La Quinta del Buitre

Vikipedi, özgür ansiklopedi

La Quinta del Buitre ya da Akbaba Beşlisi, 1980'lerde İspanya ve Avrupa futbolunu domine eden Real Madrid'in en önemli beş futbolcusu için İspanyol spor muhabiri Julio César Iglesias tarafından verilen isimdi. Bu isim kuşağın futbolcularından olan Emilio Butragueño'nun lakabından yani El Buitre'den türetilmiştir. Manolo Sanchís, Martín Vázquez, Míchel ve Miguel Pardeza da aynı kuşağın futbolcularıdır.

Sanchís ve Martín Vázquez'in Real Madrid'in ilk takımında ilk maç 4 Aralık 1983 tarihindeki Murcia karşılaşmasıdır. Dönemin teknik direktörü ise genç futbolculara şans veren Alfredo Di Stéfano'dur. Bu ilk maçında şaşırtıcı derecede iyi oynayan Sanchís bir de gol kaydetmiştir. Emilio Butragueño ise ilk maçını 5 Şubat 1984 tarihinde Cádiz karşısında oynamış, iki de gol atmıştır. Pardeza aynı sezon, Míchel ise sezon sonunda ilk takıma yükselmişlerdir.

La Quinta del Buitre jenerasyonu (Pardeza, 1986'da Zaragoza'ya transfer olmuştur.) 1980'lerin ikinci yarısına damga vurmuş, 5 La Liga ve 2 UEFA Kupası şampiyonluğu yaşamıştır.

Jenerasyonun beş oyuncu da 1990 FIFA Dünya Kupası sırasında İspanya'nın kadrosu yer almıştır.

Martín Vázquez 1990 yılında Torino'ya transfer olmuştur. 1992 yılında tekrar kulübe geri dönmüş üç sezon sonra ise RC Deportivo de La Coruña'ya transfer olmuştur. Butragueño 1995 yılında, Michel ise 1996 yılında kulüpten ayrılarak Meksika'nın Club Celaya takımına transfer olmuşlardır.

Sanchís, La Quinta del Buitre jenerasyonunun Real Madrid'den başka hiçbir kulüpte forma giymeyen tek üyesidir. 1998 ve 2000 yıllarında UEFA Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırarak La Quinta del Buitre dönemindeki tek eksik başarılarını da kapatmış, 2001 yılında ise aktif futbola veda etmiştir.