyen grup, aynı yıl “In a Reverie” adlı ilk albümlerini yayınladı. Albüm sonrası Skyclad ile birlikte Avrupa’da albümün tanıtım turnesine çıkan altılı, 2000 yılında “Halflife” adlı EP’yi piyasaya sürdü. Aynı yıl “Unleashed Memories” adını verdiği ikinci albümünü de çıkaran grup, daha çok turneye çıkmaya ve daha kalabalık konserler vermeye başladı.

2002 senesinde “Comalies” adlı 3. stüdyo albümüyle Amerika listelerinde 178 numara olan Lacuna Coil, bu albümden “Heaven’s A Lie” ve “Swamped” adlı iki tekli yayınladı. Albüm satışlarıyla Century Media’nın şu ana dek en çok satan albümü özelliğini taşırken, grup ‘The Ozzfest’e katılarak hayran kitlesini genişletti.

Alternatif metal dönemi (2006 - Günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 yılına kadar Avrupa’da ve Amerika’da konserler gerçekleştiren Lacuna Coil, aynı yılın Nisan ayında “Karmacode” adlı dördüncü albümünü piyasaya sürdü. Amerika listelerinde 28 numaraya kadar çıkan albüm, İngiltere listelerinde ise 47 numaraya yerleşti. Tarz olarak daha çok nu metal özelliklerini taşıyan “Karmacode”, Lacuna Coil’ın en sert albümü olarak nitelendirildi. Albüm içerisinde Depeche Mode parçası “Enjoy the Silence”ın yorumunu da bulunduran grup, “Closer” ve “Our Truth” adlı iki tekli daha yayınladı. Teklilere çekilen video kliplerle MTV’de ekrana gelmeye başlayan Lacuna Coil, “Our Truth” parçasını 2006 filmi “Underworld: Evolution”ın müziğinde kullandı.

Albüm sonrasında Rob Zombie ile beraber Amerika turnesine katılan Lacuna Coil, aynı zamanda bir kez daha ‘The Ozzfest’de sahne aldı. İngiltere’deki ‘Download Festivali’nde Metallica, Tool ve Guns N’ Roses gibi gruplarla aynı sahneyi paylaşan grup; In Flames ile birlikte Amerika’yı turladıktan sonra Within Temptation, The Gathering, In This Moment, Stolen Babies ve Kylesa ile beraber “The Hottest Chicks in Metal” turnesini gerçekleştirdi.

Lacuna Coil’ın ilk canlı performans DVD’si “Visual Karma”, 31 Ekim 2008'de piyasaya çıktı. "Karmacode" albümünün tanıtımı kapsamında gerçekleştirilen konserlerden görüntüler içeren DVD'ye promo videoları ve özel görüntüler de dahil edildi. Grubun yeni albümü "Shallow Life", 2009'da piyasaya çıktı. Lacuna Coil, 12 şarkıdan oluşan Dark Adrenaline albümünü 2012 yılında müzikseverlerin beğenisine sundu.

Grup üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Zaman çizelgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

EP'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

DVD'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekliler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ad Liste pozisyonları Albüm
İngiltere İngiltere Rock ABD ABD Ana İtalya İspanya Avusturya
2002 "Heaven's a Lie" - - - - - - - "Comalies"
2004 "Swamped" - - - - - - 22
2006 "Our Truth" 40 24 - 36 23 18 - "Karmacode"
"Enjoy the Silence" 41 13 - - 25 - -
"Closer" - 5 - - 50 - -
2007 "Within Me" - - - - 44 - -
2009 "Spellbound" - - - - - - - "Shallow Life"
"I Like It" - - - - 103 - -
"I Won't Tell You" - - - 35 - - -

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sharpe-Young, Garry. "Rockdetector Biography". 14 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2008. 
  2. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 16 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2009. 
  3. ^ Essi Berelian's "Rough Guide to Heavy Metal", p. 191
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2009. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2009. 
  6. ^ http://www.sputnikmusic.com/review_30225
  7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2009. 
  8. ^ "Lacuna Coil Founding Member + Cayne Guitarist Claudio Leo Dies". Loudwire.com. 22 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2013. 
  9. ^ http://www.nuclearblast.de/showShopProductDetail.php?artikelnummer=158708&kat=Music+Genre

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]