La Tortura

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
"La Tortura"
Fijación Oral Vol. 1 albümünden
Shakira ft. Alejandro Sanz single
Yayımlanma 30 Mayıs 2005[1]
Format Dijital Yükleme
Tarz Latin Pop
Süre 3:35
Şirket Epic
Yazar Shakira Mebarak, Luis F. Ochoa
Yapımcı Shakira, Lester Mendez
Sertifikalar 5x Platinum (Dünyaçapında)
Platin (RIAA)
Altın (AMPROFON) Gold (Danish)[2]
Shakira tekli kronolojisi

""Que Me Quedes Tú"
"
(2002)

"La Tortura"
(2006)

""No"
"
(2005)

Alejandro Sanz kronolojisi
""Try to Save Your Song""
(2004)
"La Tortura"
(2005)
"A la Primera Persona"
(2006)

"La Tortura" (Türkçe: İşkence) Shakira ve Alejandro Sanz'ın şarkılarını seslendirdiği latin pop ve reggaeton tarzında şarkı. Shakira'nın altıncı stüdyo albümü olan Fijación Oral Vol. 1'da 7 Haziran 2005'te yayımlandı. Şarkı geniş bir skalada, farklı radyolarda ve kayıt listelerinde büyük bir başarı elde etti. Ayrıca şarkı Shakira ve Alejandro Sanz'ın kariyerlerinde en çok ünlenen İspanyolca şarkı olma özelliğini taşır. Şarkı Shakira'nın, "Hips Don't Lie", "Whenever, Wherever", "Underneath Your Clothes", "She Wolf", ve "Waka Waka (This Time for Africa)" şarkılarından sonra en başarılı altıncı şarkısı olarak bilinir ve Alejandro Sanz'ın ise en başarılı şarkısıdır. La Tortura 2006 yılında yılın şarkısı ve yılın kaydı alanlarında 2 Latin Grammy ödülü kazanmıştır. Şarkı 2005 yılında Billboard Latin Songs listesinde 25 hafta 1 numara olarak kalmıştır ve 2005 yılının listelerdeki en çok satan şarkısıdır.

"La Tortura" ABD'de 1,000,000 indirmeyle en çok satan tamamı ispanyolca dijital şarkıdır.[3] Ayrıca dünya çapında satılan 5,000,000 kopyayla dünyada en çok satan ispanyolca şarkı olma özelliği taşır.[4]

Şarkı Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

"La Tortura" Shakira ve İspanyol şarkıcı Alejandro Sanz'ın birlikte söylediği bir düettir. Şarkının bestesini Shakira, Alejandro Sanz ve Luis Fernando Ochoa birlikte yapmıştır. Gustavo Celis tarafından karması yapılmıştır.

Şarkı erkek arkadaşı tarafından aldatılan ve sonunda onun tarafından diğer kız için terk edilen bu yüzden duygusal anlamda "işkence" çeken bir kadını ve pişman olarak geri dönmek isteyen bir adamı anlatıyor. Adam, devamlı özür diler ama içten içe "biraz" aldatmanın erkeğin doğasında olduğuna ve kadının onu affetmesi gerektiğine inanmaktadır. Şarkının sonunda Shakira'nın karakteri adamı aşağılar ve onun için bundan sonra tek bir gözyaşı bile dökmeyeceğini söyler.[5]

Tekli Shakira'nın ABD'de çıkan altıncı albümünde, büyük bir ticari başarı yakalayan İngilizce albümü Laundry Service 'i takiben çıkmıştır.

Liste Performansı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı serbest bırakıldığı andan itibaren ABD, Kanada gibi ingilizce konuşan ülkelerdeki en önemli latin şarkılardan biri oldu. Şarkının video klibi, 2005 MTV Video Müzik Ödülleri'nde "En İyi Kadın Şarkıcı Videosu", "En İyi Kadın Dansçı Videosu" ve "İzleyicilerin Seçimi Ödülü" alanlarında adaylık kazandı ve Shakira, Sanz'la performansında ilk defa bir konuk sanatçı İngilizceden tamamen farklı bir dilde şarkıya katıldı. "La Tortura" Billboard Hot 100'de ilk 30'un içinde 23. sırada yer aldı ve piyasaya serbest bırakılmasından yirmi hafta sonra yayınlanan "Year End Chart"(yıl sonu listesi)'nda 60. olarak yer aldı. Şarkı RIAA tarafından 1,000,000 dijital satışla platin olarak sertifikalandı. Şarkının videosu ise MTV Video Müzik Ödülleri'a aday olan ilk ispanyol müzik videosudur.

