La Coubre Patlaması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(La Coubre patlaması sayfasından yönlendirildi)
Havana limanından yükselen dumanlar
Fidel Castro, Osvaldo Dorticós Torrado ve Che Guevera, La Coubre mağdurları için bir anma yürüyüşünde, Havana, 5 Mart 1960.

La Coubre patlaması, 4 Mart 1960 tarihinde öğleden sonra saat 3:10 sularında La Coubre silah gemisi (4,310 tonluk Fransız yapımı bu gemi, 76 tonluk cephane taşıyordu) Havana'da boşaltılırken infilak etti.

Patlayıcı askeri gereçleri doğrudan limana boşaltmak liman yönetmeliklerine aykırıdır, çünkü bu tip patlayıcı kargo taşıyan gemilerin infilak etme riski olduğundan tam liman kenarından değil de biraz daha uzak bir mesafeden öncelik yüksek riskli kargolara verilerek mavnalarla taşınması gerekmektedir.[1] Görülen o ki Tallapiedra rıhtımına doğrudan boşaltma kararını Küba Silahlı Kuvvetler (FAR)'in başkanı Raul Castro vermiştir. Her ne kadar bu hatalı bir durum olsa da patlamanın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Küba hükûmeti olayın CIA ajanı olduğu iddia edilen William Alexander Morgan'ın sabotajı olduğunu söylemiştir. .[2]

Patlama sırasında Che Guevara başkanı olduğu Küba Merkez Bankası'na gitmekteydi, olaydan hemen sonra yolunu değiştirerek patlamanın olduğu yere geldi. Doktor Che gelir gelmez ciddi biçimde yaralanmış tayfaya ve liman işçilerine tıbbi yardımda bulunmaya koyuldu.

İlk patlamadan yarım saat sonra, o sırada yüzlerce kişi yaralananlara yardım etmeye ve gemiyi kontrol altına almaya çalışıyordu, daha güçlü ve ölümcül bir ikinci patlama meydana geldi. Toplam ölü ve yaralı sayısı tam olarak bilinmese de, en az 75 kişinin hayatını kaybettiği ve 200 civarında da kişinin yaralandığı sanılmaktadır[kaynak belirtilmeli].Bu yaralıların birçoğu daha sonra hayatını kaybetmiştir ve ölü sayısı 150'nin üzerine çıkmıştır. Tam olarak kimse sorumlu tutulamamıştır; ama CIA'nın parmağı olduğu şüphesi her zaman akıllarda yer almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Fursenko, Aleksandr and Timothy J. Naftali. One Hell of a Gamble: Khrushchev, Castro, and Kennedy, 1958-1964, New York: 1998, W.W. Norton & Company, Inc., p. 40.
  2. ^ Miami Herald, "Dockworker set ship blast in Havana, American claims". Online at www.latinamericanstudies.org 5 Ocak 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., accessed 19 Mart 2006

Konuyla ilgili yazılan eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Fursenko, Aleksandr and Timothy J. Naftali. One Hell of a Gamble: Khrushchev, Castro, and Kennedy, 1958-1964, W.W. Norton & Company, Inc., New York: 1998, ISBN 0-393-31790-0.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]