Şarkı yayınlandığı andan itibaren İspanya'daki tekli müzik listesinde hemen 1 numaraya yükseldi ve Avrupa'nın her tarafında büyük bir hit oldu, neredeyse tüm Avrupa ülkelerindeki listelerde ilk ona girmeyi başardı. İsviçre'de ise şarkı 15 ardıl hafta boyunca ilk beşte yer aldı ama hiçbir zaman birinci olamadı. Macaristan'da sekiz hafta boyunca 1 numarada kalmayı başardı. "La Tortura" Birleşik Krallık'da Aralık 2006'ya kadar resmi bir tekli olarak yayınlanmadı çünkü Shakira'nın başka bir şarkısı olan İllegal ortalığı sarmıştı ve UK Singles Chart'da 34. sırada yer alıyordu. Ayrıca şarkı Billboard Hot Latin Tracks listesinde en fazla süre 1 numarada kalan tekli olarak rekor kırdı (25 süreksiz haftadan fazla). Sonuç olarak tekli 2007 Guinness Dünya Rekorları'nda yer aldı. "La Tortura" ayrıca Sony Ericsson'ın yaptığı dünya çapında bir araştırma sonucu 66 ülkede yer alan 700,000 fanla dünyanın ellinci favori şarkısı olarak seçildi.

Billboard dergisinin yıl sonu listesinde (yılın en hit şarkılarını gösteren) "La Tortura" "Hot Latin Tracks" listesinin 1 numaralı şarkısı ve "Hot Latin Songs 25. Doğumgünü" listesinde son 25 yılın en iyi 3. şarkısı olarak anons edildi.[6]

Müzik Videosu[değiştir | kaynağı değiştir]

"La Tortura"'nın video klibi Michael Haussman tarafından yönetilmiştir. Klip basit bir konu üzerine oturtulmuştur; Sanz yeni kız arkadaşının evinden, Shakira'yı gözetliyordur. Shakira ise elinde soğan torbasıyla evine doğru yolda yürüyordur. Shakira'nın evi ve Sanz'ın yeni kız arkadaşının evi sokakta karşılıklıdır. Shakira dairesinde girince üstünü değiştirir. Bu sıralarda Sanz, Shakira'yla daha önce yaşadıkları bazı şeyleri hatırlar. Bir anda Shakira'nın alter-egosu dairenin çatı katında siyah bir boyayla kaplı olarak erotik bir şekilde dans etmeye başlar. Klipteki dansların koreografisini Jamie King ve Shakira birlikte hazırlamışlardır.

Şarkı Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Maxi CD
 1. "La Tortura" [Albüm versiyonu] - 3:36
 2. "La Tortura" [Shaketon Reggaeton Remiks] - 3:12
 3. "La Pared" [Akustik versiyon] - 2:39

Remiksleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekli ve albüm Gustavo Celis'in yaptığı bir remiks olan "The Shaketon Mix" de içeriyordu. Bu remikste şarkının orijinal ritmi, reggaeton ritmi ile birleştirilmiştir. Bu remiks için yine Michael Haussman'ın yönettiği ayrı bir video klip çekilmiştir ve bu video TRL'nin geri sayımına girmiştir.

Şarkının bir tane daha resmi reggaeton remiksi vardır; "E. Arroyo Reggaeton Remix". Başka bir resmi remiksi ise "Tracy Young Special According Mix" 'dır. Şarkının bağımsız DJ'ler tarafından yapılan daha birçok farklı remiksi vardır. "La Tortura"'nın alternatif bir versiyonu Shakira'nın Oral Fixation Vol. 2 albümünde tekrar serbest bırakılmıştır. Bu versiyonda koro İngilizce bir kısım söylemektedir.

Listeler, Satışlar ve Sıra[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödülleri ve Adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 MTV Video Müzik Ödülleri

 • Viewer's Choice (adaylık)
 • En İyi Kadın Sanatçı Video (kazandı)
 • En İyi Dans Videosu (adaylık)
2006 Latin Grammy Ödülleri
 • Yılın şarkısı (kazandı)
 • Yılın kaydı (kazandı)
2005 MTV Video Müzik Ödülleri Latinoamerica
 • Yılın videosu (kazandı)

2005 NRJ Ödülleri

 • Yılın Enternasyonal Şarkısı (kazandı)

2005 Billboard Müzik Ödülleri

 • Yılın Sıcak Latin Şarkısı (kazandı)

2005 Latin Billboard Müzik Ödülleri

 • Yılın Şarkısı (kazandı)
 • Yılın Şarkısı, Vokal Düet (kazandı)
 • Yılın Cep Telefonu Melodisi (kazandı)

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Davetli sanatçı: Alejandro Sanz
 • Söz yazarı: Shakira
 • Müzik: Shakira, Luis F. Ochoa
 • Vokaller: Shakira, Alejandro Sanz
 • Vokal düzenlemerleri: Shakira, Alejandro Sanz

Prodüksiyon

 • Prodüktör: Shakira
 • Yapımıc: Rick Rubin
 • Ortak prodüktör: Living Stereo'dan Lester Mendez
 • Ek üretim: José "Gocho" Torres
 • Remikser: José "Gocho" Torres ("Shaketon Mix")

Teknik Kadro

 • Kayıt teknisyeni: Gustavo Celis, Rob Jacobs, Kevin Killen
 • Yardımcı teknisyenler: Bryan Gallant, Juan Camarano, Felipe Alvarez
 • Programlama: Pete Davis
 • Karma teknisyeni: Gustavo Celis

Müzisyenler

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ http://www.amazon.com/Tortura-Shakira/dp/B0009A42A0/ref=sr_1_4?s=music&ie=UTF8&qid=1319174065&sr=1-4
 2. ^ "Guld og platin i 2007" (Danish). 28 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160128021404/http://www.ifpi.dk/index.php?pk_menu=255. Erişim tarihi: 2010-05-09. 
 3. ^ http://www.billboard.biz/bbbiz/search/article_display.jsp?vnu_content_id=1004109140
 4. ^ "Biggest Selling Singles Since the Year 2000". Yahoo. 2009-09-01. 13 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20111013103944/http://new.music.yahoo.com/blogs/yradish/41097/biggest-selling-singles-since-the-year-2000/. Erişim tarihi: 2009-09-05. 
 5. ^ "La Tortura by Shakira Songfacts". Songfacts. 9 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150909122709/http://www.songfacts.com/detail.php?id=4773. Erişim tarihi: 25 Mart 2012. 
 6. ^ Trust, Gary (4 Ekim 2011). "Hot Latin Songs Top 25 – The Biggest Hits of the Last 25 Years". Billboard. Macromedia Corporation. 26 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160126011602/http://www.billboard.com/. Erişim tarihi: 4 Ekim 2011. 
 7. ^ "Shakira feat. Alejandro Sanz - La Tortura Austriancharts.at" (Almanca). Ö3 Austria Top 40.
 8. ^ "Ultratop.be - Shakira feat. Alejandro Sanz - La Tortura" (Felemenkçe). Ultratop 50.
 9. ^ "Ultratop.be - Shakira feat. Alejandro Sanz - La Tortura" (Fransızca). Ultratop 50.
 10. ^ "Shakira Album & Song Chart History" Shakira için Canadian Hot 100.
 11. ^ "ČNS IFPI" (Çekçe). Hitparáda - RADIO TOP100 Oficiální. IFPI Çek Cumhuriyeti. Not: 200601 kısmını seçerek aratın.
 12. ^ "Danishcharts.com - Shakira feat. Alejandro Sanz - La Tortura". Tracklisten.
 13. ^ "Shakira Album & Song Chart History" Shakira için European Hot 100. Nielsen Business Media.
 14. ^ "Lescharts.com - Shakira feat. Alejandro Sanz - La Tortura" (Fransızca). Les classement single.
 15. ^ "Shakira feat. Alejandro Sanz: La Tortura" (Fince). Musiikkituottajat – IFPI Finland.
 16. ^ "Musicline.de - Chartverfolgung - Shakira feat. Alejandro Sanz - La Tortura" (Almanca). GfK Entertainment. PhonoNet GmbH.
 17. ^ "Archívum - Slágerlisták - MAHASZ - Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége" (Macarca). Rádiós Top 40 játszási lista. Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége.
 18. ^ "Archívum - Slágerlisták - MAHASZ - Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége" (Macarca). Single (track) Top 10 lista. Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége.
 19. ^ "Archívum - Slágerlisták - MAHASZ - Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége" (Macarca). Dance Top 40 lista. Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége.
 20. ^ "Italiancharts.com - Shakira feat. Alejandro Sanz - La Tortura". Top Digital Download.
 21. ^ "Nederlandse Top 40 - Shakira featuring Alejandro Sanz search results" (Felemenkçe) Nederlandse Top 40. Stichting Nederlandse Top 40.
 22. ^ "Spanishcharts.com - Shakira feat. Alejandro Sanz - La Tortura" Canciones Top 50.
 23. ^ "Swedishcharts.com Shakira feat. Alejandro Sanz - La Tortura". Singles Top 60.
 24. ^ "Shakira feat. Alejandro Sanz - La Tortura swisscharts.com" (Almanca). Schweizer Hitparade.
 25. ^ "Shakira Album & Song Chart History" Shakira için Billboard Hot 100.
 26. ^ "Shakira Album & Song Chart History" Shakira için Billboard Latin Songs. Nielsen Business Media.
 27. ^ "Tropical Airplay". Billboard (Nielson). http://books.google.com/books?id=6xQEAAAAMBAJ&dq=billboard&q=tropical#v=onepage&q&f=false. 
 28. ^ "Shakira Album & Song Chart History" Shakira için Billboard Latin Pop Songs.
 29. ^ http://www.ifpi.at/?section=goldplatin
 30. ^ "Asociación Mexicana de Productores de Fonogramas y Videogramas". amprofon.com.mx. AMPROFON. 24 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131224091026/http://www.amprofon.com.mx/certificaciones.php?artista=&titulo=la+tortura&disquera=&certificacion=todas&anio=todos&categoria=todas&Submitted=Buscar&item=menuCert&contenido=buscar. Erişim tarihi: 2011-12-27. 
 31. ^ "The Official Swiss Charts and Music Community". swisscharts.com. Hung Medien. 2005. 1 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160201105015/http://www.swisscharts.com/awards.asp. Erişim tarihi: 2010-12-29. 
 32. ^ "Gold & Platinum - Shakira "La Tortura"". RIAA. http://www.riaa.com/goldandplatinumdata.php?artist=%22La+Tortura%22. Erişim tarihi: 2010-12-29.